Kristjan Kitsing. Fotod: Siim Semiskar

Alexela KML: Tartu lõi viiendat korda Raplat, võit ka Pärnule ja Kalev/TLÜ-le

17.03.2018

Alexela KMLis peeti täna kolm kohtumist. Neist keskseimas kohtusid tabeli teine ja kolmas, Tartu Ülikool ja AVIS Utilitas Rapla. Nagu neljas eelmiseski omavahelises kohtumises (sh BBL), saatis edu tartlasi - täna oli lõppskoor 77:65 (40:28).

Tartu oli oma mängus stabiilne, rahulik, dikteeris valdava osa mängust tempot ning ei rabistanud ega kõikunud. Mitmel korral lasti küll Rapla suuremast eduseisust 5-6 punkti peale, kuid kogenud TÜ liidrid suutsid kohe valusalt vastata. Lisagem et ühel pool oli puudu Janar Talts, teisel Nolan Cressler - väga olulised mõlemad.

Tartu võitis 16:17 kaotusseisust avaveerandi 22:17 ning haaras tõeliselt ohjad II. veerandil. Pärast mitut Carl Engströmi korvi ning Kristjan Kitsingu viset juhtis Tartu 18. minutil 35:19. Rapla kogus esimese veerandi lõpust teise veerandi 18. minutini (9 min 30 sek) vaid kaks silma...!!

Kuid ometi. See, mis tundus Tartu jaoks nii kindel, kippus käte vahelt juba ära libisema. Dominique Hawkins tõi III. veerandi algul ridamisi 9 punkti ja kahandas Tartu edu 46:41. Veel viiv hiljem pani Devonte Upsoni kolmene tabloole seisu 49:44 (25. minut) ning mäng võis sisuliselt otsast alata. Kuid tegelikkuses lõpetas TÜ veerandi 14:2 spurdiga (Kitsing, Engström, Vene), asudes enne viimast perioodi juhtima 63:46.

33. minutil viis Kitsingu kaugvise TÜ ette 69:50. Veel polnud Rapla siiski päriselt langenud. Nad tõmbasid kaitset kõrgemale ja muutusid agressiivsemaks, hoopis teiseks meheks elavnes Gert Dorbek. Ta tabas kuuest vabaviskest kuus, tuues Rapla lähemale (65:71) ning mängida oli 2.44. Tartu ei jõudnud seejärel 24 sekundiga viskele, kuid Rapla kahjuks ei tabanud Dorbek järgneval rünnakul kaugelt. Ning kui 1.45 enne lõppu vormistas Tanel Sokk keskpositsioonilt 73:65, oli mäng otsustatud.

VÕTMEHETK. Üle kahe minuti oli minna ja Rapla oli jõudnud -6 peale ning Tartu rünnak luhtus. Järjest joonelt 6 punkti toonud Gert Dorbek võttis poolkiire rünnaku lahenduseks kaugviske, mis ei tabanud ning teisel pool platsi vastas Tanel Sokk tabava kahesega. Seis 73:65. Dorbeku tabamuse korral oleks olnud 71:68... Oleks.

PUNANE NIIT. Tartu meeskonna rahu ja sellest tuleneb kvaliteet ja stabiilsus. Ilma paanikata lõpuni.

MÄNGU TEGIJA. Pigistades vabavisete koha pealt silmad kinni (Jan Vesely efekt), anname selle au Carl Engströmile, kelle "süü" oli kõige suurem selles, et Tartu teisel veerandil pikalt eest läks.

X-FAKTOR. Priit Vene leidis pingilt Robin Kivi ja Kent-Kaarel Vene, kes tabasid kahepeale kaugelt 7st 4. Kõvasti abi.

STATISTIKA EI VALETA.

MÄNGU STAARID. Kitsing ***, Engström & G.Dorbek **, T.Sokk *

PROTOKOLLIST

Tartu Ülikool - AVIS Utilitas Rapla 77:65 (40:28)

Lauapallid: 39-33

Korvisöödud: 23-18

Pallikaotused: 19-15

2 pt: 48 vs 47 %

3 pt: 46 vs 23 % (Tartul 26/12)

vv: 57 vs 100 % (Raplal 10/10)

Tartu: Kitsing 21+7+3, Engström 15+9+3+2 vl, T.Sokk 10+3+6, Cizauskas 8+7 rs+2 vl, Kivi 6+4 lp, Vene 6, Kazakauskas 5+8 lp+2 vl, Cook 4+2+2+3 vl, Eelmäe 2+3+2.

Rapla: Hawkins 18+5 lp+2 vl, G.Dorbek 13+3+10+3 vl, Kajupank 9+2+2, Bubalo 8+3 lp, Upson 5+9+2, Voolaid 4+3 lp, Ilves 4 pt, Kaldre 2+2+3+3 vl

NII NAD RÄÄKISID

Priit Vene (Tartu, TV 6-s): "Olime kontsentreeritud, sest eks me ju peame valmistuma BBLi poolfinaali kordusmänguks Jurmalaga. Kui hakkasime ise kiirustama, lasime vastasel järgi tulla; kui mängisime omas rütmis, oli kõik tiptopp. Mehed teavad, mida peavad tegema, seepärast ei hakanud ma ka viiepunktiseks kahanenud eduseisus aega maha võtma...

