Robert Valgelt täna 36 punkti!

U18 noormehed lõid Nordic Cupil Soomet, ka U16 tüdrukud võidukad

14.05.2015

Eesti kogupanus täna Soome vastu oli soliidne. Kui kodusel BSBC turniiril jaanuaris kaotati Soomele U16 ja U18 vanuseklassides kokku 0-4, siis täna jäi sott 2-2.

Seejuures on tähelepanuväärne, et võit tuli ka U18 noormeeste poolt, kel koosseisust puudu päris mitu põhimeest. Teatud mõttes ootamatu võit, kuid seda väärtuslikum. Kolm suurimat Eesti koondise punktitoojat olid täna KK Pärnust.

Lisame veel siia, et nii Soome U16 kui U18 poisid mängivad sel suvel EMi A-divisjonis. Põhjanaabrite konkurentideks EMil alagrupis on Venemaa, Itaalia ja Türgi. Eesti osaleb samal ajal B-divisjoni turniiril Austrias, kus eesmärgiks on samuti kõige kõrgem - pääs A-divisjoni.

U18 noormeeste (tr Olari Narits, Martin Rausberg) kohtumine Soomega lõppes Eesti kasuks 93:90 (43:55). Kui esimese veerandi Eesti kaotas 19:34, siis kolmanda veerandi Eesti võitis 28:15. Viimane veerand oli võrdsete heitlus.

24 sekundit enne lõppu viigistas soomlane Riku Laine vabavisetest seisu 90:90-le, kuid viimasel rünnakul tabas Ken Kuber kaugviske – täpselt sekund enne kohtumise lõppu. Ilus lõpp, ilus võit. BSBC-l oli samale võistkonnale kaotatud 57:83.

Eile 20 punkti toonud, kuid viimasel minutil kaks kolmest mööda visanud Robert Valge oli täna pidurdamatu ning sai mängu lõpuks kirja 36 punkti. Tema visked koguni 18st 14, sh kolmesed 8/6. Seda soomlased niisuguses mahus vist oodata ei osanud...

Numbrid on huvitavad. Eesti kaotas laua 30-52, korvisöödud 17-17, pallikaotusi meil 13, Soomel 20. Kahesed Eestile 50 vs 46 %, kolmesed 53 vs 37 %, vv 77 vs 71 %.

Valge tõi niisiis 36 silma, Ken Kuber 16p, Norman Käbin 15+5+8+3vl, Siim-Markus Post 11+2+8 ning üle 30 minuti tegutsenud Toomas Koll 5+6lp.

Treener Olari Narits: "Tänase hea esituse võtmeks võib pidada head esitust rünaakul: tabasime
väljakult väga hea protsendiga. Abiks oli kindlasti ka see, et poisid otsustasid alates teisest veerandist kaitses pingutama hakata, sest kui esimesel veerandil lasime endale visata 34 punkti!(!), siis teisel poolajal kokku vaid 35 punkti..."

U16 poisid (Vaido Rego, Raido Rebane, Sixten Tomingas) pidasid Soomega samuti vihase kohtumise ning kaotasid võitluslikus etteastes 77:83 (32:38). Kaks-kolm minutit enne lõppu tuldi pidevast kaotusseisust järgi ja mindi isegi juhtima (77:75 pärast Robin Kivi kolmest), ent nende liidri Elias Valtoneni korvidest võitis siiski Soome.

Robin Kivi tõi edukaimana 16 p, Sander Raieste 14+5+3, Matthias Tass 12+9lp, Sten Saaremäel 11+3+3, Eric Schmalz 8 ja Henri-Sten Vainola 6 p.

Treener Raido Rebane: "Treeneritena lisaksime järgmist: võrreldes eilsega valmistas meile rõõmu meeskondlikum tegutsemine rünnakul, eriti teisel poolajal. Suurimaks probleemiks oli ikkagi 1-1 kaitsemäng, mis voimaldas vastasel saada liialt palju lihtsaid korve .Lubamatult palju eksisime ka korvi alt."

Ka BSBC-l oli umbes sama vahega Soomele kaotatud, kuid surnud ringiga võideti turniir. Samas, Soome U16 poisid, nagu öeldud, mängivad suvel EMi A-divisjonis. Veel lisagem, et Eestil puuduvad Nordicul „itaallased“ – Hugo Erkmaa, Kaspar Treier ja Arnold Mitt.

U16 neiud (Reet Rausberg, Marek Koitla) alistasid päeval varem Soome 55:54 (23:22). BSBC-l olid tüdrukud kaotanud Soomele koguni 45:74. Mitu tähtsat korvi viskas täna  lõpus Audentese SK mängija Anna-Helena Ehala. Vastane tabas viimastel sekunditel Eesti eduseisus 55:51 kolmese, kuid sellest ei piisanud.

Soome võitis laua 50-46, korvisöödud Eestile 9-5, pallikaotusi meil 23, Soomel 19. Kahesed 41 vs 24 %, kolmesed 20 vs 29 %, vv 54 vs 48 %.

Sandra Reinvald (pildil) tõi 16+10lp, Ehala 10+7lp, Janne Pulk 9 p, Eleriin Vaino 5+3+4. Nii et kui U18 poiste pool tegid täna ilma pärnakad, siis võiduka U16 tüdrukute esinduse eest suuresti noored tartlannad.

Päeva lõpetasid U18 neiud (Heino Rebane, Kati Rausberg). Siin on olukord vastupidine eelolevast – Eesti mängi suvel A-divisjonis, Soome B-divisjonis. Kuid jaanuaris Eesti kaotas BSBC-l Soomele 32:71...

Soome võitis ses mängus avaveerandi 26:11, kuid Eesti võitis teise 25:7 – poolajaks Eesti seega ees 36:33. Kolmas veerand 19:20 ja Eesti ees 55:54.

Viimasel veernadil tabas Eestit ühepunktises eduseisus mõõn ning olgu öeldud, et viimase 6.46 jooksul punkte juurde ei saadudki - kaotus numbritega 61:70. Tehti palju pallikaotusi ning ei pääsetud enam mõistusepäraselt viskele. Kõik see juhtus samal ajal kui mängujuht Ege-Ly Viirmaa oli viie veaga pingile langenud (seisul 61:60).

Soome oli lauas parem 46-39, korvisöödud 13-10, pallikaotusi meil 28, Soomel 21. Kahesed 46 vs 40 %, kolmesed 25 vs 23 % (tabavaid 1-8), vv 65 vs 60 %.

Darja Dikalenko tõi 14+5lp, Sandra Tael 12, Kadri Uiga 12+10+3, Kai-Brith Kalda 9+8lp ja Arina Vlassenko 9+3+3.

Kokkuvõttes: võitlus oli hea, kuid tuleb analüüsida, mis juhtus viimasel seitsmel minutil.