Janar Talts, kohtumise parimaid. Kahes liigas (KML+BBL) kokku tänavu keskmiselt 10 pt, 6,4 lp, 1,4 rs.

Alexela KML. Võidukad olid Tartu Ülikool, Kalev/Cramo ja Valga-Valka. Pärnu pani suufavoriidile kõvasti vastu

01.12.2017

Alexela KMLis peeti kolm haaravat mängu. Nii nagu ennustasime ja lootsime, jätkus pinget kõigisse mängudesse. Võidupunkti tabelisse said lõpuks Tartu Ülikool, BC Kalev/Cramo ja BC Valga-Valka Maks&Moorits.

Esmalt Tartusse. Tartu Ülikool läks AVIS Utilitas Rapla vastu kodus revanši järgi. Suhteliselt kindla, stabiilse ning rahuliku etteastega TÜ ka selle sai - 75:64 . Teine poolaeg kuulus üsna selgelt võõrustajaile (37:24).

Avapoolaeg lõppes Rapla kasuks 40:38. Oli pinget, põnevust, õnnestumisi, eksimusi. Suurim edu oli Raplal 19. minutil (37:30), kuid Tanel Sokk ja Vytenis Cizauskas tõid mängu taas tasakaalu. Carl Engströmilt avapoolajal Tartu poolel 10 pt, Janar Taltsilt 8, vastaspoolel tõid Jaren Sina, Devonte Upson ja Gert Dorbek 9 silma.

Kolmandal veerandil näitas Rapla head võitlust, head mängu, kuid mingil hetkel kadus neil vahetustega hea minek (Gregor Ilves ja Kristjan Voolaid siiski ei mänginud täna - toim.), rütm, ning Tartu sai veerandi lõpus minema. Kuni selle hetkeni vaheldus eduseis pidevalt, käest-kätte. Näha, et tegu on kahe võrdse meeskonnaga, kahe medalipretendendiga.

Viimasele veerandile mindi TÜ eduseisul 59:52 ning veel paar minutit hiljem pärast Robin Kivi tabavat kaugviset 64:53. Võib öelda, et Rapla enam päriselt mängu tagasi ei saanud ehkki kolm minutit enne lõppu tegi Devontre Upson vahe vaid viiepunktiseks (64:59).

Teenitud 75:64 võit Tartule ning eriti just nende rasket tabeliseisu arvestades. Samas tähendas see tulemus ka seda, et Kalev/Cramo ja Valga-Valka kaksikvõim Alexela KMLis sai veelgi kindlamaks.

VÕTMEHETK. Lõpuminutitel tabas rootslane Carl Engström neli vabaviset neljast! Hüüumärki poleks vaja, kui tegu poleks Eesti klubidega. Juhtub ka siinmail!

PUNANE NIIT. Rapla oli rabedam, neid tabas paar väiksemat mõõna ja nad ei suutnud hoida stabiilset joont. Mäng kõikus rohkem.

MÄNGU TEGIJA. Carl Engströmilt senise hooaja soliidsemaid etteasteid. Eff. reiting 24 (võrdselt Janar Taltsiga) ning pluss-miinus tubli +12.

X-FAKTOR. Tartu, kes ei ole just hiilanud sel hooajal kolmestega, tabas täna kaugelt hästi - 42 % (26st 11) ning see oli kindlasti üks edu võti. Kelle jaoks ootamatu, kelle jaoks mitte. Steven Cooki puudumisel siiski mõneti üllatav. Tavaliselt Tartu ei teegi niipalju viskeid kaugema joone tagant.

Teisalt: Maris Ziedinš (Rapla), kes tavaliselt teeb numbreid 12+11 lp, kogus täna 0+1+2...

STATISTIKA EI VALETA. Nii nagu Rapla loots Aivar Kuusmaa pärast mängu ütles: tegime kümme pealeviset rohkem ja kümme pallikaotust vähem, aga ikka kaotasime üsna kindlalt...

MÄNGU STAARID: Talts ***, Engström **, T.Sokk *

PROTOKOLLIST

Tartu Ülikool - AVIS Utilitas Rapla 75:64 (38:40)

Lauapallid: 39-25

Korvisöödud: 20-16

Pallikaotused: 21-11

2 pt: 61 vs 42 %

3 pt: 42 vs 34 %

vv: 71 vs 80 %

Tartu: Talts 14+7 lp+3 vl, Engström 14+7 lp+2 bl, Cizauskas 13+5+6+6 pk, T.Sokk 10+8 rs+5 pk, Kitsing, Rosenthal 8 pt, Kivi 5 pt.

