Himki võitis teenitult Eurocupi karika

Himki võitis raudkindlalt Eurocupi ja pääses Euroliigasse (täiendatud)

29.04.2015

Eurocupi finaali kordusmängu Moskvas alustas Himki Gran Canaria vastu 25-punktisest eduseisust (avamäng 91:66) ja võitis kahe kokkuvõttes ülekaalukalt. Ühtlasi lunastas Himki tulevaks hooajaks pääsme Euroliigasse, mille Himki kindlasti oma tasemega on ära teeninud.

Pinge läks maha juba esimese ja teise veerandiga. Himki saavutas üsna kiirest 10-12-punktise edu ning oli poolaja lõpuks ees 45:30 ning kolmanda veerandi lõpuks juba 68:46. Alles seejärel võeti pisut vabamalt, lastes ka Gran Canarial kergemaid korve saada – lõpuks seis 83:64 ja ühtekokku 44 punktine paremus finaalis!

Monja tõstis võidukarika teistkordselt

Himki triumf on ka peatreener Rimas Kurtinaitise suur võit, eeskätt just silmas pidades seda, kui kõrge kvaliteediga korvpalli Himki mängib. Paljude hinnangul on nad tasemelt Euroliiga veerandfinaali või isegi Final Fouri piirimail olev meeskond, omades samal ajal poole võrra madalamat eelarvet kui on CSKA-l.

2012 a võitis Himki niisamuti Eurocupi, tollasest koosseisust kuuluvad täna meeskonda Sergei Monja ja Jegor Vjaltsev. Vahepeal – 2013, tuli meistriks Krasnodari Kuban ja nende koosseisust oli täna Himki eest tiitlit võitmas Maksim Šeleketo (5p+6lp). Mullu tabas Himkit suur pettumus, kuna juba kaheksandikfinaalis jäädi alla hilisemale võitjale Valenciale.

Euroliiga president Jordi Bertomeu autasustas meeskondi medalitega, misjärel finaalmängude MVP auhinna sai Tyrese Rice. Seejärel kõndis põliseim himkilane Monja koos kahe tütrega ja Bertomeuga platsi serva, kus viimane ulatas venelasele suure Euroliiga võidukarika. Šampusepidu võis alata.

Koponen: võime Euroliigas edulugu jätkata

Ka vääramatu stsenaariumiga kulgenud teises finaalmängus ületas Himki vastast igas elemendis. Tõsi, laud oli küll võrdne – 37-37, kuid korvisöödud Himkile 23-12, kahepunktivisked 62 vs 38 %, kolmesed 32 vs 20 %, vv 83 vs 79 %.

James Augustine tõi Himkile 18 p (7/7), Paul Davis 16+10lp (12/7), Tyrese Rice 16+3+6, Petteri Koponen 13+5+4. Kaotajate poolel: Walter Tavares 17+10lp, Brad Newley 12 p.

Turniiri allstar-viisikusse valitud soomlasest Himki liidreid Petteri Koponen (avavaatuses 18 punkti), ütles üleeile YLE usutluses: „Varem olen Bologna Virtusega tähistanud Eurochallenge’i võitu, kuid tänane on midagi uut. Euroliiga kogemus mul puudub. Himki on juba täna sel tasemel, et võiksime Euroliigas edukad olla.“

Koponen lisas pärast mängu: "Järgmine eesmärk ongi võita kõrgeid positsioone Euroliigas. Täna oli aga suurepärane tunne seista poodiumil - ega trofeesid saa tõsta iga päev. Oli pikk hooaeg - turniiri alustas 44 meeskonda ning oli ka meil sel teel raskeid hetki. Kuid jõudsime lõpuks finaali ja täna oleme võitjad."

Himki peatreener Rimas Kurtinaitis oli otsekohene: "Olen muidugi rõõmus. Euroliiga ei anna meile kunagi mingit allahindlust, wild card'i, seega pidi kõik sõltuma meist endist ning me võitlesime ise selle koha välja. Miinumumeesmärk Euroliigas saab olema TOP 16, sest see meeskond pole kehv. Kui mõnda positsioonid veel korrigeerida, oleme raske vastane kõigi jaoks."