Maaja Bratka kaitses taanlaste vastu

Naiste B-koondis võitis Põhjamaade meistrivõistlused

21.06.2015

Naiste Põhjamaade meistrivõistlustel Kopnehaagenis oli olukord enne tänast viimast vooru selline, et võidu korral pidi Eesti B-koondis (noored pluss neli 20+ mängijat) tagama endale esikoha, kaotuse korral aga jääma viimaseks ehk neljandaks.

Reedel kaotas Eesti teatavasti Taani U20 koondisele 68:75 (maaja Bratka 25+13 lp, Annika Köster 19+6+3, Marit Maaring 9+5lp+5vl), laupäeval aga alistati Rootsi U20 esindus 59:42 (Bratka 19+12lp, Kadri Uiga 13+6lp). Täna oli vastas Island, sitkelt mänginud, kuid võiduta naiskond.

Eesti haaras täna kiirelt ohjad - mindi juhtima 20:10 ja 30:17. Ent poolajaks kahanes Eesti eduseis 41:28-le. Teisel poolajal suutis Eesti siiski käigu taas juurde panna ning minna kolmanda veerandi lõpuks ette 58:34 (veerand 17:6). Lõpp oli vormistamise küsimus ning Eesti võitis Islandit 75:45 (neljas veerand 17:11). Nii tuli turniiri esikoht Eestile!

Eesti oli lauas parem 49-40, korvisöödud 13-12, pallikaotused 11-16. Kahepunktivisked 52 vs 35 %, kolmesed 12 vs 12 % (täna lõpuks prooviti eemalt rohkem, kuid protsent jättis kõvasti soovida - toim.), vv 80 vs 38 %.

Maaja Bratka oli taas suurim punktitooja - temalt 17+5lp, Birgit Piibur lähenes kolmikduublile - 12+12+6, Greeta Üprus sai kirja 12 p, Marit Maaring, Janeli Lilleallik ja Annika Köster võrdserlt 9 p. Maaja Bratka oli seega võitjanaiskonna resultatiivseim turniiril keskmiselt 20,3 punkti ja 10 lauapalliga. Bratka tunnistati ka turniiri MVP-ks ja valiti Tähtede Viisikusse.

*       *       *

Pärast eilset võidumängu Rootsi üle (väärt võit, sest Rootsile oli vähem kui kaks kuud tagasi korra ka kaotatud - toim.) lausus koondise peatreener Jaanus Levkoi, et üldiselt valdavad teda positiivsed tunded, eriti kaitsemängu ja korvialuse tegutsemise osas. Ka väljendas ta heameelt selle üle, et korralikke esitusi on teinud U18 koondise kandvad jõud Kadri Uiga ja Sandra Tael.

Nooremate ehk U18 neidude osalemine U20 turniiril Kopenhaagenis oli osalt olude sund, sest mitmed eakamad B-koondislased ei saanud erinevatel põhjustel osaleda, kuid samas andis Levkoile ja Heino Rebasele, kes on ühtaegu ka U18 koondise juehndajad, hindamatu võimaluse kasutada ka noortekoondise liidreid korralikus kondiproovis. See kindlasti õigustas end. Teiselt poolt osalevad ju koondises mitmed 20+ mängijad, mistõttu Eesti esikoht Kopenhaageni turniiril oli kindlasti ka õigustatud.

"Kahtlemata oli nooremate kaasamine väga kasulik samm," hindas Levkoi. "Rootsi mängu põhjal rääkides suudab Uiga sekkuda päris kõrgesse mängu ja seda on tal U19 koondise liidrina ka vaja teha. Ka Sandra Tael sai oma asjadega päris hästi hakkama, polnud viga. Temaltki ootame EMil Sloveenias mänguraskuse ja vastuse kandmist."

"Mis puutub turniiri üldisemalt," jätkas Levkoi, "siis võtan siit palju õppust. Olgu et võitsime turniiri, on meil vastastelt üksjagu õppida, ka väiksematelt korvpalliriikidelt nagu Taania ja Island näiteks. Nad oskavad tegutseda väga emotsionaalselt, aktivselt, häälekalt - seega kollektiivselt. See on see koht, kus meie saame kindlasti omadega juurde panna, vaadates tulevikku. Siin nägime, et vastaste kaitse võib olla niivõrd ehamatavalt lärmakas ja temperamentne, et see lihtsalt mõjub... Tiimivärk!"

*      *       *

Naiste B-koondis pidas seega kevad-suvel kokku seitse kohtumist, millest neli võitis. Nüüd läheb treenerite ja tähelepanu raskuskese U18 koondisele, mis hakkab valmistuma A-divisjoni EM-finaalturniiriks Sloveenias Celjes (30. juuli-9. august).

Augustikuus moodustub 16-17 mängijaga valik A-koondise jaoks. Kaheksa A-koondise mängijat on B-koondisest "vabastatud".  Naiste koondist juhendavad Jaanus Levkoi, Heino Rebane ja Timo Oja.