Karl-Johan Lips, üks kasulikemaid täna Pärnu poolel

Alexela KML. Pärnu lõi kodus tabeli teist Valga-Valkat, Tartu võitis hea lõpuga Kalev/TLÜ-d

08.12.2017

Koduses Alexela KMLis oli kahel kavas olnud kohtumisel üks ühine joon. Mõlemal juhul murdis võitjameeskond vastase enne viimase veerandi keskpaika. Nii alistas Tartu Ülikool kodus taaskord treeneriteta mänginud (sic!) Tallinna Kalev/TLÜ 90:80 ning Pärnu Sadam samuti kodus BC Valga-Valka Maks&Mooritsa 83:66.

Tabeliseisu muutsid tänased tulemused veelgi põnevamaks. Homses telemängus (TV 6 ja Delfi TV kohtuvad algusega kell 17.10 AVIS Utilitas Rapla ja TTÜ KK.

Läheme esiteks Tartusse. Esimese omavahelise mängu Alexela KMLi arvestuses oli kevadine pronksimeeskond Tartu Ülikool võõrsil Kalev/TLÜ-le kaotanud (77:85). Täna oli revanšivõimalus koduses liigas, sest BBLis oli Tartu seda kodus veenvalt juba teinud. Läks raskeks, aga lõpuks numbriliselt soliidne võit Tartule - 90:80 (38:40).

Ilma treenerite, samuti Kristo Saage, Mario Paiste ja Tom Kaldreta, kuid samas kõigi kolme leegionäriga mänginud Kalev/TLÜ alustas südikalt ja fokuseeritult, võites avaveerandi 15:11 ning poolaja 40:38. Tartu, kes domineeris küll lauas, tegi koguni 10 pallikaotust. Külalised mängisid meeskondlikumalt ja tabasid paremini (sh Kiur Akenpärg avapoolajal 10 pt; Carl Engström vastaspoolel samuti 10 pt, 8 lp).

Kolmas veerand kulges võrdses heitluses. Kui üks sai paari punktiga ette, tõmbas teine järgi ja läks mööda. Tartu sai näiteks Engströmi korvist ette 56:53, kuid Kalev/TLÜ viimase sekundi korv viis külalised viimasele pausile eduseisus 61:58. Tartu demonstreeris 25-30. minutil imelikke, ebaloogilisi lahendusi.

Viimasel veerandil jäi Tartu algul viiega taha (58:63), kuid 33. minutiks oli tablool pärast Kristjan Kitsingu kaugviset viik 64:64. Otsustavaks sai see, kui Kalev/TLÜ oli ennast kogumas ja tuli 36. minutil Janis Vahteri kolmest vabaviskest lähemale (76:73). Kuid seejärel tabas Vytenis Cizauskas kaugelt (79:73) ning viiv hiljem vabavisetest (81:73). Sellest järgneval rünnakul Bamba Fall kaotas palli...

Lõpuks oli Tartu parem 90:80. Kalev/TLÜ-l ehk ei olnud ka lõpus õnne. Eks nad väsisid ka, seda oli kaitse pealt näha.

VÕTMEHETK. Leedulase Vytenis Cizauskase (pildil) viis järjestikust punkti 36.-37. minutil kasvatasid Tartu edu kaheksale punktile. See oli piisav.

PUNANE NIIT. Läbivalt ei suutnud kumbki meeskond teha sisse otsustavat vahet. Põhjus meie hinnangul: Tartu, kes mängus hindele kolm, pani oma paremuse maksma alles 5-6 minutit enne lõppu. Kalev/TLÜ mängis hindele neli ja pidas seetõttu ka niikaua vastu.

MÄNGU TEGIJA. Leedulane Cizauskas lõi kõvasti meeleolu, tabades eemalt 9st 6. Ilus etendus.

X-FAKTOR. Tartu viskas kaugelt 51 % ehk 27st 14. Element, mis hooaja algul ei klappinud, on nüüd hakanud hästi sisse tooma.

