Henri Drell, mänguõhtu täht

U16: poiste finaalis Salva/Rock ja Kalev/Cramo, tütarlastel Audentese SK I ja Tartu Kalev (mängud Delfi TV-s)

14.05.2016

Laupäeval peeti Viljandi Spordihoones tänavuse hooaja U16 vanuseklassi poolfinaalid. Osa mänge olid põnevad, teised pakkusid vähem närvikõdi.

Finaalis võtavad mõõtu kaks Tallinna ja kaks Tartu klubi. Elav klassika.

Tulisemad olid sedakorda poiste mõõduvõtmised. Päeva esimeses paaris läksid kokku KK Viimis/Kesklinna KK ja Salva/Rock I (senine hooaja skoor 1-1). Mäng algas võrdselt. Kuid pärast Viimsi 22:21 võidetud avaveerandit, sooriutas teisel veerandil murrangu Raido Rebase juhendatav Rock, võites need 10 minutit skooriga 23:14.

Kuna kolmas veerand kulges taas võrdselt, läksid tartlased viimasele verrandile vastu 8-punktises eduseisus ehkk vahepeal oli Rocki eduseis juba 60:45.

Neljanda veerandi algul tuli Viimsi Mikk Tali vabavisetest esmalt nelja punkti kaugusele – 60:64, kuid seejärel läks Salva/Rock üsna vankumatult oma teed – 68:60, 77:64. Kaks minutit enne lõppu tegi Hendrik Eelmäe lähiviskest 83:66 ning mäng oli tehtud – lõppseis 83:71.

Salva/Rocki peatreenerit Raido Rebast finaalipääs kahtlemata rõõmustras, sest konkurents tänavu U16 vanuseklassis on tihe olnud. „Tabasime oluliselt paremini. Sealt tuleneb ka ka paremus lauas – kuna ründelaud oli võrdne, korjasime lihtsalt ennde möödavisatud visked üles. Kes oleks finaalis mugavam vastane? Polegi vahet, am ütleks. Mõlemal, nii Kalev/Cramol ja KA Tallinna Kalevil, on omad tugevuseed ja nõrkused. Kui kulda tahad võita, tuleb lihtsalt võita – ükskõik kumba siis.“

Valdo Lips, KK Viimsi/Kesklinna KK peatreener, võttis kokku: "No tegelikult esiteks, poisid olid tublid, mäng oli hea. Ja au vastasele, et nad nii hästi sellest mängust välja tulid. Aga allajäämise põhjused? Mõtlesin siin ja vaatasin uuesti rptokolli ja need märksõnad oleksid: kehv visketabavus, meil jäi puudu füüsilistest poolest - just jõu ja vastupidavuse seisukohast. Kaitses olime kehvemad, vastased kaitses paremad - sellest ka meie nõrk tabavus. Hätta jäime vastase pick'n-rolliga, eriti algul.  Rünnakupoolel oli Rockil justkui käik rohkem."

Rock võitis laua 47-33, kahepunktivisked Tartule 49 vs 36 %. Henrik Eelmäe (pildil) tõi võitjaile 15+7+2, Rauno-Richard Arak 14+6lp, Joonas-Anton Jürgenstein 14+7+4, Egert Paap 12p ja Kerr Kriisa 11+5rs.

*       *       *

Teises poolfinaalis oli pinget ja närvilisust rohkem veel. Kohtunikud lubasid mängul ka üsna kirglikult kulgeda, anti ka tehnilisi. Varem olid needki võistkonnad – KA Tallinna Kalev ja Kalev/Cramo mänginud sel hooajal 1-1, seega võimalusi hindasid asjatundjad enne mängu võrdseks.

Kordus sama stsenaarium, mis nende võistkondade eelmises mängus – BC Kalev/Cramo leekis algul pikalt eest minema, kuid hiljem nihkus KA Tallinna  Cramo  läsk veerandi lõpuks ette 24:8 ja vahe võinuks olla suuremgi.

Teisel veerandil vahe algul vähenes (29:18), suuresti tänu KA maa-ala pressile, ent Cramo söödumäng jätkus laitmatult, kiirete ja pikkade söötudega leiti häid viskekohti. Henri Drell tegi küll kolmanda vea, kuid viis seejärel Cramo 43:25. Vaheajaks aga tuli KA kaitsega lähemale – 43:33.

Teise ja kolmanda veerandi võitis KA Tallinna Kalev kokku üheksa punktiga.  Kolmandal veerandil jõudis esmalt 6-7 ja seejärel ka nelja punkti kaugusele (56:52). Vigu aga mõlemale poolele kogunenud ohtlikult palju. Kaks sekundit enne kolmanda veerandi lõppu sai Cramo parimaid Mark-Andreas Jaakson neljanda vea.

