ONLINE mängud
Eesti Korvpalliliit
PAF liiga
Korvpalli Meistriliiga
Naiste liigad
Meeste Saku liigad
G4S Noorteliigad
Rahvaliiga
Seeniorid
Karikavõistlused
BSBC
3x3 korvpall
Koondised
Tule trenni
Treenerid
Audentese Spordigümnaasium
Kohtunikud
Videoarhiiv
Pood
Korvpall 2030
piletid

Vaheraport 2019

Kellele: Eesti Korvpalliliidu liikmed, Eesti Olümpiakomitee, Kultuuriministeerium, KOV esindajad, toetajad, partnerid, juhatus, sekretariaat
Kellelt: Jaak Salumets, Eesti Korvpalliliidu president

 
Eesti Korvpalliliidu presidendi ülevaade 2019. aasta üldkogust,
kutse Eesti ja Itaalia rahvuskoondiste kohtumisele 23.02.2020 Tallinnas

ja üleskutse ühiselt Eesti korvpalli 100. juubeliaasta tähistamiseks

                                                                                                                            
Austatud korvpallikogukond!

Austatud koostööpartnerid ja korvpalli toetajad!                                               

                                 
Lõppenud 2019. aasta oli korvpallis mitmes mõttes eriline. Lisaks meeldejäävatele võitudele ja loodetavasti tugevamaks tegevatele kaotustele mänguväljakul toimus palju ka saalidest väljaspool. Strateegia „Korvpall 2030“ jaoks oli see pärast kinnitamist 2018. aasta lõpus esimene täisaasta, mil tegutseti uuendatud töökava ning alaliidu liikmetest, juhatuse ja sekretariaadi esindajatest moodustatud töörühmadena. Seega on ootuspärane, et 18. detsembril peetud Eesti Korvpalliliidu üldkogul olid kõne all mitmed muudatused, mis alaliidu ja klubide koostöös välja pakuti. „Korvpall 2030“ vaheraporti heakskiitmise hääletusel toetas selles sisalduvat ettepanekute paketti 33 liiget, vastu oli 9 ning erapooletuid 2.

Soovin allolevas ülevaates olulisematele uuendustele veelkord tähelepanu juhtida ning jagada mõningaid mõtteid seoses 2020. aastal eesootavaga.

Esmalt lubage aga mul veelkord teid senise koostöö ja kaasamõtlemise eest tänada ning anda edasi juhatuse liikmetele kutse ühele Eesti ja Itaalia korvpalli rahvuskoondiste kohtumisele, mis toimub 23. veebruaril algusega kell 19:00 Saku Suurhallis. Palun andke oma osalemisest teada hiljemalt 19. veebruariks e-posti aadressil info@basket.ee.

Lisaks on mul hea meel tänada veelkord kogu korvpallikogukonna nimel legendaarset vilemeest ja korvpallitegelast Ants Eeki, kes lõpetas 31. jaanuaril töö Eesti Korvpalliliidus. Edasist rõõmu spordist jääb loodetavasti ilmestama ajaloo esimene eluaegne vabapääse kõikidele Eestis toimuvatele rahvuskoondiste ja Paf Eesti-Läti korvpalliliiga kohtumistele (aga ka kõikidele teistele Eesti Korvpalliliidu egiidi all toimuvatele mängudele).

Sissejuhatuse lõpetuseks tervitan teid kõiki Eesti korvpalli 100. juubeliaasta puhul ning loodan, et kohtume erinevatel sündmustel, mis selle tähistamiseks toimuvad. Olen veendunud, et meil on ees elamusterohke ja eriline korvpalliaasta. Kevadel, aprilli viimastel päevadel planeerime üle-eestilise väljakute koristuspäeva. Eestis on üle 800 korvpalli väliväljaku, mis on näha meetritäpsusena Eesti Korvpalliliidu veebilehel, koostöös partneritega ja kohalike kogukondadega saame need väljakud koristada ning seada paremasse korda. Lisaks sellele soovime sünnipäeva puhul koostöös teiega teha Guinnessi rekordi visates Eesti Korvpalli sünnipäeval 06.06.2020 üle Eesti kokku 100 000 tabavat vabaviset.

