Alexela KMLi tipus kerge torm: Kalev/Cramo sai kodus Tartult õppetunni!

08.02.2018

Läks aega üle nelja kuu, et tiitlikaitsja BC Kalev/Cramo saaks koduses Alexela Meistriliigas esimese kaotuse. Ning kellelt siis veel, kui mitte igipõliselt rivaalilt Tartu Ülikoolilt – võit neile 75:73 (28:34). Kas ka valusa kaotuse, see on kaheldav, sest cramolaste hegemooniat liidrikohal see kaotus ei mõjutanud.

Esmajärjekorras oli see kindlasti võiduks Alexela KMLile. Ei mäleta ammu mängu, mis oleks sedavõrd haaranud ja pannud kaasa elama. Mis siis, et polnud see kummagi esituses hooaja parimaid. Kalev/Cramo oli hädas mitme elemendiga, mis siiani justkui (vähemasti koduses liigas) kenasti õnnestunud; Tartul aga õnnestus hoida enda jaoks sobivamat - madalamat tempot. Valdavalt.

Tartu siiski väärib kõigeti kiitust lühikese pingiga maksimaalse pingutuse ja meeletu võitluse eest. Tartu mängis teisel poolajal seitsmekesi ja nagu Tanel Sokk pärast mängu ütles, eile õhtul ka treeniti viirushaiguste jms tõttu seitsmekesi... See-eest olid rivis kõik kogenumad, mida ei ole Tartu puhul ka just sageli sel hooajal juhtunud. Kalev/Cramol puudus täna Janari Jõesaar. Taganjärele võib öelda, et see andis tunda.

Paar päeva tagasi TTÜ KK-le alla jäänud Tartu alustas hästi, olles lahinguks valmis. Esimene veerand neile 17:13. Cramo tegi kohe teise veerandi algul tagasi, minnes ette 24:17, kuid seejärel mäng tasakaalustus. Poolaja lõpus tõi Julius Kazakauskase kaugvise Tartu küllalt lähedale (28:34). Bojan Suboticilt 8 pt, Cedric Simmonsilt 7+4 lp, Tartu poolel Steven Cookilt 9 pt, Janar Taltsilt 4+5 lp+2 bl. Vytenis Cizauskas näiteks 6st 0.

*       *       *

Korvpallisõber nägi mängu ise. Kolmas veerand kuulus TÜ-le 24:17. Tartu läks viimasele veerandile eduseisus 53:51. Kalevit hoidis suuresti vee peal Simmons, kasulikult sekkus Martin Dorbek. Pealtnäha lihtsatel visetel eksisid Branko Mirkovic, Sten Sokk, Erik Keedus, rasekmatel andis oma panuse Iaiah Briscoe...

Viimane veerand kulges lõviosas nii, et Tartu võttis 3-6-punktise edu, Cramo püüdis järgi jõuda. Aga lõpuks ikkagi ei jõudnud. Mis siis, et 37. minutil langes vigadega välja Carl Engström ning 39. minutil Janar Talts. Cramo tuli 63:71 kaotusseisust ühe viske kaugusele, kui 1.08 enne lõppu tabas korvi alt Isaiah Briscoe (71:73).

Lõpp polnud aga Cramo mäng. Oli rumalusi, treeneri eksimusi, valesööte, kiirustatud viskeid. Juhtus isegi nii, et Donaldas Kairysel polnud viimastel minutitel enam võimalust timeout'i võtta, mis tähendas, et päris lõpus, ühe viske kaugusel, ei saanud nad palli ründetdsoonist mängu panna... "Pisike" fopaa, võiks öelda. Õnneks on Cramol esmaspäeval võimalus VTB liigas vigade paranduseks. Kes teab, milleks see tänane hea oli.

Päris lõpus läks Briscoe natuke vägisi ise tegema - ei läinud sisse. Vastaspoolel pani Kazakauskas 2,9 sekundit enne lõppu küll mõlemad vabavisked mööda ent Mirkovici vise oma poolelt instrumenti ei tabanud. Teenitud võit Tartule tulemusega 75:73. Töövõit, võitluslik võit.

