ONLINE mängud
Eesti Korvpalliliit
PAF liiga
Korvpalli Meistriliiga
Naiste liigad
Meeste Saku liigad
G4S Noorteliigad
Rahvaliiga
Seeniorid
Karikavõistlused
Nordic Cup
3x3 korvpall
Koondised
Tule trenni
Treenerid
Audentese Spordigümnaasium
Kohtunikud
Videoarhiiv
Pood
Korvpall 2030
piletid

Uudised

Tartu publikus võib üldjuhul kindel olla

Korvpalliliidu vastus Õhtulehe päringule publikunumbrite kohta

20.05.2015

Korvpalliliit poleks soovinud võõral väljakul peetavas „lahingus“ kaasa lüüa ega alustada selgitamist, kuipalju täpselt on olnud mingil playoff-mängul publikut vms, sest suuresti on see klubide pärusmaa. Kuni eilseni, mil Õhtulehe ajakirjanik Ott Järvela saatis Korvpalliliidule küsimused, kas ja miks mänguprotokollide all olevad publikunumbrid ei vasta tegelikkusele. Õhtuleht käis nimelt kahel Tartus peetud mängul päid üle lugemas.

Poleemika algas mäletatavasti sellest kui EPLi ajakirjanik Märt Roosna avaldas arvamuloo selle kohta, kuidas on võimalik, et kahe Eesti esindusklubi – FC Flora ja Nõmme Kalju karikamängul (kelle fänne on Facebookis kokku paarkümmend tuhat) on kohal vaid paarsada inimest.

Vastuseks Õhtulehele sai eile saadetud:

 

Tartu ja Tallinna finaalide publiku numbrid on lauakohtunike-sekretariaadi poolt sisestatud ning kajastuvad automaatselt mänguprotokollis. Kuni ametliku protokolli laekumiseni (max 4-5 tööpäeva) Eesti Korvpalliliitu on ainsaks lähtenumbriks mängujärgne protokoll, mis on hinnanguline. Nii nagu on ka näiteks Euroliiga lehel ära toodud mängujärgne hinnanguline number (denative), mis hiljem läheb korrigeerimisele täpse statistika jaoks. Niisamuti on ka Alexela KMLi ja Korvpalliliidu puhul, tehtud on korrektiive nii üles- kui allapoole.

Eesti Korvpalliliit avas hiljuti uue ja kaasaegse kodulehe. Järgmise sammuna on töös statistika üle vaatamine ja parandamine – juba treenerid vajavad tänapäeval märksa detailsemat statistikat. Üheks miinuseks praeguse programmi juures on see, et pole võimalik lisada täheühendit TBC (to be confirmed), ehk „täpne arv on kinnitamisel“. Meie programm eeldab mingi numbri lisamist kohe, ca 20 minutit enne mängu algust. Kitsaskoht on siin see, et sisestatud number kajastub koheselt ka EKLi kodulehel. Tavaliselt kolme-nelja tööpäeva jooksul vaatab EKL numbrid üle ning vajadusel korrigeerib.

Kui me räägime TÜ/Rock-Kalev/Cramo teise finaalmängu publikuarvust, siis jääb see suure tõenäosusega kindlasti pigem 1500 kanti kui 2000 alla ning see saab ametlikus prokollis kindlasti ka korrigeeritud. Lauastatistiku sisestatud hinnangutesse pole EKLil senimaani olnud põhjust kriitiliselt suhtuda, kuid EKL tänab tähelepanu eest ning on selgelt huvitatud adekvaatsete numbrite avaldamisest. 

On küll olnud vastupidiseid juhtumeid, kus kirjutatakse statistikasse oluliselt väiksem number, mis on seletatav sellega, et see number võib kajastada seisu enne mängu algust ning on pärast jäänud uuendamata. Teine variant on ennustada mängu alguses, palju inimesi tuleb, kuid seegi pole päris õige.

Korvpalliliit koos klubidega teeb omalt poolt koos tihedat koostööd Piletileviga, et edaspidi saaks täpne publikuhulk kajastatud koheselt, pärast mängu ametlikus mänguprotokollis ning ametlike numbrite saamiseks ei peaks mitu päeva ootama. Kuid taolisel juhul jääks arvesse võtmata need pealtvaatajad, kes omavad VIP-kutset, sponsorkohti või on muidu mängul tasuta - sh alla 12-aastased noored, oma klubi kasvandikud, sõjaväelased, korvpalliveteranid, ajakirjanikud, fotograafid jne. Seega – milline ikkagi oleks õige lähenemine?

Korvpalliliidu arengukavas on ka kirjas korvpalliga seotud IT-rakenduste väljatöötamine, mille üheks osaks on kindlasti ka online-statistika ja selle võimaluste üle vaatamine.

Kindlasti aga teeb EKLile rõõmu, et publiku numbreid saab lugeda tuhandetes mitte sadades. Usume, et tänane neljas finaalkohtumine Saku Suurhallis võiks lüüa tänavuse rekordi. Kas õnnestub?

 

Sünnipäevad
Täna, 22. september
Remi Aare (42)
Heigo Erm (41)
Jaak Hubelmann (66)
Margus Jaago (58)
Homme, 23. september
Lauri Luks (34)
Külli Reinfeld (37)
Igor Tavaste (72)
Risto Visnapuu (39)
Sulge

Ülekanded