Kutsume teid üles osalema kogu korvpall 100 programmis ning oma sündmusi registreerima sellesse programmi. Täpsem info korvpall 100. aasta juubelisündmuste kohta saab olema nähtav alates 23. veebruarist kui avame selle teemalise veebilehe. Seniks olete aga oodatud kontakteeruma Korvpall 100 programmi projektijuhiga, Oliver Lälliga aadressil oliver@basket.ee

 
Tänud rahastajatele!
Eraldi soovin välja tuua ja öelda tänusõnad juhatuse liikmetele ning rahastajatele, sponsoritele, avalikule sektorile! Arengukava on kõige aluseks, kuid tegevuste elluviimine nõuab ressurssi - inimesi kui ka eelarvet.
Strateegia elluviimiseks, täiendavate sponsor- ja avaliku sektori rahade kaasamise abil, võttis Eesti Korvpalliliidu juhatus oma detsembri koosolekul vastu lisaeelarve summas 341 540 Eurot - see annab julgust ja tuge strateegia elluviimiseks:
50 000 Eurot   Korvpall 2030 strateegia – täiendav toetusfond noorteklubidele läbi kvaliteedinõustamise komisjoni.
52 640 Eurot   Noortekoondiste personali- ja palgakulud
70 050 Eurot   Järelkasvukoondiste ja täiskasvanute koondiste suvine programm “KORVPALLIKODU”
113 850 Eurot Täiskasvanute koondiste programm
35 000 Eurot   3x3 koondiste programm
10 000 Eurot   Strateegia protsessi haldamine/ juhtimine
10 000 Eurot   Korvpall 100 juubeliprogrammi käivitamine

 
Vanuseklassid Eesti noorte meistrivõistlustel
Korvpallielu on pikalt saatnud kahe läbiva teemaga seotud arutelud. Esimene neist on küsimus, millistes vanuseklassides korraldada noorte meistrivõistlusi ning teine puudutab korvpalliõpet Audentese spordigümnaasiumis. Mõlema teema raames tegi seekordne üldkogu olulisi otsuseid.
Treenerite toimkondade, klubide ja alaliidu ühise arutelu tulemusena otsustas Eesti Korvpalliliit lisada alates hooajast 2020/21 poiste Eesti meistrivõistlustele U13 vanuseklassi. Teise muudatusena tohivad 19-aastased mängijad osaleda U18 vanuseklassi Eesti meistrivõistlustel tingimusel, et nad ei osale samal ajal Paf liiga ja/või Saku liigade kohtumistes. Tütarlaste U18 vanuseklass asendub uuest hooajast U19 vanusega. Arutelus esitatud ettepanekutes pakuti poiste korvpallis välja mõte lisada täiendavaid vanuseklasse, kuid arvestades tänaseid võimalusi peame edasi liikuma samm-sammult. Peamine diskussioon seisnes küsimuses, milline võistluskoormus ja lähenemine on kõige tulemuslikum nii noorte korvpalli juures hoidmiseks kui ka sujuvaks üleminekuks noorte klassist täiskasvanute korvpalli. Tehtud otsused aitavad kaasa sellele, et korvpalli harrastavad noored saavad võimaluse osaleda meistrivõistlustel kuni gümnaasiumi lõpuni, seda ka juhul, kui neil täitub enne kooli lõpetamist 19. eluaasta.Audentese spordigümnaasiumi lähitulevik
Audentese spordigümnaasiumis pakutav võimalus ühendada kooliõpingud nõudlike korvpallitreeningutega on Eesti korvpalli jaoks oluline väärtus. Kuigi kooli üldised õppetingimused peagi rakenduva uue hanke raames märgatavalt paranevad, ei tähenda see seda, et korvpalliosakonna programm ei saaks lähitulevikus olla atraktiivsem. Peame pürgima selles suunas, et Audentese spordigümnaasiumi võimaluste hulka kuuluks senisest suuremas mahus EYBL ja EGBL turniirid, välisturneed, koostöö mainekate ülikoolide ja korvpalli tippspetsialistidega jmt.
Alates järgmisest hooajast tohivad Audentese spordigümnaasiumis õppivad ja treenivad korvpallurid esindada oma koduklubi ainult Eesti noorte meistrivõistluste mängudes. U16 vanuseklassi sportlased võivad noorteklassis kaasa teha terve hooaja, vanemad saavad koduklubiga liituda alates play-off faasist.  Sellise piirangu põhjuseks on soov korraldada noorte treeningud viisil, kus on tagatud mängija arendamine ühtsete põhimõtete alusel ning maandada võimaliku ülekoormusega kaasnevaid riske.


