Võidu peamisi arhitekte: Saimon Sutt ja Mihkel Kirves

Alexela KML. Pärnu võitis vajaliku 7 punktiga Kalev/TLÜ-d, tõstes kõvasti oma aktsiat

06.04.2018

Alexela meistriliigas kohtusid tähtsas mängus võrdselt üheksa võiduga viiendal-kuuendal kohal olevad Tallinna Kalev/TLÜ ja Pärnu Sadam. Pärnu võitis Mihkel Kirvese viimaste sekundite viskest (Rannar Raabi sööt) 75:68 ning kerkis viiendaks.

Lisaks võõrsilvõidule ja tõusule viiendale tabeli astmele, saavutas Pärnu ka võidu vajaliku vahega – seitse punkti. See tähendab, et omavahelised mängud on Pärnul Kalev/TLÜ-ga nüüd 2-2 ja punktid +1. Kui Kalev ja Pärnu lõpetavad põhiturniiri võrdsete võitudega, kuulub parem tabelikoht Pärnule.

Pärnu oli esimesel poolajal selgelt parem, võites selle 42:29. Ilma Timo Eichfussita mänginud Sadama meeskond oli kiirem, parem, lauas aktiivsem jne, vaid Bamba Falli personaalküsimus jäi lahendamata, kuigi lauas domineeriti. Falli efektiivsus poole mängu järel 20, lõpuks 40!

Kolmandal veerandil läks Kalev/TLÜ maa-alasse ning Pärnu kaotas tempos, rütmis. Veidi viga sai ka Karl-Martin Kask, misjärel Mihkel Kirves jäi üksi Falli vastu.

Kui kohtunikud olid päranaktele vilistanud kolm ründeviga järjest, juhtis Pärnu 26. minutil veel vaid 50:48. Ometi, ka kalevlased ei suutnud initsiatiivi haarata ning  otsustavale veerandile mindi Pärnu 56:50 eduseisus.

Siim-Markus Posti ja Sten Saaremäeli (3) punktidest läks Sadam lõpuveerandil ette 61:50. Kuid järgnes paar pallikaotust, Kalev kosus ning Mario Paiste kolmes järel oli seis 61:58. Ent kohe vastas kolmesega Post, lisades peagi kaks tabavat vabaviset – skoor 36. minutil 58:66 Pärnule.

Kui siis korraks tunduski, et Kalev on murdunud, suutis Pärnu poolel ikkagi Post puterdada rünnakul paar korda, ühest korrast sündis seejärel Paiste kolmene sealt, kus Posti ees polnud ning Fall lisas 39. minutil seisuks 63:69 (see omavahelist skoori täielikult võrdustav 6 punkti!).

Misjärel läbimurdest tegi seesama Post 63:71... Minut enne lõppus aga Kristo Saage vingerdas korvi alt kaks+üks – 66:71. Jäi 43 sekundit lõpuni, kui Sten Saaremäel tõi vabaviskejoonelt kaks silma (66:73). Teisel pool tegi Kalev pallikaotuse, kuid Post vastas 18 sekundit enne lõppu samaga… Ikka vahe Pärnule +7.

7 sekundit enne lõppu tegi Post (jälle Post…!) Dzeletovici vastu vea (eemalt vaadates rumala vea, aga…mine võta kinni), too tabas mõlemad vabavisked (68:73 ehk 5 pt). Heiko Rannula oli võtnud timeout’i enne vabaviskeid.

Pärnu mängis otsajoonelt lahti. Rannar Raap põrgatas korra ja saatis palli paremal äärel kiirelt liikunud Kirvesele, kes paarile põrgatusele lisas paar sammu ning tabas kaks sekundit enne lõppu paarilt meetrilt lauapõrkest lõppskooriks 75:68.

Täna me veel ei tea, kui hinnaline see vise oli. Hetkel andis ta lihtsalt Pärnule ühe võidu, samas ka eelise omavahelistes mängudes.

VÕTMEHETK. Rannula timeout 7 sek enne lõppu, enne Dzletovici tabavaid vabaviskeid, mis kahandasid vahe viiele silmale - loe Rannula kommentaari.

PUNANE NIIT. Pärnu isukam, agressivsem, võitluslikum hoiak. Kõige suuremalt avaldus see lauavõitluse numbrites.

MÄNGU TEGIJA. See au kuulub lõpukorvi autorile Mihkel Kirvesele.

