Gert Prants, koondise peatreener

Gert Prants: U14 koondise analüüs Balti matši põhjal

04.06.2015

Eesti noormeeste U14 koondise (peatreener Gert Prants, treener Erik Mäe) mängis eelmisel nädalavahetusel Riias Balti matšil. Võidurõõmu maitsta ei õnnestunud, kuid tunda sai tugevat ning arendavat Baltikumi taset.

Esimene vastane oli Leedu koondis. Vastasel õnnestus surve kaitses paremini maksma panna ning nad võitsid poolaja 42:18 ja kogu mängu 91:41. Enim punkte viskasid: Leemet Loik ja Kaspar Lootus 7p. Kõige rohkem lauapalle hankis: Kristo Tammiksaar 6lp.

Teine vastane oli Läti U14 koondis. Kaotus tuli vastu võtta, kuid sõelale jäi ka ühtteist positiivset. Lätlased olid meist lühemad, kuid kiiremad – poolaeg 43-31 Läti kasuks.

Teisele poolajale tulid kahjuks näljasemana peale lätlased, seisuks jäi enne viimast mängutsüklit 61-41. Mängu lõpuks said ka meie poisid julguse kätte ja seis jäi 76-63 lätlastele.

Positiivse poole pealt väärib kindlasti märkimist see, et Eesti koondise poistest said käe valgeks 11 poissi 12st. Enim punkte viskasid: Kerr Kriisa ja Kaspar Kitsing 12p. Kõige rohkem lauapalle hankis: Kaspar Lootus 6lp

Kolmas vastane oli väljaspool arvestust Leedu U15 koondis. Poisid võitlesid aasta vanemate vastu nii kuidas jaksasid, kuid vastased olid selgelt paremad. Esimene veerand 42-14 Leedule, teine lõppes seisuga 65-29.

Teisel poolajal Leedu poiste surve ei raugenud, kolmas veerandaeg 101-33 ja lõpptulemus 133-46 Leedu U15 võistkonna kasuks. Jõudude vahekord suuremate ja tugevamatega oli ilmselge.

Parim punktiviskaja Kaspar Lootus 10p, parim lauavõitleja Peeter Toomas Tael 9 lauaga.

Turniiri lõppjärjestus: I koht Leedu U14, II koht Läti U14, III Koht Eesti U14 ja IV koht Leedu U15 (osalesid väljaspool arvestust).

Allpool kokkuvõttev analüüs Gert Prantsilt, U14 koondise peatreenerilt

Anna kõigepealt Balti matšile üldhinnang ja hinne koolisüsteemis.

U14 Balti matš oli esimene koondistevaheline turniir sellel võistkonnal. Eesmärk oli anda kõikidele võrdselt mänguaega ning vabadust näitada, milleks nad on võimelised. Pikemad mängijad, kes tulevikus peaks mängima korvist eemal, said seda proovida.

Samas oli mängijatel ülesanne mängida agressiivset mees-mehe kaitset ning rünnakul pall kiiresti üle tuua. Sellega saime hakkama seni kuni mängijaid tabas väsimus. Meeldiv oli, et kõik mängijad andsid selles elemendis endast maksimumi.

Treeneritel oli hea meel näha, et kõik proovisid koheselt parandada vigu, millele tähelepanu juhiti. Panen hindeks "kolme".

Mida turniiri näitas - kus me oleme? Kes näevad paremad välja, millised olid tuntavamad vajakajäämised, puudujäägid võrreldes Läti-Leeduga?

Turniir näitas, et kõik meie mängijad ei ole valmis mängima nii kõrge tempoga. Suure kiiruse pealt otsuste tegemine, liigne ühekülgsus ja individuaalne kaitsemäng on näiteks kindlasti mõned murekohad. Agressiivsus kaitses ja rünnakul tundub olevat tavatreeningutes ning Eesti liiga mängudes liiga madal.

Teisalt on selles vanuses koondises omajagu pikkust, eriti just korvist eemal ning leidub suure tahtmisega mängijad. Ühe turniiri põhjal ei saa öelda, et me oleme poiste korvpallis Lätile kohe järele jõudmas või maha jäämas. Leedul on selgelt Baltimaade parim komplekteeritus ja mängijatel arenemiseks tugev kodune liiga.

Kas koondislaste seas on ka spetsiifilisi erinevusi mängijate vahel, kes tulevad nt Tartust, Pärnust, Raplast või Rakverest, Tallinnast? Oskuste, füüsise jm osas?

Piirkondade kaupa kindlasti mingit ühist erinevust ei saa välja tuua. Nende 12 poisi hulgas (kokku on U14 koondise laagritest läbi käinud sel hooajal ca 40 poissi) on erinevaid tüüpe nii kehaliselt kui oskustelt. Võibolla on väike erinevust selles, et osadel poistel on karastus EYBList ja ka vanemate poiste vanemate vahel mängimisest.

Mis ootab seda U14 koondist sel aastal veel ees ja kas koosseisu lisandub veel mängijaid?

U14 koondis koguneb jälle sügisel/talvel. Hoiame pidevalt silma peal kõigil selle vanuse perspektiivikamatel ning anname võimaluse noorkorvpalluritele, kes koha tiimi välja võitlevad.

Eesti peal on veel poisse, kellele on antud kasvu, osavust ja töötahet ning kes sooviksid Eesti koondist esindada.