Eesti meeste korvpallikoondis Permis. Foto: Fiba.com

Eesti kaotas Põhja-Makedooniale kahe punktiga, kuid tagas pääsu EM-finaalturniirile!

22.02.2021

Täna on Eesti korvpalli jaoks suur pidupäev, sest meeste rahvuskoondis kindlustas koha 2022. aasta EM-finaalturniiril. Viimases valikmängus Permis jäädi Põhja-Makedooniale alla 84:86, kuid kahe mängu kokkuvõttes jäi Eesti seitsme silmaga peale. Aasta tagasi Skopjes alistati vastased 81:72.

Eesti alustas kohtumist muljetavaldava enesekindlusega nii rünnakul kui kaitses – valgesärgid tegid esimesel mänguperioodil kuus vaheltlõiget, tabasid neli kaugviset ja võitsid lauavõitluse 12:8. Lauapallidest pooled tulid ründelauast. Avaveerandi järel oli skoor 27:18 eestlastele.

Rauno Nurgeri lähiviskele vastasid makedoonlased 5:0 spurdiga, mis tegi seisuks 29:24. Treieri teise võimaluse korv ja Sten-Timmu Sokku resultatiivne 2+1 rünnak kasvatas meie meeste eduseisu taas kümnele (34:24). Seejärel tegi viis silma järjest Kristian Kullamäe ning viis Maarjamaa mehed ette 13-ga (39:26).  Vahe püsis ka järgnevatel minutitel rohkem kui kümne peal ja riietusruumidesse siirduti Eesti 49:38 juhtimisel.  Kaspar Treier tõi kahe mänguperioodiga  10 punkti ja 10 lauapalli. Kristian Kullamäe toetas teda 9 ja Maik-Kalev Kotsar 8 silmaga.

Põhja-Makedoonia tuli agressiivselt mängu tagasi, vähendades pisut enam kui kahe minutiga vahe kuuele punktile (52:46). Kahel korral jõudsid ka nelja peale, kuid Soku kaks järjestikust kolmest hoidsid eestlaste vahe seitsme peal (60:53). Kotsari võimas veaga pealtpanek üle Jacob Wiley kasvatas eestlaste edu taas kümnele (63:53). Neljandiku lõpus said omad õnnestumised kätte ka vastased ning otsustavale veerandajale mindi vastu Eesti 69:63 juhtimisel.

Kaks ja pool minutit enne normaalaja lõppu jõudis Põhja-Makedoonia punkti kaugusele (80:79). Eesti rünnak luhtus ja Dimitrijevikj viis makedoonlased ette 81:80. Kastanid tõi tulest välja Sokk, kes esmalt tõi ise kaks punkti ning seejärel toimetas filigraanselt palli kätte Kotsarile (84:81). Jacob Wiley vabavisked ja Dimitrijevikj`i kahene tegid lõppseisuks 84:86.

Maik-Kalev Kotsar kogus eestlaste parimana 15 punkti, 8 lauapalli ja 4 resultatiivset söötu. Võrdselt 14 punkti peale jäid Kristian Kullamäe ja Kaspar Treier. Viimase arvele kogunes ka 12 lauapalli. Otsustavatel hetkedel enesekindlust ja imelist mängujuhtumist näidanud Sten-Timmu Sokk panustas 13 punkti ja 7 resultatiivset söötu. Henri Drell ja Rauno Nurger lisasid kumbki 7 punkti. Vastaste mängu vedasid Nenad Dimitrijevikj 23, Bojan Trajkovski 21 ja Jacob Wiley 18 punktiga.

Eesti teenis EM-valiksarjas 2 võitu ja 4 kaotust ning lõpetas B-alagrupis Itaalia ja Venemaa järel kolmandal kohal.

Viimati jõudis Eesti Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile 2015. aastal. Eesti kuulus toona tugevasse D alagruppi koos Leedu, Läti, Tšehhi, Belgia ja Ukrainaga. Riias peetud alagrupifaasis suudeti viiest mängust võita vaid üks ja otsustavatele kohamängudele ei pääsetud.

Eesti parim koht Euroopa meistrivõistlustelt pärast taasiseseisvumist pärineb aastast 1993, mil peatreener Jaak Salumets tüüris rahvusmeeskonna kuuendale kohale. Veerandfinaalis jäädi alla Venemaale 61:82.

Kokku on Eesti rahvusmeeskond Euroopa meistrivõistlustel mänginud viiel korral: 1937 (5. koht), 1939 (5. koht), 1993 (6. koht), 2001 (14. koht) ja 2015 (20. koht).

2022. aasta Euroopa meistrivõistluse finaalturniir toimub tuleval aastal 1.- 18. septembrini kokku neljas riigis: alagrupimängud peetakse Tšehhis (Praha), Gruusias (Tbilisi), Itaalias (Milano) ja Saksamaal (Köln). Kohamängud toimuvad Saksamaa pealinnas Berliinis.