Tartu võitis Kitsingu puudumisest hoolimata poolfinaali avavaatuses Raplat 12 punktiga

02.05.2018

Alexela meistriliigas peetud esimese poolfinaalseeria kohtumise Tartu Ülikooli ja AVIS Utilitas Rapla vahel võitis Tartu skooriga 75:63 (46:26).

Seeria teine mäng peetakse reedel Raplas.

Tasavägiselt kulgenud avaveerandi võitis Tartu 21:15. Teise veeerandi algul oli seis algul korraks 23:17, ent siis saabus kogenud Tanel Soku tund. Poolajaga temalt 23 silma, teise veerandiga 18…! Püüdmatus hoos olnud Sokku ei õnnestunud Rapla meestel kuidagi ohjata (kolm kolmest jutti) ja poolajaks olid külalised 26:46 kaotusseisus. Seejuures oli Sokk toonud lausa pooled kodumeeskonna punktidest.

Priit Vene hoolealused olid haaranud ohjad. Mis siis, et Janar Taltsil oli sihik jäänud Ihastesse ning Kristjan Kitsing jäi põlvetrauma tõttu üldsegi eemale; tema hooaeg võib kahjuks läbi olla. Sellest allpool. Leedulased aitasid hästi ja Carl Engströmi kaudu mängiti ka edukalt.

Pärast pikka puhkepausi suutsid külalised mõneks ajaks kaalukausid enda poole kallutada. Seisult 30:50 spurtis Rapla kolme minutiga 9:0 – Devonte Upson viskas selle seeria ajal seitse punkti. Kuid viimaseks veerandajaks taastas Tartu taas turvalisena tundunud (57:42) eduseisu.

Ometi polnud duell veel lõppenud. Rapla tegi nüüd 11:0 vahespurdi ja vähendas viis minutit enne normaalaja lõppu vahe kõigest kolmele punktile (Hawkinsi ja Bubalo lähiviske järel oli Tartu vaid kolme silmaga peal) - 56:59. Natuke hiljem 58:61.

Kuid vaid veidi enam kui paar minutit hiljem oli Tartu ees juba 68:58. Minut aega ei teeninud kumbki punkte kuni Tanel Sokk tabas üle hulga aja kaugelt. Rapla ei saanud kaks minutit korvi, kuid 3.11 enne lõppu lajatas Julius Kazakauskas kolmese seisuks 68:58. Järgmisel Tartu rünnakul samalt mehelt kaks silma - 70:59 ja mäng tehtud.

Rapla lasi oma võimaluse käest, mitu rünnakut läks neil luhta, kuna Tartu sai samal ajal pooleteist minutiga mitu kergemat sorti korvi.

VÕTMEHETK. 37. minut, 61:58. Sokult kolm, Rapla eksib, Raplale ebasportlik, Engström vabaviskejoonel (2/1), pall jääb Tartule, Kazakauskaselt kolm ning 38. minuti algul aitab Kazakauskas ründelauast sisse Eelmäe viske - 70:59. See kõik juhtub minuti sees!

PUNANE NIIT. Kuusmaa valis selle tee, et Tartu mängijaid said sageli üsna vabalt eemalt prooovida. Nagu Kuusmaa ütles hiljem: kui neilt eemalt läheb, siis läheb, kui ei lähe, võib ka mäng kaduda. Täna tabas Tartu vabalt positsionilt hästi vähemalt esimesel poolajal. Otsustavatel hetkedel mängu lõpus aga Sokk ja Kazakauskas.

MÄNGU TEGIJA. Tanel Soku teise veerandi visete kaskaad oli hooaja muljetavaldavamaid ühemehe soolosid. 18 punkti veerandiga ja tähtsad korvid mängu lõpus - tema oli mängu tegija.

X-FAKTOR. Eelmäe ja Vene andsid Tartu mängule - kaitses, teisel poolajal kindlasti juurde.

STATISTIKA EI VALETA. Mõlema meeskonna tabavus vabaviskejoonelt oli 57 %. Kokku 40st 23. Kuulge, mehed, seda on natuke liiga vähe...!

Veel. Hawkinsi pluss-miinus oli -1, Cressleril -21. Muud - "kasulikud" näitajad olid neil päris võrdsed.

MÄNGU STAARID. Sokk ***, Kazakauskas **, Engström & Hawkins *

PROTOKOLLIST

Tartu Ülikool - AVIS Utilitas Rapla 75:63 (46:26)

vv: 57 vs 57 %

Tartu: T.Sokk 27+4 lp+2 vl, Engström 16+4+2+2 vl, Kazakauskas 14+7+4, Cižauskas 11+6+5, Talts 4+8+2, Cook 0+4+2, Vene 3, Eelmäe 0+3+1.

Rapla: Hawkins 15+5+4, Cressler 14+6 lp, Upson 13+8 lp+2 bl, Bubalo 10+3 lp, Kajupank 6+5 lp, Voolaid 3+4 lp, Kaldre 2+4+6, G.Dorbek 0+5+4.

NII NAD RÄÄKISID

Priit Vene (Tartu, Delfi TV-s): "Pluss 20 pealt lasime jah mängu nad... Nojah, ma ei hakka mängupausist praegu rääkima, aga isiklikud tegurid hakkasid teisel poolajal rolli mängima. Samas, kokkuvõttes - 63 punkti kaitses ei ole halb näitaja.

Saime vabalt visata, seda nii esimesel kui teisel poolajal. Meis endis oli kinni see, et me teisel poolajal hätta jäime ja ei tabanud. Kaitse Rapla poole pealt ei erinenud. Meie aga hoidsime end kindlasti teisel poolajal kaitse pealt elus."

Aivar Kuusmaa (Rapla, Delfi TV-s): "Eelmistes mängudes oleme suutnud oma pallikaotuste arvu positiivselt väga madalal hoida. Eks me riietusruumis rääkisime ka enne, et Tartu on neis olukordades osav, nad karistavad koheselt. Teisel poolajal tegime pallikaotusi vähem ning olime ka mängus tagasi.

Teine teema on vabavisked. Me ei saa iga mäng anda kümme silma sealt ära, see on meie suur murelaps.

Lõpp läks, individuaalseks, tõsi. Oleks pidanud olema rohkem kannatust, oleks pidanud mängima mitut puhku pikemat rünnakut. Tõsi. Tartu mängib meie jaoks ebameeldivat kaitseformatsiooni, eriti kui olen kahe pikaga sees."

Meeskonnad lähevad uuesti vastamisi reedel, 4. mail.

*       *       *

Tartu Ülikooli korvpallimeeskonda tabas enne poolfinaalseeriat Rapla vastu märkimisväärne kaotus, kui treeningul sai põlvevigastuse ääremängija Kristjan Kitsing, kelle hooaeg on tõenäoliselt läbi.

“Ta käis ühe arsti juures ja läheb homme või ülehomme teise arsti juurde. Ma ei usu, et enam teda kasutada saame, hooaeg on ilmselt ühel pool,” sõnas Tartu peatreener Priit Vene teleintervjuus.