Kalle Kollin ja Viljo Sinikas, võiduka BC Raplamaa treeneritepaar

G4S Noorteliiga U14 kullavõitjad on BC Raplamaa poisid ja Tartu Kalevi tüdrukud

29.05.2016

Polnud kahtlust – G4S Noorteliiga U14 poiste võitjaks tuli ootuspäraselt ka EYBLi hooaja parim BC Raplamaa, kes alistas finaalis BC Kalev/Cramo.

Tüdrukute esikoht rändas taaskord Emajõe mekasse kuna Tartu Kalevi näitsikud olid finaalis paremad Pärnu SK I-st.

Tänastest finaalidest rääkides esmalt tüdrukutest.

Finaal, Tartu Kalev-Pärnu SK I. Tartu tegi tugeva avalduse kohe esimese veerandiga, mis võideti 30:15. Samas rütmis liiguti poolajavileni – 50:30. Kolmanda veerandi nihkus Pärnu 28. minutil lähemale – 49:64 ning 32. minutil oli seis nende poolt vaadates 55:69.

Kuid järgnevatel minutitel jäi Tartu murdmatuks, tegutseti rahulikumalt, kindlamalt nin 7 minutit enne lõpuvilet viis Anna-Gret Asi Kalevi taas 20-ga ette – 75:55. Lõppseis 83:66 Tartule. Treener Kaire Asile seega tänavustelt G4S Noorteliiga finaalturniiridelt täiskomplekt – kuld, hõbe ja pronks.

Kaire Asi ise võttis kokku: „Raske kohe kommenteerida. Eks see teine poolaeg oligi juba meie poolt rohkem selline mängu tapmine, kahjuks. Meil pole ülearu tasemel mängijaid, kes suudaks mängu üle kontrolli hoida...

Aga no positiivsemalt öeldes on muidugi tüdrukute üle heameel. Eriti ka täna Emili (Gehermann – toim.) üle, kes minu arvates tegi ühe enda hooaja parimatest etteastetest.“

Katrin Kallit, Pärnu tüdrukute juhendaja: „Lootsin ausalt öeldes meie poolt natuke tugevamat survet vastasele ja võrdsemat heitlust, kuid nad saavutasid kiire edu, mida oli raske tagasi mängida. Alguse vahe jäi lõpuni kestma sisuliselt. Ka on Tartlastel üks „asi“, mida meie tüdrukud kardavad – Anna Gret Asi nimelt...“

Korvisööte tegi Kalev 18 Pärnu 10 vastu, laud 44-39. Kahesed Tartu kasuks 54 vs 35 %, kolmesed Pärnule 27 vs 20 %, vv Pärnule 67 vs 54 %.

Anna-Gret Asi, pildil, tõi võitjaile 35p+15lp+6rs+8vl, Emili Gehermann 21+6lp, Triiny Käämer 6+6+3+4; teisel poolel Triin Juurik 15+8lp, Heleriin Kass 12+8lp, Elena Sutt 9+4+6, Merili Heinla 10p. Finaali parimateks valiti Asi ja Sutt.

Pronksimäng, BC Kalev/Cramo-Audentese SK I. Poolajale mindi Cramo eduseisus 27:22. Kolmandi veerandi seitsme minuti järel oli seis pärast Triinu-Liis Vaikma viset viigis 34:34 ja korra läks AUD ka punktiga ette. Ent nii Okuneva ja Sibula kaks korvi taastasid viimase veerandi alguseks Cramo kaheksase edu.

Võit Kalev/Cramole 52:44. Laud AUD kasuks 49-48, korvisöödud Cramole 10-6, pallikaotusi võitjal 23, kaotajal 24. Kahesed Cramo kasuks 33 vs 21 %, kolmesed Cramole 17 vs 11 %, vv AUD kasuks 58 vs 38 %.

Ivette-Elizavetta Okuneva tõi Cramole 17p, Paula-Kristiina Sibul 14+15lp, Maarja Grünmann 13+11+4+5; AUD kasuks Triinu-Liis Vaikma 19+14lp, Marie-Anette Sepp 13+13+4.

*       *       *

Poiste finaal, tiitlikaitsja BC Raplamaa-BC Kalev/Cramo. Kaks hooaja parimat kohtusid finaalis. Vaid selle vahega, et vahepeal olid Raplamaa poisid kroonitud ka EYBLi parimateks ehk siis poole Euroopa meistriks...!

Kuni seisuni 10:7 oli mängus veel sportlikku pinget. Ütleme sportlikku, sest vaadata oli midagi koguaeg kuni finaali lõpuni. Kuna aga veerandi lõpuks oli Raplamaa edu 34:13, oli mängu saatus sisuliselt otsustatud.

