Zuzana Zirkova, Slovakkia

Naiste EM algas lähinaabrite kaotustega

12.06.2015

Neljapäeval algas Ungaris ja Rumeenias naiste EM-turniir. Avapäeval olid edukad favoriidid, Eesti lähinaabrid Läti, Leedu ja Rootsi pidid vastu võtma kaotuse.

Turniir viiakse kahes riigis läbi 11.-28. juunini. Huvitav süsteem on see, et mängitakse viiestes alagruppides, millest kolm saab igaühest edasi, misjärel moodustub kaks kuuest vahegruppi. Sealt edasi pääseb iga grupi neli paremat playoffi – veerandfinaalidesse.

Alagruppide koosseis:

1. (Timisoara) Rumeenia, Ukraina, Tšehhi, Montenegro, Prantsusmaa
  2. (Oradea) Kreeka, Poola, Valgevene, Itaalia, Türgi
  3. (Szombathely) Suurbritannia, Läti, Horvaatia, Venemaa, Serbia
  4. (Sopron) Ungari, Leedu, Slovakkia, Rootsi, Hispaania

*       *       *

A-alagrupis võitis Montenegro avapäeval Tšehhit 71:52, tabades väljakult 42 % vastase 29 % vastu. Prantsusmaal polnud samas probleeme Ukraina alistamisega - 79:55, tabavus vastavalt 50 vs 29 %, laud prantslannadele 55-21. Sandrine Gruda tõi võitjatele 18+15 lp.

B-alagrupis võitis Türgi Poolat 57:54 (26:33). Lauas oli Türgi parem 36-26, Lara Sanders tõi võitjaile 16+7lp, Ewelina Kobryn kaotajaile 24+7 lp. Valgevene suutis lisaajal alistada Itaalia 85:76, laud Valgevenele koguni 55-34. Jelena Levtšova tõi 25+14 lp, Giorgia Sottana Itaaliale 19 p.

C-alagrupis kaotas Läti Serbiale 60:76 (37:39). Tabavus Serbia kasuks 42 vs 34 %. Jelena Milovanovic oli mängu parim 15 punktiga. Venemaa lõi Horvaatiat 83:62 (40:32), kolmas veerand venelannadele 23:7. Venemaa "leegionär" Epiphanny Prince tõi 16+3+5, Iva Ciglar teisel pool 17 p.

D-alagrupis kaotas Rootsi Slovakkiale 69:72 (40:30), kolmas veerand 13:23. Zuzana Zirkova tõi võitjaile 26+6+4, Frida Eldebrink kaotajaile 17+7+3 ning Louice Halvarsson 19+7 lp. Leedu jäi samas võideldes alla Hispaaniale 58:72 (15:28). Visked 36 vs 39 %, laud 38-43. Leedulaste poolel tõi seitse mängijat 5-9 punkti, Hispaania poolel Astou Ndour 22+12 lp, Alba Torrens 18+7+6.

Reedel on VS Baltic ekraanil mängud: kell 17.25 Slovakkia-Leedu, kell 19.55 Ungari-Rootsi ning kell 21.50 Horvaatia-Läti. Huvitavamates paarides on veel vastamisi Rumeenia-Montenegro ja Valgevene-Poola.

Eelmisel EMil, mis toimus Prantsusmaal, oli esikolmik Hispaania, Prantsusmaa, Türgi. 2011 a Poolas vastavalt Venemaa, Türgi ja Prantsusmaa ning 2009 a Riias moodustasid esikolmiku Prantsusmaa, Venemaa ja Hispaania.

20 a jooksul (al 1995) on EM-kullast saanud rõõmu tunda ka Tšehhi, Poola, Leedu ja Ukraina. Leedu kuld pärineb 1997. aastast. Läti jõudis 2007 poolfinaali, olles lõpuks neljas. Kodusel turniiril tulid nad seitsmendaks.

EM on oluline etapp ka teel Riod de Janiero olümpiamängudele. Sinna saavad edasi pürgima viis esimest, võitja kindlustab OM-pileti koheselt.

NB! EM-mänge näeb otsepildis Viasatsport Baltic vahendusel.