Neljas veerand ähvardas kohe algusest peale pöördega. Marcus Merimaa tabas 32. minutil kolmese ning 34. minuti algul kahandas Erkki Kuhi pärast vaheltlõiget vahe ühele silmale – 62:61 Cramole. Ent seejärel said viienda vea järjest nii Arthur-Herman Entsik kui liidermängija Erkki Kuhi. Henri Drell teisel pool sai neljanda vea (5 min enne lõppu), kuid olgu öeldud, et viibis lõpuni platsil.

Võtmehetkeks sai olukord 1.11 enne kohtumise lõppu, mil Drell tabas läbimurdel ja sai ka vastaselt vea ning realiseeris vabaviske – 75:72 eduseisust sai 78:72.  15 sekundit hiljem tegi Drell sisuliselt sama - 2+1 ning vahe oli võiduks piisav – 80:72. Lõpp erilisi muutusi ei toonud, võit 84:74 Kalev/Cramole. Märkimata ei saa jätta, et külmavereliselt lahendas rasketel hetkedel olukordi Cramo poolel Aleksandr-Oliver Hint.

„Algedu oli suur, aga seda ma teatava ärakukkumise põhjusena ei tahaks nimetada, „ nentis Marko Parkonen, Kalev/Cramo peatreener. „Tardumus tekkis pigem väsimuse pealt, meil oli siiski kasutada kuus mängumeest, neil kaheksa. Väsimus, rünnakud luhtusid, vastane parandas kaitset. Lõpus aga kukkus meile õnnelikke lauapalle, vastane aga eksis mitmel rindel. Lõpus, mis mind natuke imestama pani, tundus hoopis vastane pisut väsinum.“

Parkonen lisas finaalile vaadates: „Proovime ikka võita, kuigi Rock kasutab kümmet mängijat. Eks meie puhul sõltub, palju poistel jaksu on... Aga finaal on finaal, siin mängib hulk tegureid.“

Cramo võitis laua 47-42, korvisöödud 11-8, palliakotusi tegi aga rohkem – 21 vs 17. Cramo tabas etemini – kahesed 53 vs 37 %, kolmesed 22 vs 20 %, vabavisked 75 vs 58 %.

Naiste poolfinaalidest pakkus võrdsemat heitlust Tartu Kalevi ja Audentese SK II mäng. AUD duublil läks siiski Tartu esindusklubiga (ka neil osales liigas teine klubi) raskeks ning Tart oli lõpuks parem 75:44 (38:23).

Kalev läks veenvalt ette. Teisel veerandil murdis aga AUD II korraks 20-punktiseks paisunud kaotusseisust välja ning tuli lähemale – 19:33 ja 23:36. Paraku otsustas kõik kolmas veerand, mille Tartu võitis 19:7. Viimane veerand samuti Tartule 75:44.

Kaire Asi, Kalevi peatreener, lausus kokkuvõtte asemel finaalile Audentese SK I-ga vaadates: „Oh jah. Eks meil ole pisut probleeme. Üks mängija sõidab Peterburgi ekskursioonile, teine sai täna lihasvenituse, nii et homme oleme 7-8-kesi. „Pingevaba seis on, sest favoriit on justkui Audentes ja eks me püüame anda endast lihtsalt parimat. Ikka ja alati minnakse võitma ja seda proovime ka meie – on ju meil mitu kogenud liidrit. Kui nemad võitu pakuvad, siis meie võtame.“

Protokollist torkas silma, et Tartu tegi 20, AUD II 30 pallikaotust. Anna-Gret Asi tõi võitjate kasuks 17p+20lp+5rs+5vl, Anett Aasmäe 13p, Sonata-Eliis Timofejeva 11+10lp, Eliise Järve 10+6lp. AUD II poolel tõi Valeria Prede 14p, Iris Tagel 12+9lp.

Teine poolfinaal, päeva esimene mäng, jooksis isegi ootamatult ühte auku. Audentese SK I muljus kõvasti Tallinna Kalevit, võites 80:28. Eks mängis rolli kindlasti seegi, et Kalevi tüdrukute pingi eest puudus „suur juht ja õpetaja“ Jaanika Veinpere-Pillisner.

Juba avaveerandi võitis AUD I 26:3 ja teise 26:9. Ja nii ta läks. Protokolli vaadates on vaid kummaline, et laua võitis Kalev 65-65, korvisöödud samas AUD-le 15-0, pallikaotusi AUD-l 15, Kalevil 42.

Victoria Ida Vähi (pildil) tõi võitjaile 28+12lp, Janne Pulk 25+7+4, Anna-Helena Ehala 17+19lp ning Berit Annabel Loomägi 6+9+5. Kalevi selgelt edukaim oli Maria Gontšarova – 19+18lp.

Audentese SK I tüdrukud mängivad pühapäevases finaalis.