Groningen-TÜ 76:76. Comeback ja viik, mis maitseb kui võit!

27.09.2016

FIBA Meistrite Liiga esimeses kvalifikatsiooniringis mängis Tartu Ülikool võõrsil Groningeni Donari viiki 76:76. Seejuures oli Tartu meeskond kolmanda veerandi lõpus14-punktises kaotusseisus.

Tartu Ülikool tegi ses mängus tõeliselt võimsa comebacki, jõudes -14 punkti pealt (28. minutil) 32 sekundit enne lõppu Janari Jõesaare vabavisetest viigini - 76:76. See seis jäi ka mängu lõppedes tabloole. Viik peaks Tartu jaoks olema kõigeti rahuldav tulemus.

Tartu võitis avaveerandi 27:23, kuid jäi teise veerandi kaotusega 11:19 poolajaks taha - 38:42. Teine ja kolmas veerand (16:24) olid Tartu jaoks väga tumedates toonides. Vastased said kodusaalis juhtohjad enda kätte ning tartlaste mäng halvati täielikult. Tartu esitus tundus tol hetkel avavaatuses küllalt kahvatu. Enne viimast perioodi oli TÜ taga 54:66.

Tartu näitas küll sisu, aga ega tagasitulek mängu ei kulgenud Tartu jaoks ühtäkki, vastupidi - Donar püsis pikalt meiega enam-vähem rütmis. Talts tegi kolmanda veerandi lõpus küll kuus punkti järjest, kuid vahe püsis kümne silma peal. Kristen Meisteri kaks ja Mandell Thomase kaks korda kolm punkti rõõmustasid Tartu poolehoidjaid, ent viis minutit enne lõppu viskas Hollandi klubi vabavisetest end taas ette 71:62.

Seejärel tabas kaugelt taas Thomas, samuti Jõesaar, lisaks 2.42 enne lõppu Thomas mõlemad vabavisked, kuid seis 2.21 enne lõppu oli ikkagi Groningeni kasuks 76:69. Tartlasi peaaegu rahuldav skoor, kuid see polnud õnneks veel kõik.

Kaks minutit enne lõppu tegi kaks punkti Venky Jois, kaitses töötati kõvasti ning minut ja kuus sekundit enne lõppu tabas kaugelt Janar Talts - 74:76. Taas rabati kõvasti kaitselauas ning punkti mängule pani Jõesaar, tuues joonelt tabavad vabavisked - 76:76. Päris punkti pani Jõesaar siiski 0,5 sekundit enne lõppu, blokeerides vastase viimase viske.

Tartu võitis laua 43-34 (ründelaud 13-9), korvisöödud Donarile 17-14, pallikaotusi tegime 15, vastane 10. Kahepunktivisked Tartu kasuks 42 vs 41, kolmesed Donari kasuks 43 vs 41 (neil 21/9, meil 17/7), vabavisked Donarile 69 vs 68 %.

Mandell Thomas tõi 17 p, Dominykas Milka 15 p (neist 14 avapoolajal), Janari Jõesaar 13+10+2, Janar Talts 11+5 rs, Gert Dorbek 9 p, Venky Jois 5+12 lp, Tanel Sokk 4+2+3.

Janari Jõesaar Delfile: "Tulime lõpus tahtmise pealt mängu tagasi. Eesmärk oli mäng viigistada või isegi ette minna, et Tartus kahe päeva pärast lihtsam oleks. Treener ütles pärast kolmandat veerandaega, et paneme ikka täiega edasi ja teadvustas meile, et iga punkt on tähtis, alla ei anna! Suures kaotusseisus ei tekkinud kellelgi alla andmise tunnet, kõigil oli pea püsti ja proovisime nii palju, kui saame."

Jõesaar tunnistas, et mängu käest andmine teisel ja kolmandal veerandajal jääb siiski kripeldama. "Loomulikult jääb. Mõningad lohakusvead tulid sisse - lihtsad pallikaotused ja mõnikord ei jõudnud õigel ajal kaitsesse tagasi, aga lõpp hea, kõik hea!"

Jõesaare sõnul on siiski vale arvata, et Tartu nüüd kodumängus favoriidikoormat kannab. "Seda on vara öelda, aga viigiseisust on ikka parem kodus mängida. Peame minema võidu peale!"

Korduskohtumine toimub juba neljapäeval kell 19 Tartu Ülikooli Spordihoones. Saalis on 1600 pluss istekohta, meenub ühest teisest hiljaaegsest mängust...

*       *       *

Tanel Kurbase uus koduklubi Södertälje Kings alustas korvpalli Meistrite liiga teist eelringi hävitava kaotusega, kui jäi võõrsil alla Soome klubile Joensuu Katajale 58:97 (27:39).

Kurbas viibis platsil 27 minutit, viskas kuus punkti (kahesed 5/2, kolmesed 1/0, vabavisked 2/2), võttis kaks lauapalli, andis kaks resultatiivset söötu, kaotas korra palli ja tegi kolm viga. Tema +/- reiting oli meeskonna kehvim (-33) ja kasutegur paremuselt kolmas (5).

Kristjan Kangur aitas Varesele võita võõrsil Lissaboni Benficat 75:72. Edu oli Itaalia klubil lõpu eel ka märksa soliidem, kuid see suudeti peaaegu maha mängida. Christian Eyenga oli üleplatsimees 19 silmaga, Kangur sai pea 26 minutiga kirja 5+2+2 (2p 2/1, 3p 1/0, vv 4/3), lisaks vaheltõige, pallikaotus ja 4 viga (+6).