Jõuline Suurbritannia võttis Eestilt EM-i A-divisjoni koha

05.08.2017

Kodusel U18 B-divisjoni EMil pidas Eesti oma turniiri tähtsaima kohtumise. Poolfinaalis tuli tunnistada jõulise Suurbritannia 75:61 paremust. Ühelt poolt oli oma mängus vajakajäämisi, teisalt mängis briti peamiselt mustanahalistest koosnev koondis suurepäraselt, olles kohtumiseks ülihästi valmistunud.

Kohtumise eel oli ilmne, et Suurbritannia jõuline rivistus on häälestunud maksimaalselt, paiguti tundus nagu tulnuks nad sootuks lahingusse. Küllap oli seegi üks nende tänase edu võti – täiel määral kohal olek ja igasse olukorda täispangale minek. Eesti jäi pahatihti olukordades teiseks. Eriti lauas.

Eesimese veerandi võitles Eesti hästi (seis 8. minuti järel 17:17), kuid teise veerandi keskel jäime taha 20:31. Eesti pidi iga punkti nimel tegema tööd (igas mõttes), vastastele tulid punktid mängleva kergusega. Poolaeg brittidele 40:31. Midagi polnud veel kadunud.

Paraku väga palju paremaks skoor meie poolt vaadates täna ei muutunud. Siiski, kolmanda veerandi lõpus tõid Matthias Tass korvid Eesti taas miinu kaheksa peale (46:54). Kui aga 4 minutit enne lõppu tegi Albioni esinduse liider Kanye McCalla vabavisetest seisuks 66:49, tuli tänase kaotusega hakata leppima.

Kui veel hommikul oleks jäänud võimalus kõrgseltskonda pääset lunastada ka homse pronksimängu kaudu, siis vahetult enne mäng selgus A-divisjoni turniiri käigust, et sellist lootust meile siiski ei jää. Selle võimaluse röövis meilt Läti, kes jäi A-divisjoni 13.-16. koha mängus alla Slovakkiale. Kuna järgmine A-divisjoni EM toimub just Lätis, siis jääb praegu B-divisjonis mängivatele koondistele üks edasipääsukoht vähem – seega kaks. Selline on FIBA regelemendi järgi paraku otsus.

Märt Rosenthal mängujärgselt ETV spordisaatele: „Nad alustasid väga agressiivselt. See jättis jälje kogu kohtumisele. Nad olid meile ebamugavad, kiired, otsustavad. Ja muidugi lauavõitlus. Me rääkisime sellest ka poolajal, mida teha, ette võtta... Rääkisime, et kui selle saame korda, oleme mängus tagasi. Aga paraku see ei õnnestunud. Usk, et võime mängu päästa, oli siiski pea lõpuni alles.“

Peatreener Vaido Rego võttis kokku:

UUDIST TÄIENDATAKSE

Eesti kaotas laua 33-60 (!), korvisöödud brittidele 19-12 (see on seni turniiril olnud meie trumpe), pallikaotusi oli meil 22 (avapoolajal 15), neil 23, vaheltlõiked 10-10. Kahepunktivisked Eesti kasuks 51 vs 43 %, kolmesed Suurbritanniale 27 vs 14 % (meil 22/3, kõik Märt Rosenthalilt), vabavisked Eesti kasuks 80 vs 41 %.

Eesti: Matthias Tass 21 pt, 10 lp, 2 rs, 5 bl, Märt Rosenthal 17+5+2, Henri Drell 8+3 lp.

Suurbritannia: Spence 18+19 lp (10 rl), Henry McCalla 12+8+3, Boachie-Yiadom 14+9+5.

*       *       *

Mänge jälginud Martin Müürsepp lausus Õhtulehele: „Kahju, muinasjutt sai otsa. Esimese asjana jäi silma, et me ei saanud oma lauda kätte. Ja kui lauas tuleb nii suur vahe sisse, pole midagi teha. Vastased võtsid ründelauast 28 palli ja said selle tõttu nii palju rohkem rünnakuid.

Müürsepp jätkas: Me polnud ka valmis nende agressiivseks kaitseks ega rünnakuks. Paljud inglaste rünnakud lõppesid kolme kuni viie sekundiga, me ei suutnud kaitset üles ehitada. Kaitses jõudsid nad aga igal pool käsi vahel hoida, me ei saanud kombineerida. See lõi meeskonnal jalad alt. Vastaste kodutöö oli paremini tehtud.