Toomas Kandimaa tõi U18 kulla Tartusse tagasi (fotod: Joosep Martinson)

G4S Noorteliiga U18 noormeeste meistritiitel Salva/Rockile, teine KA Tallinna Kalev I, kolmas Virumaa PK (Raieste sai randmetrauma)

22.05.2016

Jüri Spordihoones lõppes niisiis pühapäeval G4S Noorteliiga U18 hooaeg. Viimasena jagati medalid noormeestele. Võrreldes mullusega läks kõik teistmoodi. Esiteks juba seetõttu, et tiitlikaitsja Audentese SK langes veerandfinaalis Virumaa PK vastu. Aga ka muus osas.

Pronksile mängisid kell 14 alanud kohtumises poolfinaalis Salva/Rockile 47:75 kaotanud KK Viimsi/Kesklinna KK (ptr Indrek Ruut) ja teises poolfinaalis KA Tallinna Kalev I-le 68:107 alla jäänud Virumaa PK (Vaido Rego).

Põnev mäng poolajani, mille Viimsi/Kesklinn võitis 37:34. Kolmas veerand kuulus 24:8 eeskujulikult võidelnud ja julgemalt-otsusekindlamalt tegutsenud Virumaa klubile. Ja tuleb tõele au anda – Virumaa esindus saavutas paariteistpunktise edu enne seda kui platsilt ja saalist pidi randmevigastuse tõttu lahkuma Viimsi liider Sander Raieste (26 minutiga 14p+13lp+4rs).

Võibolla oli ka see Viimsile lisahoobiks, nii et enesekindel Virumaa sai eest minna. Müts maha nende liider-ründekolmiku Ander Talu-Sten Kuber-Randel-Rainer Lille ees, kes kolmepeale tabas väljakult 39st viskest 21, sõnaga, tegi Indrek Ruudu hoolealustele palju pahandust. Olgu lisatud, et teisel poolahal viskas Viimsi/Kesklinn vaid 14 silma. Mäng lõppes Virumaa PK võiduga 71:51.

Viimsi/Kesklinn võitis laua 44-28, korvisöödud 14-13, pallikaotusi tegi aga 26 Virumaa 13 vastu. Kahesed Virumaa kasuks 56 vs 35 %, kolmesed Viimsile 30 vs 26 %, vabavisked Virumaale 72 vs 50 %.

Sten Kuber tõi kartmatult 27+4+6, Randel-Rainer Lille 17+7lp, otsustavatel minutitel külmanärviliselt tabanud Ander Talu 15p, Henri Matikainen 6+8+2+3vl. Teisel poolel: Karl-Joosep Lüüs 15p (visked siiski 20/6), Sander Raieste 14+13+4, Kristofer Veismann 9p, Robert Roos 7+4lp.

Pronksimängu parimateks valiti Sten Kuber ja Sander Raieste.

Indrek Ruut, Viimsi/Kesklinna peatreener ütleks, et kui vaja, siis ta võiks hommikuni analüüsida, kuid lühiversioon on see, et probleemiks oli palli ületoomine ründetsooni (mängujuhi probleem), samuti puudujäägid meeskonnamängus. „Kui teha järgmisel nädalavahetusel samade meeskondade vahel uus turniir, võiks ehk tulemused olla pea peal...“ Samas ei osutanud Ruut sellele, et Raieste kaotus oleks halvanud ülejäänud meeskonna mängu.

„Võibolla maksis meile kätte hoopis see, et põhihooajal nii hästi mängisime (2. koht). Eks poisid vaatavad ikka, et kaotasime, aga see teekond, see areng, mille noored läbi on teinud, läheb suures plaanis ikkagi rohkem korda. Mina olin noorte jaoks uus, poisid suuresti minu jaoks – õpime veel üksteist paremini tundma ja Viimsi/Kesklinna kui noore klubi jaoks on paremad päevad kindlasti alles ees.“

Virumaa PK peatreener Vaido Rego ütles, et kindlasti tundis ta nädalavahetusel puudust põhimängujuhist ja koondislasest Sten Saaremäelest. „Pronksimängus - need kes tegid, need ongi selle iseloomuga mängijad, kes pidid mängu vedama. Usun, et suutsime oma mänguga piisavalt vastase rütmi lõhkuda ning kaitses normaalselt hakkama saada.“

Ta lisas koondisesuvele vaadates, et Saaremäelel läheb vigastusest paranemiseks veel vähemalt kaks-kolm nädalat.

