ONLINE mängud
Eesti Korvpalliliit
PAF liiga
Korvpalli Meistriliiga
Naiste liigad
Meeste Saku liigad
G4S Noorteliigad
Rahvaliiga
Seeniorid
Karikavõistlused
Nordic Cup
3x3 korvpall
Koondised
Tule trenni
Treenerid
Audentese Spordigümnaasium
Kohtunikud
Videoarhiiv
Pood
Korvpall 2030
piletid

Uudised

Treeneri kutse- ja koolitusprogrammi infokiri (NB! kutse taotlemise I voor sulgub 05.02)

14.01.2021

Tuletame meelde, et käimasoleva treenerikutse taotlusvooru (taotlemine/taastaotlemine) dokumentide esitamiseks on jäänud veel kaks päeva, 5.veebruarini. Kuna dokumentide vastuvõtmise lõpust kutsete kinnitamiseni kulub 5-6 nädalat siis kõigil kelle kutse kehtivus lõpeb enne juuni lõppu peaksid kutse aegumise vältimiseks taotluse esitama praeguses voorus. Järgmine voor avaneb 1.mail ning kutsete vormistamise eeldatav aeg on juuli algus.

 

Enne taotlema asumist peavad treeneril olema täidetud kõik EOK ja alaliidu kutsekomisjoni poolt sätestatud eeldused, mille leiab SIIT!

Taotluse esitanutel, kellel on vaja sooritada eksameid (üldainete ja eriala testi saab sooritada Tartus 22.veebruar 14.00 või Tallinnas 25.veebruar 10.00, eriala praktiline eksam lepitakse kokku personaalselt) ja/või esitada täiendavaid dokumente informeeritakse järgneva 2 nädala jooksul.
 
Täiendava info saamiseks pöörduge indrek@basket.ee või 5058758

Taotlusi saab esitada kuni 5. veebruarini Eesti spordiregistri lehel. Taotlused menetletakse kolme nädala jooksul pärast vooru sulgemist ning seejärel toimuvad kutseeksamid ja kutsete kinnitamine.

 

Taotlusvoore on aasta jooksul kolm - teine avaneb 1. mail ning viimane 15. septembril. Seega need treenerid, kelle treenerikutse aegub enne tänavuse aasta juuli lõppu, peaksid tegutsema esimeses voorus.

 

„Kolme igal aastal samal ajal toimuvate taotlusvoorude idee on selles, et kutsete kehtivused lõppeksid kindlas ajavahemikus ning voorude vahel ei tekiks kutsete aegumist. Koostöös EOK Spordikoolituse ja -Teabe Sihtasutusega soovime, et kutsete väljastamine toimuks loogilises rütmis,“ sõnas Indrek Visnapuu.

 

Enne taotlema asumist peavad treeneril olema täidetud kõik EOK ja alaliidu kutsekomisjoni poolt sätestatud eeldused, millega saab tutvuda SIIT!

 

Alates 2019. aastast on olulise muudatusena eelduste hulgas ka esmaabi koolituse läbimine.

 

Kutsetaseme idee ja ülesehitus

 

Üldainete tasemekoolitust korraldab EOK koostöös Tallinna Ülikooli ja Tartu Ülikooliga, eriala tasemekoolituse eest vastutab alaliit.

 

„Erialast kõrgharidust mitteomavatele treeneritele on tasemekoolituste läbimine treenerikutse saamisel ja tõstmisel EKR 5 tasemeni kohustuslik samm. Kõrgharidust omavatel treeneritel on lähtepositsioon parem, nemad saavad kohe EKR 5 taset taotleda. Selleks, et oluliselt väiksema mahuga tasemekoolitus oleks võrreldav kõrgkoolis omandatavate teadmistega, on alaliidu poolt korraldatavat erialast tasemekoolituse programmi ja ülesehitust vaja parendada,“ ütles Visnapuu, lisades, et esimesed sammud selleks on tehtud.