 
Lisanduv noorte korvpalli  toetusmeede ehk kvaliteedinõustamise algatamine
Viimastel aastatel oleme üheskoos klubidega põhjalikult arutanud, kuidas toetada klubide jõupingutusi noorte korvpallitreeningute taseme tõstmisel. 2020. aasta algusest alustab Eesti Korvpalliliit kvaliteedinõustamise programmiga, mille eesmärk on viia noorte Eesti meistrivõistlustel osalevate korvpalliklubide tegevus võimalikult professionaalsele tasemele. Nõustamist hakatakse pakkuma neljas valdkonnas: sportlik tegevus, juhtimine, koostöösuhted ja panustamine kogukonda, teavitamine ja turundus. Selleks kinnitab alaliidu juhatus töörühma ja sekretariaadi ettepanekul komisjoni.
Nõustamise sisuks on võimalus kirjeldada oma organisatsiooni tegevust ning saada sellele professionaalset tagasisidet koos nõuannetega arendustegevusteks. Aastal 2020 on kõikide nõustamisel osalevate organisatsioonide rahaline lisatoetus võrdne. Alates järgmistest aastatest hakkab see sõltuma organisatsiooni kvaliteeditasemest. Vastavalt erinevate kriteeriumite täitmisele on võimalik saada üks kolmest tasemest:
A+       Noorte EMV osalev EKL liige vastab peamistele kvaliteediootustele ja täidab lisakriteeriumid
A         Noorte EMV osalev EKL liige vastab peamistele kvaliteediootustele
B         Noorte EMV osalev EKL liige on läbinud kvaliteedinõustamise, kuid vajab lisaaega A taseme saavutamiseks

Kvaliteedinõustamise küsimustik ja muu seotud info avalikustatakse veebilehel www.basket.ee.

 
Korvpallitreeningute juhendmaterjali loomine
Üldkogul jõudis Korvpalliliidu liikmeteni trükisoe metoodiline juhendmaterjal treeninguteks lastele ja noortele alates kuuendast eluaastast. Materjal on suunatud kõigile noortega tegelevatele treeneritele ja kehalise kasvatuse õpetajatele. Alaliit tänab juhendmaterjali koostamise eest Indrek Ruutu, Alar Varrakut, Indrek Visnapuud, Tiit Sokku, Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli, Toomas Kandimaad, Kersti Sirelit, treenerite toimkonda ja kõiki teisi, kes projekti panustasid. Lähiajal materjali viimistlemine ning tutvustamine jätkub, seda eelkõige sooviga jõuda võimalikult paljude noorte korvpalluriteni ning nende juhendajateni. Uue juhendmaterjali tutvustamine on olulisel kohal ka Korvpalliliidu regionaalsete visiitide kavas.


