Serbia üllatav tiitel ja EMi MVP Ana Dabovic (paremal)

Naiste EM: Serbia võitis kulla ja jõudis Riosse!

28.06.2015

Naiste EMil Ungaris oli juba Serbia poolfinaalipääs üllatus. Kulda ennustati finaalis selgelt tugevamast tabelipoolest tulnud Prantsusmaale, aga läks teisiti. Serbia võitis lõpuks kindlalt – 76:68 ning tagas endale kolmanda naiskonnana korraldaja Brasiilia ja ilmameistri USA kõrval koha Rio de Janeiro 2016 a olümpiamängudel.

Avaveerandi võitis Prantsusmaa 22:15. Seejuures ka varem ja hiljem, teisel veerandil, tegi Prantsusmaa mitut puhku sisse 7-punktise vahe, kuid peagi tõmbas Serbia järgi. Eks seegi annab tunnistust serblannade kõvast tahtest ja meeskonnavaimust. Les Bleus' juhtis teise veerandi lõpupoole 32:25, kuid Dajana Butulija läbimurre lõpetas poolaja Serbia 33:32 eduseisul.

Kolmas veerand oli juba Serbia nägu, kuid mitte lõplikult. Ana Dabovic ja Sonja Petrovic (kolme veerandiga kogus 17 p) vedasid ning nüüd dikteeris juba Serbia mängu – 43:38, 49:42 ja veerandi lõpuks 53:49. Laud oli Serbial hästi käes ning Prantsusmaa liidrid hoiti mõõduka punktidieedi peal.

Neljandal veerandil püsis pikalt pikivahe – Serbia oli ees 53:51, 57:53, 61:59 ja kolm minutit enne lõppu 69:64. Seejärel viskas prantslannadel Sandrine Gruda kaks korda ja Celine Dumerc korra mööda ning viiv hiljem tabas serblaste poolel Danielle Page – ning seis oli 1.34 enne lõppu finaali debütandile 73:64.

Olulist muutust mängukäiku enam ei tulnud, sest Serbia palli ei kaotanud, Prantsusmaa viskas peaasjalikult mööda ning Serbia sai kaitselaua kätte. Kaunis hetk oli see, kui naiskonna hing Milica Dabovic, kes teisel veerandil mängu vigastuse tõttu pooleli jättis, palus ennast viimasel minutil väljakule ning seda ta ka sai... Et täiel rinnal teistega koos võitu tähistada.

*       *       *

Mängu lõppu mahtus küll inetu intsident, milles prantslannade peatreener Valerie Garnier jooksis midagi emotsionaaslet seletama ja ütlema Serbia peatreenerile Marina Maljkovicile. Kuid seejärel algas serblannade vägev võidupidu.

Serbia tabas paremini – 47 vs 43 %, lisaks sai Serbia vabavisetest 19 punkti Prantsusmaa 11 vastu. Laud Prantsusmaa kasuks 34-33, korvisöödud 14-14, pallikaotusi Serbial kaks vähem.

Ana Dabovic tõi 25+3 rs (visked 12/8), Sonja Petrovic 22+7+2 (15/9), Danielle Page 12+8+2; teisel poolel Sandrine Gruda 16+5+2, Diandra Tchatchouang 15+5 lp, Celine Dumerc 13+2+5, Isabelle Yakobou 11+6 lp.

Serbia oli varem vaid korra (2013) jõudnud naiste EMil poolfinaali ning seni mitte kordagi poodiumile. Esimene finaal lõppes kuldselt.

Tiitlikaitsja Hispaania teenis pronksi, alistades 74:58 Valgevene. Tähtsas viienda koha mängus võitis Türgi Venemaad 68:66 ning säilitas jätkab seeläbi OM-pääsme püüdmist.

EMi MVP-ks tunnistati Ana Dabovic. Tähtede Viisikusse valiti lisaks talle Sonja Petrovic, Sandrine Gruda, Celine Dumerc ja Alba Torrens (Hispaania).

2017 a EM-finaalturniiri korraldusõigus anti samas Tšehhile. Teine kandidaat oli Serbia.