 

„Paljud meie tasemekoolitusi läbiviivad treenerid osalesid möödunud aastal koolitajate programmis, kus täiendati oma koolitamisoskusi.“

 

Koolitajate programmis osales 20 treenerit, kes läbisid tunnustatud suhtlemistreeneri ja kommunikatsioonispetsialisti Birgit Kermese juhendamisel kursuse 32 akadeemilise tunni ulatuses.

 

Visnapuu sõnul soovib alaliit muuta treenerikutse kuvandit formaalselt sisulisemaks ning seeläbi ka juurdunud mõttemalli. „Tihti osaletakse koolitustel valedel eesmärkidel. Esmalt küsitakse, kas koolitustunde saab ja kui palju, seejärel alles süvenetakse teemasse ja lektorisse. Treeneriameti loomulik osa peaks olema soov tegeleda silmaringi ja teadmistepagasi laiendamisega, enesearendamisega. Nelja aasta jooksul ettenähtud 60 akadeemilist tundi tuleksid sellisel juhul iseenesest kokku.“

 

Visnapuu selgitab, et praegusel juhul on huvi treenerite taseme vastu pigem klubijuhtidel ja seegi lähtub materiaalsetest toetustest. Mentaliteet peaks tema arvates muutuma.

 

„Me võime süsteemi kiruda aga ennekõike peaks mõtteviisi õigeks saama. Huvi peaks tulema treeneritelt endilt. Peame jõudma sinnani, et esikohal on treenerite ambitsioon saada paremaks. Kõik materiaalsed toetused ja hüved peaksid olema treeneri tasemetõusuga kaasnev boonus. Meie eesmärk alaliiduna on, et meie noori korvpallureid treeniksid haritud ja tänapäevaseid meetodeid valdavad treenerid. Alaliidu võimuses on meie kontrollitavat eriala tasemekoolitust ja kutsete andmise sisu arendada. Loomulikult pöörame tähelepanu ka Eestis toimuvate täiendkoolituste mahu tõstmisele, seda nii alaliidu enda, kui ka klubidega koostöös korraldatavate koolituste osas.“

 

Teadlikkuse tõstmine

 

Kutsekomisjon soovib järk-järgult tõsta treenerite teadlikkust koolitust puudutavates küsimustes. Ots on lahti tehtud alaliidu kodulehel treenerite alalõigu info uuendamise ja täiendamisega. Samuti on fookuses erinevate õppematerjalide kaasajastamine, tõlkimine ja treeneritele kättesaadavaks tegemine. EKL Treenerite Juhendmaterjal on kodulehel nii eesti- kui vene keeles. Lisaks on kodulehel erinevaid FIBA  õppematerjale ja koolitusvideoid.

 

Et täiendada korvpallispetsiifilise kehalise võimekuse arendamise eestikeelse õppematerjali kättesaadavust omandas alaliit koostöös Spordikoolituse ja -Teabe Sihtasutusega Human Kinetics sarja raamatute õigused. Hetkel on tõlkimises Brian Cole`i ja Rob Panariellio raamat „Korvpalli anatoomia“ (Basketball Anatomy) ning tõlkimist ootab Javair Gilletti ja Bill Burges`i „Jõutreening korvpalluritele“ (Strength Training for Basketball).

 

Kuna koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu hetkel eriti kontaktkoolitusi ei toimu, innustab Indrek Visnapuu otsima erinevaid veebikoolitusi ja läbima toetavate valdkondade (pedagoogika, psühholoogia, toitumine, taastumine, jms) aineid, kusjuures mis võivad kutsetasemel nõutavast 60 täiendkoolituse tunnist moodustada 20.

 

Kõikides koolitust puudutavates küsimustes palume julgelt Indrekuga ühendust võtta:

 

indrek@basket.ee

+372 5058758

 

 

 

Sünnipäevad
Täna, 22. september
Remi Aare (42)
Heigo Erm (41)
Jaak Hubelmann (66)
Margus Jaago (58)
Homme, 23. september
Lauri Luks (34)
Külli Reinfeld (37)
Igor Tavaste (72)
Risto Visnapuu (39)
Sulge

Ülekanded