Aleksei Tammiste aastal 1970

Ajakirjas Sport: 45 a tagasi alistas Eesti koondis USA

02.10.2015

Värskelt postkasti saabunud ajakiri Sport teeb neljal küljel emotsionaalse tagasivaate 45 a tagusele Eesti korvpallikoondise võidule Tallinnas Kalevi Spordihallis USA üle. Autor Mart Soidro on minevikupildi maalinud läbi kuueaastase poisi silmade, kes 4000 silmapaari vahel üritas ellu jääda ja end kuuldavaks teha.

Eesti võitis tolle mängu noore ent sihvaka (keskmiselt 198 cm) ja andeka USA koondise vastu 88:82. Seejuures kaotas Eesti poolaja, seejuures oli Jaak Lipsol ja Aleksei Tammistel juba 15. minutiks neli isiklikku viga ning seejuures juhtis USA teisel poolajal 51:45. Ning üleüldsegi, NLiidu universiaadikoondise tegemiste tõttu puudusid meil Priit Tomson ja Anatoli Krikun.

Ameeriklaste treener James Gudger tunnistas pärast mängu, et teati küll karta Jaak Lipsot (tookord juba 32 -a), kuid teda üllatas Aleksei Tammiste ja Jaak Salumetsa hea mäng. Mängu viimased kaks punkti tõi Kalle Ilves lõpusekundil ning Eesti sai ajaloolise võidu. Ning vaevalt et enam kunagi...! Salumets viskas sel õhtul 23, Tammiste 18 punkti.

USA olümpialootuste meeskond polnud sugugi nõrk, siit kasvas näiteks välja profikorvpalli üks hiilgavamaid tähti Julius Erving. Rünnakuvirtuoos, kes valiti mitu korda NBA sümboolsesse allstar-viisikusse, mängis ta Philadelphia 76ers'is. Tallinnas mängides jäi tudeng veel selgelt Salumetsale alla.

Mängu, mis toimus 1970 a 26. augustil, näidati tookord ka ETV-s. Sellest hoolimata oli Kalevi hall rahvast pungil täis ja õhk paks. Muuseas, ülekanne ETV-s jooksis 19.30st 21.15ni, mis tähendab, et kurioossel moel jäi tol õhtul ära Kesktelevisiooni Vremja programm Moskvast... Kuidas selline asi juhtuda sai, teavad tollased telemaja juhid kindlasti paremini.

Mart Soidro kirjutab: "Mu ema mäletab seda päeva sama erdalt ja tunnistab, et niisugust õnnejoovastust tundis ta hiljem veel vaid laulva revolutsiooni ajal."

See mäng ei unune, tõepoolest. Nii nagu ei unune ka 1991 a Kalevi tiitel.