Kasvatajaraha ja spordimeisterlikkus
Strateegia „Korvpall 2030“ raames jätkub töö ka mitmete väga oluliste küsimustega, mis on seotud erinevate reeglite täpsustamise või kaasajastamisega. Seda tegevust veab kasvatajaraha ja spordimeisterlikkuse töörühm.
Strateegia vaheraportis toodud ettepaneku järgi asendub seni mitmel eri moel defineeritud noormängija mõiste põhimõttega, et nii spordimeisterlikkuse kui ka kasvatajaraha punktide arvestus kehtib mängijatele, kes on võistlushooaja seisuga 30.06 23- aastased või nooremad.
Meistriliigas läheb punktiarvestusse mängija, kes osaleb vähemalt 50 protsendil hooaja mängudes, sh keskmiselt 5 minutit mängu kohta. Noormeeste punktisumma saab olema 50 punkti, neidudel 25 punkti. Iga keskmisele 5 minutule lisanduv minut annab juurde 10 lisapunkti.
Koondise treeneritele spordimeisterlikkuse punkte ei arvestata, selle arvelt tõstetakse koondise personali tasu. Koondisepunktide arvestus algab U16 vanuseklassist ja punkte saavad noortekoondiste liikmed (mitte kandidaadid). Noortekoondise liige on mängija, kes osaleb noortekoondise ametlikus kohtumises.
Spordimeisterlikkuse ja kasvatajaraha punktide arvestusse kuuluvad lisaks Eestis korraldatavatele liigadele järgmised välisliigad:
Meestel: NBA (Põhja-Ameerika), Euroleague, Eurocup, FIBA Champions League, FIBA Europe Cup, VTB (Venemaa), ACB (Hispaania), BSL (Türgi), LBA Serie A (Itaalia), Bundesliga (Saksamaa), LNB Pro A (Prantsusmaa), GBL (Kreeka), NCAA*
Naistel: WNBA (Põhja-Ameerika), Euroleague, Eurocup, Venemaa meistriliiga, Prantsusmaa meistriliiga, Hispaania meistriliiga, NCAA*.
*NCAA tasemepiir, mille raames punkte arvestatakse, on kavas lähiajal täpsustada.

 

Kokkuvõtteks
Tavapäraselt kuulus üldkogu pädevusse ka majandusaasta aruande kinnitamine. Lisaks rahuldati Aare Halliko juhatusest lahkumise avaldus seoses liitumisega alaliidu sekretariaadiga. Meil on hea meel tervitada Aaret taas sekretariaadi koosseisus, kus ta jätkab pärast vahepealset pausi kohtunike koolitusjuhi ülesannete täitmist.
Usun siiralt, et korvpallielu edendamine on meie ühine vastutus. Seda ka siis, kui kõik ei näe probleeme ja nende lahendusi sarnasel viisil. Oleme Korvpalliliidu 2020. aasta tegevuskava koostades jätkuvalt koostöö usku ning loodame näha kõiki kaasa mõelda soovijaid töörühmades ning ühistes ajurünnakutes. Teie ideed, küsimused ja konstruktiivne kriitika aitavad Eesti korvpallil edasi liikuda ning on nii alaliidu juhatuse kui sekretariaadi poole suunatud suhtluses endiselt teretulnud. Lihtsaim viis oma ettepanekute esitamiseks on kirjutada aadressil info@basket.ee või võtta ühendust alaliidu peasekretär Keio Kuhiga (keio@basket.ee).

Kohtumisteni saalis, ühise arutelulaua taga ning mõistagi Eesti korvpalli juubeliaasta sündmustel!Jaak Salumets
Eesti Korvpalliliidu president

 

Lisad: 

 

1)    Üldkogu protokoll
2)    Protokolli lisa 1 – osalejate nimekiri
3)    Protokolli lisa 2 – Arengukava Korvpall 2030 vaheraport koos töörühmad muudatusettepanekutega
4)    Protokolli lisa 3 – kvaliteedinõustamise küsimustik
5)    Protokolli lisa 4 – majandusaasta aruanne
6)    Protokolli lisa 5 – vandeaudiitori järeldusotsus 

 

Olulised sündmused
Kuupäev Kellaaeg Sündmus
L 13.08.2022 00:00 EKL juhatus
K 14.09.2022 15:00 EKL juhatus
K 12.10.2022 15:00 EKL juhatus
K 09.11.2022 15:00 EKL juhatus
Sünnipäevad
Täna, 3. juuli
Raivo Irve (64)
Joosep Kivimäe (34)
Lauri Maripuu (50)
Erkki Raidma (57)
Aivar Saska (55)
Homme, 4. juuli
Kerdu Arbet-Lenear (42)
Einar Jürgenson (78)
Trine Kasemägi (27)
Sulge

Ülekanded