Kregor Hermet ja Tartu Ülikooli korvpallimeeskond. Foto: Ivo Hunt.

ÜLEVAADE: Tartu Ülikool alustas eurosarja kvalifikatsiooni võidukalt

02.10.2019

Tartu Ülikooli korvpallimeeskond alustas FIBA Europe Cup`i kvalifikatsiooniringi võidukalt, kui kodusaalis alistati Joensuu Kataja numbritega 78:72.

Tartu alustas kodusaalis teravamalt ja rebis ette 6:2. Seejärel näitas kindlamat minekut Kataja meeskond ja asus omakorda 11:8 juhtima. Robin Kivi kiire kolmene viigistas seisu, kuid rumalate pallikaotuste tõttu lasti vastastel neli minutit enne avaveerandi lõppu teha 5:0 vahespurt (11:16). Kivi kahene, vaheltlõige ja resultatiivne kiirrünnak tõid tartlased taas punkti kaugusele – 15:16. Kataja rünnak luhtus ja Hendrik Eelmäe tabava viske järel asuti taas punktiga juhtima. Tasavägine veerand lõppes kodumeeskonna 19:17 eduseisus.

Teine veerandaeg algas tartlastele valusalt – Kataja meeskond tegi minutiga 8:0 vahespurdi ja läks ette 25:19. Priit Vene oli sunnitud aja maha võtma. Kregor Hermeti vedamisel tuli Tartu kuus minutit enne pikka pausi korvi kaugusele – 27:29. Soome meeskond oli hädas visketabavusega. Robert Valge tabav kaugvise viis Tartu Ülikooli ette 31:29. Esimese poolaja lõpuni jäi neli ja pool minutit. Tehnilist praaki tuli enne riietusruumidesse siirdumist mõlemalt poolt, kuid esimese poolaja saldo jäi Tartule 38:31. Hermetilt kahe veerandiga 10, Kivilt 9 silma. Vastaste parim oli 13 punktiga Jarred Ogungbemi-Jackson.

Tartu läks teise poolaja alguses üheksaga ette (42:33), kuid tegi seejärel paar rumalat pallikaotust ja lasi vastased kolme punkti kaugusele (42:39). Pärast 45:45 viigiseisu suutis kodumeeskond kuni neljandiku lõpuni püsida vähemalt kahe punktiga peal ja otsustavale mänguperioodile mindi 55:50 eduseisus.

Joensuu jõudis punkti kaugusele kui lõpuvileni jäi kaheksa minutit. Kogu mängu vältel mänguvahendi käsitlemisega hädas olnud Tartu kontol oli juba 17 pallikaotust. Kataja haaras korraks ka eduseisu (61:59), kuid Robert Valge vastas vabalt positsioonilt tabava kolmesega. Viis ja pool minutit oli kellal kui viie veaga langes pingile juba teine Joensuu mängija, Jarekious Bradley. Mõned minutid varem oli istuma läinud Samuli Vanttaja. Põhjanaabrid läksid ette 65:64, kuid tartlastel oli vastus olemas – Hermeti esimene tabav kaugvise (67:65). Vastaste Brandon Cortez Walters tabas joonelt kahest üks, millele vastas Hermet veel ühe kolmesega (70:66). Kellale jäi sekund vähem kui kolm minutit.

Vastased sooritasid seejärel tartlastele nii viskel vea kui pallist eemal ebasportliku, kuid valgesärgid suutsid neljast vabaviskest tabada vaid ühe (71:66). Pärast vastastikuseid ebaõnnestumisi saadeti joonele Martynas Mažeika, kes saatis samuti mõlemad vabavisked mööda. Teisel pool aga tabas Fiifi Aidoo kahest kaks ja Joensuu tuli kolme punkti kaugusele (71:68). Hermetil oli taas kolmese näol vastus olemas (74:68). Soomlased palli korvi ei saanud, samaga vastas ka Tartu, mis päädis Kataja resultatiivse kiirrünnakuga (74:70). Pärast minutilist mõtlemisaega toimetasid tartlased palli Robert Valge kätte, kes skooris korvi alt kaks ära (76:70). Lõpuvileni jäi 30 sekundit. Joensuu rünnak edu ei toonud, seejärel tehti keskväljal viga Mažeikale, kes vormistas vabaviskejoonelt kaks punkti ära. Matias Ojala spurtis kiirelt üle välja ning vähendas Kataja kaotusseisu kuuele – 72:78. Järelejäänud nelja sekundiga suudeti Hermet veel viskele mängida, kuid kolmene ei tabanud. Korduskohtumisele läheb Tartu Ülikooli korvpallimeeskond vastu kuuepunktilise eduga.

Otsustavatel hetkedel kolm tähtsat kaugviset tabanud Kregor Hermet tõi võitjatele 21 punkti, sama palju kogunes ka Robert Valge arvele. Adomas Drungilas lisas 12 punkti ja 12 lauapalliga kaksikduubli. Kaitses vastaste tagamängijaid kõvasti kimbutanud Robin Kivi panustas 9 punkti, 7 söötu ja neli vaheltlõiget. Joensuu resultatiivsemaiks kerkis Brandon Cortez Walters 19 punkti ja 9 lauapalliga.

Korduskohtumine peetakse nädala pärast Joensuus, järgmisesse ringi pääseb meeskond, kes viskab kahe mängu kokkuvõttes rohkem punkte.