Kui võtta Engströmi-Bubalo duell, siis võrreldes sügisega on rootslane kindlasti edasi läinud (ka vabavisetes, täna see element lihtsalt emotsiooni pealt ei õnnestunud. Küll ta kevadel hakkab sisse ka panema).

Olen Jurmala kordusmängu osas optimistlik. Olen mängu üle vaadanud ja leian, et me eksisime liialt ja näen, kus on need kohad, kus saame end kõvasti parandada.

19 pallikaotust täna oli palju, aga kui me otsime teravust ja katsetame, siis on see ka mõistetav."

Aivar Kuusmaa (Rapla, TV 6-s): "Ei tule meil Tartuga asjad välja, tänavu. Üritasime igatmoodi, kuid ebaõnnestusime. Tulemus, kui vaadelda kõiki elemente ja tabavust, oli õiglane. Taas pidime tunnistama Tartu paremust.

Kui vaadelda Engströmi-Bubalo duelli ja esimese pealejäämist, siis eks Engström on saanud pikalt mängida ilma pausita, Bubalo viis kuud pausi aga on minu jaoks tekitanud suurema miinuse, kui karta oli. Eks see on nüüd minu probleem.

Kui meeskonnavaimust üldisemalt rääkida (vastates küsimusele), siis eelmistel hooaegadel oli meil üks mees - Martin Paasoja, kes suutis seda asja üleval hoida. Tema on nüüd Rumeenias. Samas ütlen, et viimastes mängudes aina enam mulle selle koha pealt meeldib Gert Dorbeku esileastumine. Cresslerist tundsin muidugi puudust täna, nii nagu Tartu Taltsist."

Abikommentaator Tanel Tein kokkuvõtteks: "Mäng oli kõigest hoolimata Tartu käes. Rapla mäng käis liialt üles-alla."

*       *       *

Juba kell 14 alanud mängus võitis Pärnu Sadam kodus G4S Noorteliigat 107:65 (68:32).  Esimene veerand läks juba 13-ga Pärnule, nii veeres kogu mäng.

Pärnu oli lauas parem 55-29, korvisöödud 26-7. Kahesed 62 vs 36 %, kolmesed 29 vs 26 %, vabavisked 81 vs 44 %.

Pärnu: Eichfuss 16+7+3, Sutt 15+4 lp, Kirves 15+5+2, Niits 13+12+2, Saaremäel 12+5 lp, Raap 12+4+7+3 vl, Lips 10+7+2, Post 8+2+5, Miljkovic 6+8+4+3 vl+2 bl.

G4S: Schmalz 13 pt, Loik 11 pt, Ran Pehka 8, Sein 7+5+2.

Päeva viimases mängus (algas kell 18) alistas Tallinna Kalev/TLÜ mõnevõrra kindlamalt kui võinuks arvata BC Valga-Valka Maks&Mooritsa, tulemus 87:68 (41:35).  Tabelis on need meeskonnad vastavalt viies ja neljas, pärast tänast on vahe Kalev/TLÜ kahjuks vaid kaks võitu.

Kalevlased kasvatasid edu järk-järgult. Poolajal oli Gert Kullamäe meeskonna edu 41:35. Kolmandal veerandil kogus Kalevi leegionär Kayel Locke kolme minutiga 11 punkti (!). Veerandi lõpuks tõi Tom Kaldre kaks silma, viies kodumeeskonna juhtima 68:58.

Viimase veerandi algul viskas Kiur Akenpärg kolmese ning Djordje Dzeletovic lisas kahese - edu 73:58. VV mehed küll pusisid vastu, aga Kalev/TLÜ ohje eriti lõdvemale ei lasknud ning võttis Kristo Saage taktikepi all kindla võidu - 87:68.

Laud Kalev/TLÜ kasuks 47-32, pallikaotusi neil aga 22, Valgal 10. Kahesed Kalevi kasuks 55 vs 47 %, kolmesed 36 vs 21 %, vabavisked 75 vs 64 %.

Kalev/TLÜ: Locke 18+8+2, Saage 14+4 rs, Jurtom 12+8 lp, Akenpärg 11 pt, Fall 11+13 lp, Dzeletovic 9, Paiste 8, Kaldre 2+2+4, Vahter 2+5 lp.

Valga-Valka: Lasenbergs 17+4 lp, Haller 11 pt, Ziedinš 11+6 lp, Leimanis 10+2+3, Miculis 7+3 lp, Miglinieks 5+4 lp, Saare 2+2+3, Bružas 3+3 rs, R.Raadik 2+2 lp (7 min, 5 viga).