Rapla: Cressler 19+7+2, Upson 15+7+3, Kaldre 9+2+5+3 vl, Sina 8+2 rs, G.Dorbek 8 pt, Kajupank 5+3 vl.

NII NAD RÄÄKISID

Priit Vene (TÜ, Delfi TV-s): "Võit tuli hea kaitse pealt, seda peamiselt. Lasime neil teisel poolajal visata 22 punkti, kui see viimane asi välja arvata (loetud sekundid enne lõppu, kui Tartu mängijad 11-punktises eduseisus viimaseid sekundeid põrgatasid, pidas Nolan Cressler vajalikuks palli lõigata ja enda isiklikule arvele kaks punkti juurde lisada. Reeglitevastane ei ole, aga nii ei tehta... - toim.)

Saime vajalike punkte paljudelt mängijatelt, ses mõttes hea. Kui saame nii laialt mängida, on ju hästi. Lõpupoole, teisel poolajal saime juba ka lihtsamaid korve. Pallikaotusi tegime muidugi palju, aga otsustavatel minutitel suutsime neist hoiduda.

Mis puutub Steven Cooki, siis jään hetkel vastuse võlgu, millal täpselt ta platsile naaseb."

Aivar Kuusmaa (Rapla, Delfi TV-s): "Võitluslik mäng. Teistmoodi võrreledes meie omavahelise avamänguga Raplas oli see (vaatab paberilt), et tegime kümme pealeviset rohkem ja kümme pallikaotust vähem, aga... Kaotasime.

Tahaksin lisada, et tänast mängu dikteeris suuresti kohtunik Ranno Konks. Vabandan tema ees, kui ma peaksin eksima, aga ma arvan, et ei eksi.

Uuest mehest, Jaren Sinast rääkides, siis ega tal kerge polnud. Olen isegi teda vaid kolmes trennis näinud. Ta pole veel sulandunud ning täna jäi tal mitmeski asjas vajaka, ta jäi hätta teatud asjades ning kui ta lõpupoole mängu tuli, kadus meil rütm ja joonis. Muidu mängisime enamuse kohtumisest üsna meeskondlikult. Lõpp läks liiga individuaalseks, meeskondlik mäng kadus ära, me ei jõudnud tagasi jne."

*       *       *

Liider BC Kalev/Cramo seisis täna ametlikus mängus esmakordselt platsil uue peatreeneri, leedulase Donaldas Kairyse juhatamisel. Võõrsil vastas Pärnu Sadam. Uue "dirigendi" debüüti - eriti kuna mäng tabeli keskpaika kuuluva Pärnuga läks nugade peale, ei saa üliedukaks nimetada. Kuid ka kõige hullemast leedulasest loots pääses. Kalev/Cramo jätkab puhaste paberitega.

Pärnu oli selle mängu domineerivam pool. I. veerandi võitsid nad 20:17, poolaja 41:38. Pärnu tabavus avapoolajal oli 48 %, Kalev/Cramol 32 %. Mihkel Kirvese kontos oli 11 pt, teispool Isaiah Briscoel 9 silma.

Pärnu Sadam väärib kiitust. Ka kolmanda veerandi lõpuks oli ees Pärnu. Mis siis, et valusalt nõelas veerandi lõpusekundil kaugelt Sten Sokk. Viimasele perioodile mindi kodumeeskonna juhtimisel 59:55. Vahe tablool siiski pigem kuivas kokku kui kasvas. Nii et Pärnul hakkas saabas pigistama.

Viimasel veerandil jõudis Cramo 33. minutil Martin Dorbeku viskest viigini (64:64) ning 35. minutil olid nad juba ees 70:66. Suuri teeneid selles, et Kalevi edu 3.30 enne lõppu oli 74:69, oli ka ameeriklasel Isaiah Briscoel, kes sooritas Pärnus lausa 18 pealeviset. Lõpus temalt ka oluline vaheltlõige. Lõpusireeniks kasvas Cramo edu 86:78-le, kaheksale punktile.

VÕTMEHETK. Oli veel 2.33, kui Martin Dorbek tabas Cramo eduks 74:71. Järgisel rünnakul lennutas Timo Eichfuss kolmese mööda. Sellele järgneval rünnakul aga tabas Branko Mirkovic kaks vabaviset (77:71) ning asi oli kaks minutit enne lõppu võtnud sisuliselt otsustava pöörde.

