Kayel Locke, Kalev/TLÜ punktimasin täna. Foto: Siim Semiskar

Alexela KML 1/4-finaal. Kalev/TLÜ lõi avamänguga Rapla favoriidiseisuse kõikuma

18.04.2018

Koduses Alexela korvpalli meistriliigas tehti täna algust veerandfinaalseeriaga AVIS Utilitas Rapla-Tallinna Kalev/TLÜ. Põhiturniiri kolmas meeskond Rapla pidi koduväljakul üllatuslikult kaotust tunnistama 69:73 (41:41).

Kalevi poolel ei teinud kaasa ääremängija Djordje Dzeletovic, hooaja lõpuni on vigastatud noor tagamees Tom Kaldre ning vaid kaks minutit käis väljakul samuti traumaga vaevlev kogenud tagamängija Kristo Saage.

Rapla poolel puudus oodatult Nolan Cressler (selg, prognoos pühapäevaks Kuusmaa sõnul pigem negatiivne), samuti Gregor Ilves (põlv). Vaid 22 minutiks jätkus vigade tõttu aga täna Dominique Hawkinsit. Sellest johtuvalt polnud Raplal viimaseks veerandiks enma ühtegi mängujuhtimisega igapäevaselt tegelevat pallurit.

Pärast viigilist poolaega - 41:41, kus Rapla tabas oluliselt paremini kaheseid (50 vs 39 %), kuid Kalev/TLÜ kolmeseid (54 vs 50 %), tegi Kalev/TLÜ kolmanda veerandi alguses 9:0 vahespurdi, luues playoffi esimesele üllatusele soliidse nurgakivi. Pärast seda ronis küll kodumeeskond Rapla korduvalt nelja ja kahe punkti kaugusele, aga ei jõudnud kunagi "rinnale".

Paar minutit enne lõppu tuli Rapla Devonte Upsoni korvidest siiski 8 pt pealt seisu 64:66 (lõpuni 1.56). Ent seejärel tõi Martin Jurtom ründelauast kaks silma ning Rapla luhtas enda võimaluse. 27 sek enne lõppu viis Reimo Tamm vabaviskest Kalevi ette 69:64 ning sisuliselt oli võit nende.

Indrek Kajupanga kolmene kahandas seisu kolmele silmale (69:72), kuid pall jäi ju Kalevile. Kiur Akenpärg vormistas vabaviskejoonelt võidu - 73:69.  Sensatsioon? Küllap mitte. Suur üllatus aga küll.

VÕTMEHETK. Minutid 20-26. Kalev/TLÜ haaras 9:0 spurdiga initsiatiivi ega lasknud Raplat enam kordagi päris järgi.

PUNANE NIIT. Kui esimesel poolajal tabas kodumeeskond veel enam-vähem, siis teisel poolajal oli nende tabavus lihtsalt kohutav (31 %).

MÄNGU TEGIJA. Esimesel poolajal 20 punkti toonud Kayel Locke on playoffiks taas jalgele saanud. Milline motivatsioonivesltus tal seljataga on, ehk kuuleme ühel heal päeval kalevlaste leerist...

X-FAKTOR. Kalevi äratajaks oli paljuski Kiur Akenpärg, kes kogus 32 minutiga ilusad numbrid.

STATISTIKA EI VALETA. Teisel poolajal viskas Rapla vaid 28 punkti ning II. poolaja viie esimese minutiga mitte ühtegi.

MÄNGU STAARID. Locke ***, Akenpärg **, Upson & Fall *

PROTOKOLLIST

AVIS Utilitas Rapla - Tallinna Kalev/TLÜ 69:73 (41:41)

vv: 67 vs 66 %

Rapla: Kajupank 15+5+3, Upson 12+5 lp+2 bl, Hawkins 11 pt, G.Dorbek 9, Bubalo 7+12 lp, Kaldre 8+7+8, Põldoja 5 pt.

Kalev/TLÜ: Locke 26+9 lp, Akenpärg 14+5+3, Jurtom 8+7+2, Tamm 9+5+2, Saks 7 pt, Fall 6+11 lp+6 bl.

NII NAD RÄÄKISID

Gert Kullamäe (Kalev/TLÜ, Delfi TV-s): "Meeldiv üllatus oli see mäng ja tulemus. Eks me valmistusime selleks mänguks ka rohkem kui laupäevaseks (kaotus Raplale 64:94)... Au neile, kes kõik täna mängisid, võitlesid ja vastu pidasid. Kõik, kes mängisid, tulid omadega auga välja. Asi toimis.

Meil oli mänguplaan, mida ka ausalt täideti. Küsimus on nüüd vaid selles, palju meil õieti mehi alles on. Paiste sai ka täna viga (seljaga midagi), Saage lülitus vaid selleks täna, et Tammele puhkust anda, Dzeletovici ootame tagasi, aga ei tea.

Positiivne meie poolt vaadates on see, et meil ei ole midagi kaotada. Tuleb vaid nautida."

Aivar Kuusmaa (morn, Rapla, Delfi TV-s): "Kalev on kogenud meeste võistkond. Samas, teades, et Dzeletovic ja Saage kaasa ei tee, oli ikkagi üllatus, et kuidas minu mängijad ei suutnud mängu ära vormistada...

Peamiseks katastroofiks oli teise poolaja algus, mil me viie minutiga punktigi ei saanud. Pluss Hawkinsi viies viga sinna otsa. Raske on ilma PG-ta mängida ja see on koht, kus mina pean Hawkinsile väikse wake-up call'i tegema. Mängumees ei saa teha avaveerandil suhteliselt tühja koha pealt kolme viga ja kolmandaks veerandiks viit viga..., playoffis.

Ka ei suutnud me palli alla anda. Ühel hetkel me hakkasime ainult viskama. Aga pall käib alt läbi käima. Teades, et vastas on 218 Bamba Fall, kes hüppab iga pette peale, tuleks meie mängijatel natuke ajusid kasutada ja palli liigutada."

Kiur Akenpärg (Kalev/LÜ, Korvpall24.ee portaalile): "Kõik andsid endast nii palju, kui neil anda oli. Lauavõitluse hoidsime kontrolli all ja pallikaotusi tegime vaid kaheksa. Kõik, kes väljakul käisid võitlesid kõvasti ja need, kes ei saanud aidata, toetasid pingilt vähemalt sama kõvasti!”

Paremaks saab alati minna, näiteks kaitses vastast tugevamini hakkida ja hoida keskendumist 100-protsendiliselt. Saab veel nii ründes kui kaitses paremini ja seda igas elemendis.

See oli alles esimene lahing. Hea, et me võitsime, kuid favoriidikoormat ei saa ühe mängu põhjal küll panna. Kindlasti tuleb Rapla meie kodumänguks uute plaanidega platsile ja me peame selleks valmis olema ja edasi võitlema."