X-FAKTOR. Siim-Markus Post - on/off süsteemis. Hea ja halb, miinus ja pluss käsikäes. Lõpuks jäi hea peale.

STATISTIKA EI VALETA. Laud Pärnule 18 palliga; seejuures ründelaud 22-9! Veel üks huvitav number. Kalevi poolel sai kaotusmängus ainsana korraliku plussi (+11) kirja Martin Jurtom.

MÄNGU STAARID. Kirves ***, Fall **, Sutt & Post *

PROTOKOLLIST

Tallinna Kalev/TLÜ – Pärnu Sadam 68:75 (29:42)

vv: 76 vs 80 %

Kalev/TLÜ: Fall 17+11+5+7 bl, Dzeletovic 13 pt, Paiste 9+3 rs, Tamm 8, Saage 6+3+2+4 vl, Jurtom 6+4 lp, Locke 5.

Pärnu: Sutt 21+4 lp (3 pt 7/5 – kõik avapoolajal), Kirves 17+8+3, Post 11+12+6 (kõik pt teisel poolajal), Kask 8+11 lp, Saaremäel 8 pt, Miljkovic 8+5 lp.

NII NAD RÄÄKISID

Heiko Rannula (Pärnu, Delfi TV-s): „Kui sa küsid timeout’i kohta 7 sek enne lõppu, siis see oligi konkreetse mõttega võetud. Teades, et Kalevil pikad ja aeglased mehed jäävad oma poolele, mängida kiirelt üle Kirvesele. Rannar Raap seda ka edukalt tegi, saavutasime kiiruse ülekaalu ning meie poolt õnnelik lõpp…

Mängu kohta ütlen, et kuigi oli krobelisi ja halbu hetki, siis üldkokkuvõttes ei ole mul poistele mingeid etteheiteid. Noored tegid oma lollused enne lõppu ära ja pidasid lõpus samas hästi vastu. Kiitus kõigile poistele! Hoiak, silmavaade, kõik oli õige.”

Et asjad vahepeal kriitiliseks läksid, see polnud mulle üllatav. Kristo Saagel on kogemust ilmselt samapalju kui kogu meie võistkonnal…

Gert Kullamäe (Kalev/TLÜ, Delfi TV-s): „Ausalt öeldes pärast Valga kaotust läks punane nupp sisse ja kõik on läinud vaikselt allamäge. Meeskond on audis, ei ole õiget minekut, oleme liimist lahti.

Kui kaotame laua 20-ga, nagu täna, siis saame rääkida ka vastutusmomendi puudulikkusest. Et teine meeskond võtab ründelauast 22 palli, on veel kriitilisem teema.

Täna taas langes ansamblist välja Kayel Locke, kellele ma leidnud teisel poolajal mõtet. Ta ju alustas meil hästi, aga aegapidi on ind tema tegemistest ära kadunud. Ka trennis. Tahtmisest mees ülearu ei pakata. Eks näe, mis saab.

Aeglasevõitu korvpallist rääkides, siis eks Reimo Tamm alles kosub, samuti Mario Paiste. Erti kahju on mul aga Tomi (Kaldre – toim.) vigastusest. Tema selgelt andis meile kiirust ja särtsu juurde. Sellest on silmnähtavalt puudu hetkel.”

Kokkuvõte: Basket.ee

*       *       *

VÕIMALIKKE STSENAARIUME UUEKS NÄDALAKS

Portaal Korvpall24.ee kirjutab lahti:

Pärnu (10-15) kohtub põhihooaja viimases mängus kolmanda koha kindlustanud AVIS Utilitas Rapla meeskonnaga. Kui sealt teenitakse võit ja Valga-Valka Maks&Moorits (11-13) peaks kaotama viimastes kohtumistes nii TTÜ-le kui ka Tartu Ülikooli tiimile, siis teenitakse neljas koht.

Tallinna Kalev/TLÜ (9-15) jaoks jääb aga neljas positsioon püüdmatuks, isegi kui tõustakse Valga meeskonnaga samale pulgale (omavaheliste mängude seis on 2:2, kuid korvidevahe on Valgale +2). Viimastes mängudes minnakse vastamisi G4S Noorteliigaga ja samuti Raplaga.

Eeldusel, et Kalev/TLÜ suudab G4S Noorteliigat võita ja Rapla võidab nii Pärnut kui Kalev/TLÜ-d, jääb viiendaks Pärnu (omavahelised mängud Kalev/TLÜ-ga 2:2, aga korvide vahe +1 pärnakatele).