*       *       *

Finaal. Usutavasti olid niikaugele jõudnud siiski hetke kaks tugevaimat U18 võistkonda – KA Tallinna Kalev I (ptr Aivo Erkmaa) ja Salva/Rock (Toomas Kandimaa). Nagu enne mainitud, oli esimene 39-punktiga võitnud poolfinaalis Virumaad, teine 28-ga Viimsi/Kesklinna klubi.

Põhihooajal oli KA Kalev kahel korral Salva/Rocki võitnud – kodus 89:67 ja võõrsil 85:75. „Kuid täna ei oma see mingit tähtsust, mis siis juhtus,“ tähendas ka mängu kommneteerinud Indrek Reinbok. Tal oli õigus – Salva/Rock domineeris sisuliselt kogu kohtumist (v.a. kaks-kolm minutit viimase veerandi algupoole).

Rock võitis avaveerandi 23:12 ja poolaja 43:33. Seega, KA Kalev pääses teisel veerandil mängu sisse, kuid ei suutnud oma ründemängu laitmatult korraldada ega pidurdada Robin Kivi (16p).

Kolmandal veerandil hakkas KA Kalevil rohkem õnnestuma (25:21). Tartu 60:47 eduseis 3 min enne lõppu kahanes vahe Joonas Šeini kaugviske järel peenikeseks – 64:58. Tõotas põnevat lõppvaatust.

Ja hoolimata lõppseisust põnevaks läkski. Nikita Botškarjov (Kalev) sütitas paari õnnestumisega meeskonna elule ning Vladislav Kotšnov tõi 6.20 enne lõppu vabavisetes KA Kalevi vaid kahe silma kaugusele – 69:71. Ent kohe vastas sellele jäise dušina Ander Peiponen kaugviskega ning järgmisel rünnakul lisas Riivo Siimon kahese. Veel kaks korda jõudis KA Kalev 3-4 punkti kaugusele, kuid nähtavasti tuli see juba kasutatud energia arvelt. Salva/Rock hakkas uuesti eest ära libisema ning nüüd juba lõplikult.

Kui 3.37 enne lõppu oli Tartu ees 79:75, siis mängu lõpuks rebenes vahe 94:75-le.Viimase 23 sekundiga tabas Rock veel kaks kirstunaela kaugelt (Peiponen & Siimon).

Laud kuulus Salva/Rockile koguni 56-30, korvisöödud 18-10, pallikaotusi tegi KA Kalev 15, Rock 23. Kahesed Rocki kasuks 46 vs 44 %, kolmesed 36 vs 20 (ehk 28/10 vs 15/3), vv Rockile 69 vs 62 %.

Robin Kivi tõi 29+10+6, Riivo Siimon 21+7lp, Ander Peiponen 18+8+4, Märt Rosenthal 14+11+4, Martin-Otto Parve 8+12lp; KA Kalevi poolel Tom Kaldre 17p (visked eile 16/10, täna 19/8), Joonas Šein 13p, Nikita Botškarjov 12+4+4, Eric Schmalz 9+7+3.

Finaali parimateks valiti Robin Kivi (Salva/Rock) ja Tom Kaldre (KA Kalev).

Toomas Kandimaa, Salva/Rockile kuldse duubli (möödunud nädalavahetusel tuli meistriks ka Salva/Rocki U16) taganud peatreener, lausus: „Tänan õnnitluste eest. See kevad on meil tõesti hästi läinud ja eks ole ka head tööd tehtud klubis.“

Kandimaa lisas: „Olime tõepoolest, nii eile kui täna, mängudeks hästi valmis. Teadsime, et kui agressiivselt ja eluga alustada, ja mitte lasta vastasel hakata mängu dikteerima omadel tingimustel, siis on see meie noor võit. Plaan õnnestus, kaitse alt ei vedanud ja rünnakul tegid põhimehed oma töö eeskujulikult ära.“

„Mis puudutab endast pikema võistkonna vastu laua võitmist 26 palliga, siis eks me esiteks valmistusime selleks, teiseks on nt ründelaud (18-10) ikka suuresti tahtmise küsimus. Müts maha poiste ees. Kahju, et meil pole (hetkel) U20 või U19 meistrivõistlusi, sestap loodan, et neil noortel edaspidi ikka on väljundit, olgugi et osa saab veel mängida aasta võrra U18 seas.“

Kuld - Salva/Rock noormehed (Joosep Martinsoni foto)

Hõbe - KA Tallinna Kalev I (Joosep Martinsoni foto)