Veidemani ja Dorbeku hiilgemäng tõi Eestile EM-punkti Valgevene üle

31.08.2016

Eesti meeste korvpallikoondis alustas EM-valikturniiri kindla võiduga, alistades kodus Valgevene 81:62 (40:27). Viimasel sekundil oma platsipoolelt tabanud Rain Veideman kogus parimana koguni 32 punkti. Eesti mängu iseloomustas rahu ja enesekindlus.

Teises tänaõhtuses alagrupimängus võitis Poola kindlalt Portugali - 83:57.

Eesti alustas: Sokk, Veideman, Kitsing, Kurbas, Kajupank. Esimese korvi viskas Eesti, kuid siis jäädi taha 2:4. See oli esimesel perioodil ka viimane kaotusseis, sest peagi mindi juhtima 13:5 ja võideti avaveerand 18:10. Ilus algus. Eesti mängis kaitses riskiga, kuid risk õigustas. Martin Paasoja rikkus Maalik Waynsi mängutuju, hiljem tegi sama Martin Dorbek.

Teisel veerandajal hoidis Eesti kindlalt eduseisu, juhtides mitu korda kümne punktiga, aga pärast tabavat kaugviset tuli Valgevene vaid viie silma kaugusele (26:21). Eesti vastas sellele aga 6:0 spurdiga, vahepeal saavutati 14-punktiline eduseis ja poolajale mindi seisul 40:27. Kardetud teine veerand kulges kenasti.

Eesti meeskonda vedas avapoolajal selgelt Rain Veideman, kes loopis 14 punkti ja andis neli tulemuslikku söötu. Martin Dorbek aitas seitsme silmaga, tabades väljakult kõik kolm sooritatud viset. Wayns oli mööda visanud kõik neli viset, peljatud saniper Aleksandr Kudrjavtsev tabanud 5st 1.

Kolmandal veerandil kasvatas Eesti edu veelgi ja seisul 55:35 juhiti esmakordselt paarikümne punktiga. Sellal puhkas näiteks Veideman jalga, sõna otseses mõttes kuna oli selle kolmanda veerandi algul liiga teinud. Mitu kolmest ladus Martin Dorbek. Enne viimast kümmet minutit näitas tabloo 61:42 Eestile.

Neljanda perioodi alguses juhiti paaril korral ka 22 punktiga ja suurt edu enam käest ei lastud. Eesti koondise võidunumbriteks kujunesid 81:62. Publik, keda polnud hallis ülearu palju (ca 1700?) tänas meeskonda lõpuminutil püsti seistes ja skandeerides. Koos lõpuvilega vastas sellele tänule Rain Veideman tabava viskega meeter seespool oma väljakupoolt..! Tähtis võit tsükli alguseks.

Vaata Veidemani viimase sekundi kaugviset SIIT.

Rain Veideman panustas võitu lausa 32 punkti (kahesed 9/4, kolmesed 9/5, vabavisked 9/9) ja seitsme resultatiivse sööduga. 19 punktiga toetas liidrit Martin Dorbek (lisaks 5 vaheltlõiget), tema kaugvisked 6/5. Indrek Kajupank, Erik Keedus ja Sten-Timmu Sokk lisasid 8 silma.

Valgevene parim oli Artjom Parahhovski 14 silmaga. Tema punktisumma ei küündinud siiski kardetud kõrgustesse.

Valgevene võitis laua 49-31, korvisöödud Eestile 21-12, pallikaotusi tegime 9, Valgevene 20. Kahepunktivisked Eesti kasuks 47 vs 41 %, kolmesed Eesti kasuks 37 vs 24 % (meil 35/13), vabavisked meile 78 vs 74 %.

Veidemani efektiivsuse indeks oli täna 34, Dorbekult 24. Pluss-miinus skaalas oli Sokul +18, Veidemanil +16, Kajupangal +15.

Tiit Sokk

"Esimesel poolajal tegime hea esituse, poisid hoidsid nad kaitses täpselt seal, kus nad pidid olema, et nad väga kergelt korvi alla söötma ei saaks. Suutsime nende plussid ära likvideerida ja kokkuvõttes saab igati rahul olla."

Veidemani ja Dorbeki viskekontserdi kohta (viskasid vastavalt 32 ja 19 punkti) ütles Sokk Delfile: "Nad tegid muidugi tubli töö, aga terve võistkond pidi kaitses töötama. Valgevene satsi vastu oli see väga oluline. Neid on ka vaja, kes ära viskavad, aga kogu töö on oluline," lisas Sokk.

Rain Veideman

Kõigepealt on oluline see, et suutsime mängu eel kokkulepitud asjad ellu viia. Täna visked ka kukkusid, supervõit meile.

Nii minul kui teistel meestel on vorm hea, nii on lust mängida. Võtame ühe mängu korraga ja vaatame , mile pärast turniiritabel välja näeb."

Mikita Meštšerjakov

Eesti koondis oli mänguks paremini valmis. Tegime esimesel poolajal liiga palju eksimusi. Murranguliseks sai kolmas veerand, mil meid tabas mõõn. Olime kaitses paiguti saamatud. Lõpuks oli raske Eesti hoogu peatada. Ei ole põhjust millegagi rahul olla.

Aleksandr Krutikov

Olen nõus, et Eesti oli täna füüsiliselt parem ja see on asi, mille üle tuleb pead murdma hakata. Kohtume kohe nüüd Poolaga ja see mäng ei saa teps mitte kergem olema. Pean Poolat siiski selle grupi favoriidiks.

Lauas olime tublid, võitlesime, kuid mõned teie mängijad (eriti nr 4), tegid pöörast mängu. Nr 4 (Veideman – toim) tegi Euroliiga tasemel esituse, kindlasti.

Lasime perimeetri tagant eestlastel liiga vabalt visata – see oli suur miinus. Ka said eestlased kergeid korve läbimurretest, mida me ei suutnud ära blokeerida.

*       *       *

Alagrupi teises mängus kohtusid täna õhtul Poola ja Portugal, kodumeeskond võitis kindlalt 83:57. Eesti koondis lendab reede varahommikul Portugali, kus laupäeva hilisõhtul minnakse võõrustajatega vastamisi.

Eesti koondis enne Valgevene EM-valikmängu Saku Suurhallis 31.08.2016. Üks võit, null kaotust alagrupis.

Foto FibaEurope'i esilehelt - kaadris Margit Enno Eesti lipuga. On rõõm!