PUNANE NIIT. Niikaua kui mängutempo ja agressiivsuse tase oli Pärnu jaoks sobiv, kulges mäng võrdselt ning pärnakate õrnas eduseisus. Kui aga Cramo hakkas jõulisemalt suruma (ründelaud Cramole lõpuks 17-11), jäi Pärnu hätta. Heiko Rannula hinnangul lasid kohtunikud mängu liialt füüsiliseks.

MÄNGU TEGIJA. Isaiah Briscoe. Tahtis teha ja lõpuks tegi ära ka. Mis siis, et tabas alla 40 %.

X-FAKTOR. Siim-Markus Post. Tal on olnud kõikumisi, kuid õnneks suutis ta Eesti tugevaima klubi vastu oma taset tõestada. Hea on nö tagasi olla.

STATISTIKA EI VALETA. Vabavisked. Cramo teenis joonelt punkte 31 (83 % - ülimalt normaalne!), Pärnu sai vabalt visates 13 punkti (52 % - ikka kehva...).

MÄNGU STAARID. Post ***, Kirves **, Subotic & Kask *

Pärnu Sadam - BC Kalev/Cramo 78:86 (41:38)

Lauapallid: 35-42

Korvisöödud: 15-10

Pallikaotused: 17-9

2 pt: 51 vs 50 %

3 pt: 38 vs 18 % (18/7 vs 22/4)

vv: 52 vs 83 % (25/13 vs 37/31)

Pärnu: Post 19+4+4 (13/7), Kirves 19+4 lp (14/7), Sutt 10+4+4+2 bl, Raap 8+4+5, Saaremäel 8 pt, Kask 8+6 lp+3 bl, Eichfuss 6+3 lp.

Kalev/Cramo: Briscoe 26+4+2 (18/7), Mirkovic 15 pt, Keedus 8+6 lp, Kangur 7+4 lp, S.Sokk 7 pt, Mars 6+6 lp, M.Dorbek 6, Subotic 6+7+2.

Donaldas Kairys (Kalev/Cramo, Delfi TV-s): "Teadsime, et tuleb raske mäng. Midagi lihtsalt ei tulnud ka, nagu näha. Usun, et tänane etteaste oli Pärnu poolelt nende hooaja parimaid. Kaitses me kindlasti ei teinud täna head mängu. Siin on kõvasti parandamise ruumi. On veel detaile, mida kõike ei jõua välja tuua. Meie jaoks võibolla polegi kergeid mänge, sest enamus meeskondi tahab meid võita, üllatada. Kui aga veelkord enda mängust ja lähiperspektiivist rääkida, siis peamine muutus peab toimuma meie kaitsemängus."

Heiko Rannula (Pärnu Sadam, Delfi TV-s): "Mängijaid üldiselt kiidan. Aga ma ei jäänud rahule paljude asjadega. Kahjuks sekkusid korvpallivälised asjad. IV. veerandil lasti mäng väga jõuliseks, liiga jõuliseks, ning sellest lõikas kasu mõistagi füüsiliselt võimsam Cramo... Kordan, kiidan oma mehi - üldjoontes, aga muude mänguväliste asjadega ei saa rahul olla.

Kripeldama jäävad eeskätt veerandite lõpud, mil lasime vastasel mitut puhku järgi tulla. On suur vahe, kas lähed väiksele puhkusele viiepunktises edus või on vahe kaks või on viik. Lasksime neil liiga lihtsalt järgi tulla. Sellistes mängudes pole palju vaja, et kaalukauss kalduks teisele poole."

Õhtu kolmandas paaris alistas tabeli teine BC Valga-Valka Maks&Moorits koduplatsil Tallinna Kalev/TLÜ 73:60 (26:37). Numbriliselt oli võit justkui üpris kindel, kuid mängukäik pakkus seegi kord (nagu sel hooajal sageli) huvitavaid paraboole...

Esimest poolaega dikteeris päris selgelt külalismeeskond Kalev/TLÜ. Nad olid teisel veerandil ees 37:23 ja läksid pikemale pausile 37:26 eduseisus. Kalev/TLÜ tabas mängust 44 %, kodumeeskond 22 % - täpselt poole kehvemini.

Kolmandal veerandil (22:9 Valga-Valkale) aga kõik muutus, pöördus. Valga, kes esimesel poolajal ei tabanud ühtegi kolmest (9st üritusest) ja oli lauavõitluses sügavas hädas, suutis tuua mängu totaalse murrangu. Kolmas veerand algas nende 18:4 spurdiga (esimesed 5 pt Egert Hallerilt) Valga eduks 44:41 ning viimane veerand algas Valga spurdiga 14:0 (!), misjärel seis oli 62:46. Üldiselt - tehtud!! Lõppskoor 73:60 Valga-Valka kasuks.