STATISTIKA EI VALETA. Tartu koosseisus on kaks meest - Tanel Sokk ja Vytenis Cizauskas, kes toovad kahepeale 13,4 tulemuslikku söötu mängus! See tähendab, et nad õlitavad ja toidavad masinavärki hästi. Kuipalju on loodud veel realiseerimata võimalusi?

MÄNGU STAARID. Cizauskas ***, Engström **, Tamm & T.Sokk *

PROTOKOLLIST

Tartu Ülikool - Tallinna Kalev/TLÜ 90:80 (38:40)

Lauapallid: 43-36

Korvisöödud: 22-24

Pallikaotused: 12-9

2 pt: 40 vs 49 %

3 pt: 51 vs 33 % (Tartul 27/14)

vv: 85 vs 70 %

Tartu: Cizauskas 30+5+7 (3 pt 9/6), Engström 14+13+3+3 bl, Rosenthal 11+2+3, Talts 10+4 lp, T.Sokk 10+3+4, Kitsing 9+2+4, Kivi 6+4 lp.

Kalev/TLÜ: Tamm 13+5+8, Osby 13+8 lp, Akenpärg 12+5 rs, Fall 11+10+3+3 bl, Vahter 10 pt, Saks 7, Dzeletovic 8+5 rs, Jurtom 6 pt.

NII NAD RÄÄKISID

Priit Vene (Tartu, Delfi TV-s): "Nad (Kalev) said pingevabalt mängida. Neil on osad mehed puudu ja teised võtavad selle võrra rohkem kokku. Kalev oli tubli. Meie aga pidasime vastu, kannatasime ära ja saime oma kätte.

Cizauskase lisandumisel on nüüd näha olnud, et oleme natuke teistmoodi meeskond, ta oskab rohkem kontrollida mängu, tempot ja tõmmata seda laiali. Me olimegi siin võrreldes hooaja algusega (nt võrrelda mängud türklastega) järele andnud tempos, just "tänu" Vytenise puudumisele. Nüüd hakkab see jälle tagasi tulema.

Tõsi, ees seisab tähtis Balti liiga mäng esmaspäeval võõrsil leedulaste Pasvalysega. Ma ei tea, kas see just alagrupi esikohta otsustab, sest ka Ogre on praegu väga hea. Aga jah, oleme valmistunud ja läheme sinna maksimumi andma. Kahjuks Steven Cook meiega kaasa ei sõida."

Reimo Tamm (Kalev/TLÜ, Delfi TV-s): "Kalle ja Gert on ära (vastates küsimusele, miks treenereid ei ole - toim.). Kindlasti on treenerist puudus, treenerit on meeskonnale vaja! Raske on muidugi niimoodi.

Mängust rääkides olime tegelikult tublid, püsisime normaalselt mängus normaalse esitusega. Tegime eelmisest omavahelisest mängust õiged järeldused ning pidasime pea lõpuni vastu. Viimaks lasime neil vabalt visata, nad panid need kotti. Meie tahtsime aga kohe tagasi teha, olime tormakad ja eksisime liialt. Nii ta läks.

Bambale Osby, meie viimane täiendus, on kõva võitleja, temast on tublisti abi. Eks tal võtab muidugi veel harjumist meiega ja meil temaga."

*       *       *

Pärnus oli eeldada tasavägist vastasseisu võidunäljas Pärnu Sadama ja Valga-Valka Maks&Mooritsa vahel. Seski kohtumises hakkas võitja välja kooruma alles enne viimase veerandi keskpaika. Kuid olgem ausad: Pärnu oli täna parem, tahtis võitu rohkem ja eksis vähem. Kuigi avapoolajal oli Pärnu suures hädas ühel oma trumpalal - lauavõitluses (15-23).

Pärnu kasutas oma suure tahtmise ära kolmandal veerandil, minnes võrdsest seisust kümnega ette. Valga-Valka oli täna kuidagi ebalev, nende koostöö ei olnud ladus ja samas puudus neil punktiliider Roberts Freimanis.