Poolaeg 60:30 ja üsna palju käis platsilt juba teisel ja kolmandal veerandil läbi vahetusmängijaid. Korra, 27. minutil kahanes vahe ka 26 silmale (69:43) ent üsna pea, pärast Johannes Kirsipuu kaugviset oli Raplamaa taas ees 74:43 ja juhtis kolmanda veerandi lõpuks 79:43.

Kui BC Raplamaa poisid olid vormistanud võidu numbritega 100:55, ei tahtnud aplaus Raplas Sadolini Spordihoones lõppeda kümmekond minutit. Ka kodustele konkurentidele oli tõestatud oma üleolekut ning seda nägi Raplamaa kodupublik.

Kalle Kollin, võitjate peatreener: „Üsna tühi tunne on praegu. Ajasime esimesel poolajal tempo kõrgeks ja veendusime, et vastane ei pidanud sellele vastu. Võitlust tegelikult oli ja ei saa öelda, et selline edu lihtsalt tuli.“

Kollin jätkas: „Oleme kaotanud ka sel hooajal, korduvalt – väliskonkurentidele. Sest ega pidev võidulainel elamine pole tegelikult hea, kaotama peab ka vahest. Enim rõõmu teeb siiski poiste areng, mis on olnud väga suur.“ Ta lisas, et poisid suunduvad nüüd hooajalõpu laagrisse, seejärel on suvel ees mitu muud laagrit.

Marko Parkonen, Kalev/Cramo loots, sõnas: „Kogemused maksid. Eks Raplamaa poistel on mängu- ja enesekindlus oluliselt kõrgem. Aga pole hullu, olen poiste esitusega hooaja lõikes vägagi rahul. Mis puutub konkurentsi Raplamaaga, siis kahe aasta pärast on poisid juba õiges vanuses – U16 ja eks siis vaatame uuesti...“

Parkonen lisas: „Neli poissi lähevad siit koondisse. Juulis-augustis on neil ees laagrid. Hooajaga, nagu ütlesin, olen vägagi rahul kokkuvõttes. Kõige enam olen rahul poiste arenguga, mis on olnud paiguti hüppeline. Nad käivad hästi trennis ja nii see tuleb.“

Laud kuulus Raplamaale 39-32, korvisöödud kindlalt 23-6, pallikaotusi oli võitjal 16 Cramo 32 vastu. Kahesed Raplamaa kasuks 69 vs 40 %, kolmesed 29 vs 13 %, vv Cramo kasuks 52 vs 48 %.

Johannes Kirsipuu tõi 36+5+9+8 (kahel päeval kokku seega 75 p), Joonas Riismaa 19+11+6, Markus Ruubel 18+7+4+4, Kardo Kilk 11p; teisel poolel Kasper Suurorg 11p, Erko Käär 10 ja Joosep Heinla 8p.

Pronksimäng, Salva/Rock-Keila KK. Kõige põnevam finaalipäeva kohtumine, mis andis medali võitluslikule Keilale. Salva/Rock võitis poolaa 44:27 ja oli ka kolmanda veerandi esimeses pooles ees 48:31.

Kuid siis hakkas juhtuma. Keila „mehed“ Jaagu ja Strekov tegid ridamisi korve, keila nihkus lähemale ning veerandaja lõpus lisas Kasemets oma panuse. Tema korvist vähenes vahe enne viimast vaheaea 53:55-le.

Viimasel veerandil vaheldus eduseis, kuid Keila saavutas 1.46 enne Jaagu korvist lõppu üsna suure edu – 65:59.

Lõpp läks ometi närviliseks, mõlemad viskasid vabaviskeid kuni Märt Kilgi tabas 7 sekundit enne lõppu Tartu kasuks kaugviske, vähendades vahe minimaalseks – 67:68. Strelkovile tehti viga – esimene sisse, teine mööda, laua sai Jaagu ning võit oli Keila oma - 69:67.

Lauas oli Salva/Rock parem 47-43, korvisöödud 10-9, pallikaotusi tegi Rock 17, Keila 22. Kahesed Keila kasuks 46 vs 29 %, kolmesed Rockile 29 vs 24 %, vv Keilale 58 vs 50 %.

Marcus Lenk tõi Keila kasuks 19+10lp, Sten Strelkov 17p, Juss-Joosep Jaagu 18+4+3, Kristen Kasemets 9+12lp; teisel poolel Märt Kilgi 19p, Aleks-Sander Vändra 12+8+3, Sverre Aav 12+12lp.