Rain Veideman ja Ljobomir Mladenovski. Foto: Siim Semiskar.

Makedoonia koondist veavad kaks Hispaania kõrgliigas pallivat meest

14.02.2020

Eesti korvpallikoondis alustab 2021. aasta EM-valikturniiri neljapäeval 20. veebruaril võõrsil, kui Skopjes minnakse vastamisi Põhja-Makedooniaga. Kohtumist näeb otseülekandes TV6 vahendusel. Kolm päeva hiljem ehk 23. veebruaril võõrustatakse Saku Suurhallis Itaalia meeskonda. Kui Eesti koondise peatreener Jukka Toijala on ettevalmistuseks kohale kutsunud 16 meest, siis Põhja-Makedoonia juhendaja Aleksandar Todorovi listist leiame 15 nime.

46-aastase Todorovi näol on tegemist Skopjes sündinud endise mängumehega, kes pallurina sai tuule tiibadesse kodusest MZT Skopje ja tiirleski peamiselt Põhja-Makedoonia tiimides. Lisaks kodumaal mängimisele sai ta kogemusi ka Bulgaariast, Rumeeniast ja Kosovost. Alates 2018. aastast juhendab Todorov Rumeenia kõrgliigaklubi Craiova ning eelmisest aastast ka Põhja-Makedoonia koondist.

Mängijate 15-mehelisest nimekirjast hakkavad esimesena silma kaks Hispaania kõrgliigas pallivat meest - 21-aastane mängujuht Nenad Dimitrijevic ja 28-aastane kodustatud ameeriklasest keskmängija Shayne Whittington. Kui jätta kõrvale kaks Itaalia klubide noortesüsteemides pallivat 18-aastast mängumeest, siis on Põhja-Makedoonia koosseisus veel vaid kaks pallurit välisliigadest, mõlemad Prantsusmaalt. 32-aastane kapten Vojdan Stojanovski teenib leiba Gravelines-Dunkerque'i meeskonnas ja 28-aastane Stojan Gjuroski Evereux' tiimis.

187 cm pikkune Dimitrijevic on aastast 2016 kuulunud Rudy Fernandezi ja Ricky Rubio kasvatajaklubi Badalona Joventuti hingekirja. Nende ridade kirjutamise hetkel Hispaania kõrgliigas 12. kohal paikneva Joventuti särgis on noorel makedoonlasel väga korralik roll. Hispaania liigas on tema keskmised näitajad 20 kohtumisega olnud 17,6 minutit, 8,1 punkti, 3,3 resultatiivset söötu ja 1,7 lauapalli. EuroCupi 14 kohtumisega on tulemus olnud veel parem - keskmiselt 19,9 minutiga 11,9 punkti, 3,9 söötu ja 1,6 lauapalli.

Michigani osariigis veidra nimega Paw Paw külas sündinud 211 cm pikkune Shayne Whittington pääses pärast Western Michigani ülikooli kaheks hooajaks NBA klubi Indiana Pacersi palgale, kus sai 2014-16 kirja 27 kohtumist ja neis keskmiselt 5,5 minutit, 2,5 punkti ja 1,5 lauapalli. Edasi jätkus keskmängija tee Euroopas, kui CV-sse kogunesid Venemaa tipptiim Peterburi Zeniit ja Hispaania meeskonnas Obradoiro, Andorra ja Estudiantes. Tänavu on Whittington pallinud samuti Hispaania kõrgliigas ja tabeli lõpuosas heitleva Real Betisi särgis on mehel 21 mänguga kogunenud keskmiselt 19,3 minutit, 8,6 punkti ja 4,5 lauapalli.

194 cm pikkune viskav tagamees Stojanovski on Põhja-Makedoonia viimaste aastate üks edukamaid korvpallureid, kui mehe CV-st leiab sellised klubid nagu ukrainlaste Donetsk, sakslaste Berliini Alba ja Oldenburg EWE Baskets ning hispaanlaste Real Betis ja Andorra. Tänavust hooaega alustas kogenud makedoonlane Prantsusmaal Pau-Lacq-Orthez's, kuid siirdus jaanuaris kõrgliigatabelis eelviimasel real paikneva Gravelines-Dunkerque'i ridadesse. Uue klubi eest on ta seni kirja saanud vaid neli kohtumist ja toonud nendes keskmiselt 28,8 minutiga 12,5 punkti, 4,8 lauapalli ja 2,3 söötu.

203 cm pikkune äär Stojan Gjuroski mängib Prantsusmaal aste madalamal, kui koos Evreux' tiimiga üritatakse tagada püsimajäämine Prantsusmaa tugevuselt teises liigasarjas ehk ProB-s. Makedoonlase arvele on 17 mänguga kogunenud keskmiselt 26,6 minutit, 8,5 punkti, 3,2 lauapalli ja 3 söötu.

Makedoonia kõrgliigas liidrikohal paiknevast MZT Skopje meeskonnast on koondise ridadesse kaasatud viis mängumeest. Nendest on tänavusel hooajal olnud säravaim eelpool mainitud Vojdan Stojanovski kaksikvend Damjan, kes koduses kõrgliigas 19 kohtumisega kirja saanud keskmised numbrid 31,3 minutit, 15,1 punkti, 4,1 lauapalli, 1,6 söötu ja 1,6 vaheltlõiget.

Skopje esimeeskonna särgis on tänavu head mängu teinud ka 30-aastane ja 208 cm pikkune tsenter Bojan Krstevski, kelle keskmised näitajad 19 kohtumisega küündivad 24,6 minuti, 11,3 punkti, 5 lauapalli ja 1,9 sööduni. Et panna Makedoonia liigas toimuvat veidi eestlastele tuttavamasse perspektiivi, siis praegusel hetkel on sealses kõrgliigas keskmiselt 21 punktiga resultatiivsuse edetabeli liider serblasest tsenter Djordje Dzeletovic, kes Eesti korvpallisõpradele tuttav mõne aasta tagusest Tallinna Kalevi tiimist.

Viimati kohtusid Eesti ja Makedoonia 2017. aasta augustis. Toona võitsid eestlased legendaarse Reinar Halliku viimases rahvuskoondise mängus vastaseid 74:65.

Makedoonia korvpalli hiilgeajad jäid umbes kümne aasta taha, kui 2009. aasta EM-finaalturniiril Poolas teeniti 9. koht ja kaks aastat hiljem Leedus üllatati kõiki neljanda kohaga. Tol ajal vedasid koondist ameeriklasest imporditud staar Bo McCalebb, täpse käega tagamees Vlado Ilievski ja võimas keskmängija Pero Antic. 37-aastane Antic on pärast korvpallitossude varna riputamist pannud lipsu ette ning mees on Põhja-Makedoonia korvpalliliidu president. Pärast seda saadi kahel järjestikkusel EM-il vastavalt 21. ja 19. koht ning 2017. aastal finaalturniirile peale ei pääsetud.

Pileteid Eesti koondise kodumängule Itaalia vastu saab soetada Piletilevist!