Aktsioonis Birgit Piibur. Fotod: Gertrud Alatare

1182 Tallinn marssis Final Six avamängust kindlalt poolfinaali! (Liepaja läks poolfinaali väga raskelt)

08.04.2016

Täna tehti Tallinnas Audentese SH-s algust naiste Eesti-Läti Ühisliiga Fina Six'iga. Meie jaoks kõige tähtsamas mängus, mis algas juba kell 16, alistas 1182 Tallinn isegi pisut üllatavalt kindlalt Riia TTT Juuniorid 75:58.

Vahe oli parematel hetkedel 1182 kasuks juba 30 punkti. Rong sõitis lätlaste joaks minema juba avaveerandil, mil nad jäid kaotusseisu 3:13, 7:20 ja veerandi lõpuks 9:26.

Teisel veerandil õnnestus TTT järelkasvul mängu tulla, oma osa selles oli Howard Frieri paljudes katsetustes koosseisu osas - korraga oli platsil enamasti kaks-kolm või isegi neli nn teise ešeloni mängija. Poolajale mindi 1182 39:25 eduseisus. Silma torkas 1182 võistkondlikkus, hea tabavus kaugelt ja TTT suur palikaotuste arv.

Kolmandal veerandil tegi 1182 vahespurdi 21:6 ja saavutas 27 minuti järel võiduks piisava eduseisu 60:31. Frier jagas julgelt mänguaega kümne naise vahel ning täna selle all mängukvaliteet küll kuidagi ei kannatanud - pall liikus ja rünnakul seisakuid ei tekkinud. Seisult 69:43 tuli lõpus Läti esindus siiski lähemale (viimane veerand 1182 poolt vaadates 8:22) ja lõppnumbrid olid 1182 kasuks 75:58.

*       *      *

18 punktiga 1182 resultatiivseimaks jäänud (viskas kõik punktid esimesel poolajal) Mailis Pokk võttis kokku: "Esiteks oli kindlasti meie ettevalmistus selleks mänguks väga hea, samuti häälestus. Teadsime mängu tähtsust, mis väljendus meie tugevas alguses, samuti selles, et ka turvalises eduseisus ei tohtinud end lõdvaks lasta - noorte TTT mängijate vastu võib see kiirelt kätte maksta. Eks meil oli valusalt meeles ka viimane omavaheline mäng kodus, mille kaotasime."

Veel lisas Pokk: "Pidime plaani järgi oma mängu peale suruma. See õnnestus täna. Suureks plussiks oli ka kindlasti see, et saime piisavat koormust anda kümnele mängijale - järgnevaid päevi silmas pidades on see kahtlemata suureks plussiks. Homme on vastas kivikõva Riia TTT."

Laud kuulus ometigi TTT Juunioritele 39-37, korvisöödud 1182-le 20-10, pallikaotusi oli 1182-l 14, TTT-l 25. Kahepunktivisked vastase kasuks 47 vs 37 %, kolmesed 1182-le 50 vs 27 % ning vabavisked 1182-le 80 vs 50 %.

Mailis Pokk tõi pealt 19 minutiga 18 punkti (kõik avapoolajal), kuid ka 5 pk, Pirgit Püü 14 p (väljakult 4/4, vv 4/4), mängu MVP-ks valitud Birgit Piibur 10+5+6, Annika Köster 6+7lp. Ellen-Anett Põldmaa ja Marie Roosalu tulid pingilt ja toetasid mõl viie silmaga.

Vastastel keegi kümne silmani ei jõudnud: Linda Svenne tõi 9p, nende liider Digna Strautmane hoiti vaos - tmalt 25 minutiga 5+5+3 (visked 10/2).

*       *       *

Ootamatult tasavägiseks kujunes teine veerandfinaal Vega1/Liepaja ja Riia RSU/Merksi vahel. Nende senine ainus mäng omavahel sel hooajal oli lõppenud Riias Liepaja 71:46 võiduga. Ja eks 1182-legi oleks sobinud RSU/Merksi võit ses mängus rohkem, aga... Lõpuks oli Liepaja siiski peal 60:55.

Liepaja asus küll justkui turvaliselt juhtima - esimese veerandi lõpuks 18:13 ja poolajaks 35:26, kuid kordagi ei saavutanud Läti teine naiskond otsustavat edu. Kolmandal veerandil hakkas RSU/Merks mängu tagasi ronima, suutiski favoriidi kinni püüda ning kohtumine omandas närvilisema ning sportlikult palju pingestatuma õhkkonna. Kolmanda veerandi lõpuks juhtis Liepaja veel 45:39.

Neljandal jätkus sama stsenaarium. Santa Dreimane-Visocka tõi otsustaval veerandil kaheksa punkti ning Ance Aizsila viigistas viis minutit enne lõppu kaugviskest skoori - 49:49. Veel mitut puhku oli tablool viik.

Kuid lõpus sai määravaks Merksi kogenud mängijate otsustavus, füüsiline jõudlus ning ründelauda minek. 56:55 seisult tabas mängu MVP-ks valitud Dita Rozenberga (liitus Liepajaga klubiga hiljuti Prantsusmaalt, vt pildil) neli vabaviset järjest ning sellest piisas - 60:55.

Laud Liepajale 50-40, korvisöödud Liepajale 11-10, pallikaotusi võitjail 10, Merksil 11. Merks tabas kaheseid 44 vs 42 %, kolmesed Merksile 12 vs 11 %, vabavisked Liepajale 63 vs 52 %.

Dita Rozenberga tõi Liepajale 25+12+3, Kristine Silaraja 17+17+3, Ieva Vitola 13+5lp; Merksi poolel Santa Dreimane-Visocka 14+5+2, Ance Aizsila 21+4+2.

Final Six ajalugu

2013: 1.) SK Cēsis, 2.) TTT Rīga, 3.) RTU/Merks, 4.) ECLEX Tallinn (Final Four)

2014: 1.) TTT Rīga, 2.) SK Cēsis, 3.) RSU/Merks, 4.) ECLEX Tallinn, 5.) Tallinn University, 6.) Liepājas Papīrs

2015: 1.) TTT Rīga, 2.) SK Cēsis, 3.) Tallinn University, 4.) 1182 Tallinn, 5.) RSU/Merks, 6.) Latvijas Universitāte

Tänaseks "tehtud" - võib hakata valmistuma homseks Final Six raskeimaks lahinguks favoriidi Riia TTT vastu. Kellega, tõsi, on suudetud siin talvel sageli 30-35 minutit võrdselt mängida.