Eesti kaotas soliidse partiiga Venemaale, Soome lõi Prantsusmaad

01.08.2015

Eesti korpallikoondis pidas täna Moskva lähistel Novogorskis esimese EMi-eelse kontrollmängu. Olles viimasel veerandil korra ka eduseisus, vannuti 2007 a Euroopa meistrile viimaks alla 62:70.

Seejuures lõppesid mõlemad poolajad Venemaa kasuks 35:31. Eesti näitas ühelt poolt üsna stabiilset mängu, kuid eriti lõpus tuli sekka palju praaki ning mõned vajalikud visked ei tabanud – vastasel juhul oleks võinud lõpp minna punkt-punkti lahendusele.

Eesti alustas kenasti. Gregor Arbeti kolmene viis ette 7:3, kuid avaveerandi lõpetas Nikita Kurbanovi korv – 16:13 edu kodumeeskonnale. Teisel veerandil jäime korra taga 15:23 ent Erik Keeduse ja Reinar Halliku kaugvisked tõid poolaja lõpuks võrdsesse mängu tagasi – 31:35.

Kolmas veerand algas hästi. Siim-Sander Vene tegi kaks kordi ning Sten Soku kolmene viis Eesti juhtima 38:37. Tasapisi hakkas siiski Venemaa rünnak paremini tööle ning meie mehi kaeti üsna kaugelt ja tihedalt. Jäime 7-8 punkiga defitsiiti. Palju rünnakuid käis just Vene kaudu, kuni viimase veerandini töötas see päris hästi.

Neljanda veerandi algul viis Keedus raske viskega Eesti ette 58:55, kuid seejärel tuleb teha noomitusi meie kaitse aadressil. Sergei Monja sai mitu korda vabalt visata, samas kui Hallik paar korda eksis.

Talts vähendas küll vahe 58:62-le ning Sten Sokk julge viskega kuuelt meetrilt 60:62-le, kuid edasi enam lihtsamaid korve ei antud. Nikita Kurbanovi donk lõpetas õhtu venelaste 70:62 võiduga.

*       *       *

Tiit Sokk pärast mängu: „Lasime lõpus mitmeid vigu läbi. Oli ka võimalust võiidule täna mängida. Oli ju seis 60:62 mõni minut enne lõppu. Meie panime kaks korda vabalt mööda, nemad kaks korda sisse, nii see läks...“

Sokk lisas: „Kui rääkida kaitse ja rünnaku vahekorrast, siis olekski vast üsna imelik, kui rünnak praegu õlitatult töötaks. Samas, kaitses on veel parandamiseruumi kõvasti. Need eksimused, mis me lõpus kaitses tegime, tulid suuresti kommunikatsioonivigadest.“

Selle kohta, et suur osa rünnakuid käis läbi Vene, vastas Sokk, et see polnud ette paika pandud strateegia. „Lihtsalt, venelane mängis kaitses nii nagu ta mängis ning andis palju võimalust olukordi üks-üks lahendada. Mingi hetkeni see toimis hästi.“

Kolme meest täna mängida eriti ei saanud. St Martin Dorbek ja Kristjan Kitsing üldsegi mitte, Rain Raadik tegi kaasa esimesed paar minutit. „Homme on uus päev,“ tähendas Sokk. „Vast nad saavad ka mängida, ma loodan.“

Venemaa peatreener Jevgeni Pašutin: "Eestlased olid väga südikad, tublid ning andsid meile tõelise lahingu. Meile on taolised mängud eriti olised seetõttu, et saame pea terve platsi ulatuses tunda füüsilist kontakti ning pressingut. See ongi seesama, mis meid ootab EMil."

Laud kuulus Venemaale 39-29, korvisöödud neile 15-10, pallikaotusi venelastel 16, meil 15. Kahepunktivisked Venemaa kasuks 45 vs 42 %, kolmesed 29 vs 22 % (meil 27/6), vabavisked Eesti kasuks 82 vs 70 % (meil 22/18).

Siim-Sander Vene tõi 13 p+2 lp (visked 10/4, vv 6/5), Janar Talts 10+6+2 rs (10/3, vv 6/4), Erik Keedus 10 p (4/3, vv 2/2), Sten Sokk 7+3+1 (6/3), Reinar Hallik 7+2 lp (7/3), Gregor Arbet 6+4+3 (9/2, vv 2/1), Rain Veideman 4+3+3 (4/0, vv 4/4), Gert Dorbek 3+3 lp (2/1), Tanel Kurbas 2+3+1 (2/0, vv 2/2), Joosep Toome 0+1lp (2/0).

Rain Raadik protokolli kolme minutiga märget ei saanud. Kõige kauem viibisid väljakul Arbet, Veideman ja Vene. Sellal kui Keedus platsil viibis, jäi Eesti neljaga plussi (Arbet +2).

Venemaa poolel (kel EM-rivistusest pudu täna vaid Pavel Korobkov ja Andrei Vorontsevitš), tõid Vitali Fridzon ja Sergei Monja 14 silma, Semjon Antonov ja Nikita Kurbanov 10 p (viimane ka 9 lp) ning Andrei Zubkov 4+10 lp.

*      *       *

Pühapäeval kell 18 on Eesti ja Venemaa uuesti vastamisi.

Tänases lõppenud kontrollmängus kaotas Eesti alagrupikaaslane Tšehhi võõrsil Poolale 52:70. Austria oli parem Hollandist 58:49. Soome aga alistas kodus eelmise EM-kulla Prantsusmaa 76:67, seda suuresti tänu esimese veerandi 36:14 algedule. Itaalia jäi alla Saksamaale 68:69.

Pildil: Sergei Monja, "peasüüdlane" neljanda veerandi murdeminutitel.