IV. veerandi keskel oli VV tulnud miinus kümne pealt natuke lähemale ja ennast kogunud, kui Pärnu rünnakul tabas Mihkel Kirves vabalt kaugelt (67:61) ning minut hiljem tegi Saimon Sutt viis punkti järjesti seisuks 74:61. Sellega oli kohtumise saatus suuresti otsustatud. Külaliste jaoks muutus kaotuse inetumaks lõpus kogutud tehniliste vigade hulk (3 tk). Lõppseis Pärnu kasuks 83:66.

VÕTMEHETK. See, mida Kirves alustas, seda Sutt jätkas. Kirves tegi vahe neli minutit enne lõppu üheksale punktile ning Sutt minut hiljem viiest järjestikusest punktist 13-le - 74:61.

PUNANE NIIT. Pärnu võistkonnamäng, kaitsetöö ja suur tahe - lõppeks see ju võidu tõi. Hästi osati ka VV mäng abituks muuta.

MÄNGU TEGIJA. Peatreener Heiko Rannula. Tõi Pärnule vajaliku, emotsionaalse punkti. Kasutas mehi oskuslikult, tegi häid vahetusi, võttis ka Artur Konontšukilt tema hetke maksimumi (5 minuntiga 9 punkti!!)

X-FAKTOR. Number protokollis, mis ei ole alati just Pärnu trump olnud ehk korvisöötude suhe - 23-6 Pärnu kasuks! Teine x-faktori vääriline tegu on muidugi Artur Konontšuki 9 punkti (5 minutiga).

MÄNGU STAARID. Lips ***, Kirves & Miglinieks **, Raap *

Pärnu Sadam - BC Valga-Valka Maks&Moorits 83:66 (33:29)

Lauapallid: 37-37

Korvisöödud: 23-6

Pallikaotused: 11-15

2 pt: 40 vs 40 %

3 pt: 42 vs 30 % (Pärnul 21/9)

vv: 76 vs 70 %

Pärnu: Sutt 15+4+2, Post 13+2+6, Eichfuss 11 pt, Lips 10+4+3, Konontšuk 9 pt, Raap 8+5+5, Kirves 8+10+6, Saaremäel 7 pt.

Valga-Valka: Miglinieks 19+9 lp, Lasenbergs 18 pt, Haller 9, Miculis 7+4 lp, Saare 5+2+2, Peterson 3+4 lp, Bružas 4 pt, R.Raadik 1+6 lp+2 bl. Freimanis kaasa ei teinud.

Heiko Rannula (Pärnu, Delfi TV-s): (üle pika aja on treeneri näos näha mõningast rahulolu) "Meie jaoks oli tänane mäng väga-väga tähtis. Vaadakem kasvõi tabeliseisu, jõulud ka juba peaaegu käes... Kuid eks võidusoov ka ahistas, mehed olid alguses ikka väga krambis. Küllap ka seetõttu, kui saadi teada, et nende üks liider Freimanis ei mängi, seda enam hakkas võidukohustus vaimu närima.

Läks punnitamiseks, aga lõpus olime ikkagi paremad. Esimese poolaja kohta on mul etteheiteid, kuid teisel tegutsesime üldiselt korralikul. Muutusime leidlikumaks ja visetel enesekindlamaks."

Kristpas Zeids (Valga-Valka, Delfi TV-s): "Meeskond ei täitnud täna mänguplaani, absoluutselt mitte. Ei ole rahul, halb mäng meilt. Astusime tänasega kaks sammu tagasi. Olime liimist lahti. Tuleb mäng ära analüüsida ja teha omad järeldused.

Kedagi personaalselt ma siin sakutama ei hakka, korvpall on meeskondlik mäng. Tuleb ennast nüüd koguda ja valmistuda korralikult mänguks Kalev/Cramoga, et ei läheks nendega nii nagu eelmine kord."