VÕTMEHETK. Kristjan Kitsingu kolmene, kui mängida jäi 5.16. Cramo oli just murrangut tegemas. See vise tõi tabloole Tartu edu 64:61 ning kaks minutit hiljem oli Tartu ees juba 71:63.

PUNANE NIIT. Cramo möödavisked vabalt positisioonilt. Kaugelt neil täna õnne polnud - 26st 6.

MÄNGU TEGIJA. Steven Cook. Tegelikult võiks anda selle nimetuse ükskõik kellele Tartu seitsmikust.

X-FAKTOR. Cramol õnnestus mäng hästi ainult Simmonsil. Tema efektiivsuse näit 35.

STATISTIKA EI VALETA. Kui esimesel poolajal tabas Cramo kahepunktitsoonist oluliselt paremini (64 vs 44 %), siis mängu lõpuks oli see number peaaegu võrdne (56 vs 51 %).

MÄNGU STAARID. Simmons ***, Kitsing **, Cook, T.Sokk *

PROTOKOLLIST

BC Kalev/Cramo - Tartu Ülikool 73:75 (28:34)

vv: 75 vs 65 %

Kalev/Cramo: Simmons 20+12 lp (9/8), Mirkovic, Subotic 10 pt, M.Dorbek 9+4 lp, Briscoe 9+3+6, Arbet 6 pt, Mars 4+4 lp.

Tartu Ülikool: Cook 16+6+3 vl, Kitsing 14+7 lp, T.Sokk 12 pt, Talts 9+5 lp+3 bl, Cizauskas 9 pt (kõik II. p.a), Engström 8+4+3, Kazakauskas 7+6 lp.

NII NAD RÄÄKISID

Tanel Sokk (Tartu, Delfi TV-s): "Pärast Ogrega mängu võõrsil me väga eriliselt ei vaadanud Cramo asju üle... Vaid nipet-näpet täna hommikul. Tulime võitlema ja alustasime hästi - meie puhul tähendab see palju. Kuidas kohtumist alustame, see on kujunenud eriti tähtsaks asjaoluks.

Eks see võit andis natuke eneseusku kõigile. Samas oli tegu ikkagi põhiturniiri nö reamänguga. Ülimaks rahuloluks põhjust pole: ei mänginud meie kuigi hästi, ei mänginud ka nemad.

Kui plaanist rääkida, siis üks peamisi oli see, et katsuda ise tempot kontrollida. Kui hästi see meil õnnestus..., ma ei oska hinnata. Nad viskasid 73 punkti - mitte palju, aga mitte ka väga vähe. Aga kokkuvõttes saime täna normaalselt hakkama."

Janar Talts lisas (Tartu, ERR Sport): "Pusimist oli palju, aga magus on ikka võita Cramot. Usun, et see võit on kõigile hea."

Teises tänases Alexela KMLi mängus võitis Tallinna Kalev/TLÜ tänavu esmakordselt BC Valga-Valka Maks&Mooritsat. Tulemus Tallinnas Sõle Spordikeskuses peetud mängu lõpuks oli 87:73 (45:26). Varasemad kaks mängu olid lõppenud Kagu-Eestis Valga klubi selge võiduga.

Suur poolajaedu hakkas kolmandal veerandil kahanema. Edgars Lasenbergsi kolmesest vähenes VV kaotusseis 29. minutil 53:60-le ent Reimo Tamme korvidest läks Kalev/TLÜ viimasele veerandile 64:53 eduseisus.

Viimasel veerandil tuli VV küll lähemale, kuid Bamba Falli kaheksa järjestikust punkti tõid 2.29 enne lõppu Gert Kullamäe hoolealustele eduseisu 78:71. Lõpus külalistel suurt šanssi enam polnud, kalevlased tabasid korralikult vabaviskeid. 87:73. Kindlad numbrid.

PUNANE NIIT. Kalev/TLÜ läks kiirelt eest ja külaliste kogu aur kulus järgi rassimisele.

MÄNGU TEGIJA. Kahtlust pole - Bamba Fall, kelle efektiivsuse näit oli koguni 46!

STATISTIKA EI VALETA. Tabavus Kalev/TLÜ kasuks 55 vs 39 %.