Teine poolaeg kuulus Valga-Valkale 47:23. Ühel hetkel olid need numbrid 40:13.

VÕTMEHETK. Võtame selleks teise, otsustava spurdi (14:0) IV. veerandi algul. Kolmas veerand lõppes Valga-Valka juhtimisel 48:46. Neli minutit hiljem oli seis Valga kasuks 64:46!

PUNANE NIIT. Kalev/TLÜ kesine viskevorm. Kui avapoolajal tabasid külalised vähemalt tsoonist hästi (50 %), eriti Bambale Osby ja Djordje Dzeletovic, siis kaugelt ei saadud pihta terve mängu jooksul (11/2).

MÄNGU TEGIJA. Täna oli Egert Haller. Käivitas teise poolaja alguses Valga-Valka tagaajamise. Need olid mängu otsustavad minutit, sellega murti Kalev/TLÜ vaimne selgroog.

X-FAKTOR. Kaks Bambat (Fall ja Osby) tulid ja läksid, aga Rain Raadik jäi. Tegemata astronoomilisi numbreid, oli mees ülimalt efektiivne ja platsil parima pluss-miinusega (+21).

STATISTIKA EI VALETA. Laud jäi viiki 45-45. Kuid teisel poolajal oli Valga-Valka lauas üle 27-17.

MÄNGU STAARID. Haller ***, Freimanis **, Bružas *

BC Valga-Valka Maks&Moorits-Tallinna Kalev/TLÜ 76:60 (26:37)

Lauapallid: 45-45 (II. poolaeg 27-17)

Korvisöödud: 13-8

Pallikaotused: 7-15

2 pt: 38 vs 38 %

3 pt: 24 vs 18 %

vv: 79 vs 60 %

Valga-Valka: Freimanis 16+9 lp, Haller 14+4 lp, Bružas 10+4 rs, Miculis 9 pt, Miglinieks 9+5 lp, R.Raadik 4+6 lp, Lasenbergs 5+7 lp, Peterson 4+3 lp, Saare 2+2+4.

Kalev/TLÜ: Dzeletovic 14+4 lp, Osby 12+7 lp (16 min), Fall 11+9 lp, Tamm 9+5+2, Paiste 8+5 lp.

Robert Peterson (Valga-Valka, Delfi TV-s): "Oluline oli see, mis juhtus vaheajal riietusruumis. Treener pidi meile meelde tuletama, et oleme Eesti liigas parim viskav võistkond. 26 punkti ei ole mitte kuidagi talutav, sellega ei saa rahul olla. Ükskõik kui hästi me kaitses tegutseme, siis 26 pt poolajal ei võideta mänge.

Teisel poolajal saime oma mängu jooksma ja nii on meid raske kinni hoida. Valga-Valka mäng hooajal 2017/2018 on kiire, emotsioonide peale rajatud; kaitses tuleb pall kätte saada ja siis omad kiired, poolkiired skeemid ära teha. Taktikast ei pea liiga palju rääkima ja seda me ka teisel poolajal täna ei teinud."

Kalle Klandorf (Kalev/TLÜ, Delfi TV-s): "Kahe esimese veerandiga võis rahule jääda, aga meie õnnetu kolmas veerandaeg, mis on juba mitu mängu meid alt vedanud. See on nagu nõidus. Nii kui riietusruumist tuleme väljakule eduseisus ja anname kohe mängu käest ära. Mängijad ei suuda nagu ennast koku võtta.

Viimased kaks veerandit lasime neil kiireid teha, ise jäime palliga rünnakul hätta, kaitsesse ei tulnud tagasi, pallikaotusi oli poole rohkem. Tüüpiline meie vilets kolmas veerandaeg... Osby tegi oma punktid ära avapoolajal, Dzeletovic oli kehva, Fall ka ei midagi erilist.

Vastastel oli sisu rohkem, meil polnud pingilt midagi eriti juurde panna. Vähe relvi. Valga on meie jaoks ebamugav vastane, liiga lühikesed mehed..."

Märksõna tänasest seegi, et mitu peatreenerit (A.Kuusmaa, H.Rannula) andis kõva kriitikat kohtunike suunal. Loodetavasti on kriitika õigustatud ning kogemus mõlemapoolselt kasulik.