Aivar Kuusmaa juhtis klubi poolfinaalseerias eduka lõpuni

Eesti mehed otsustasid! AVIS Utilitas Rapla jõudis ajalooliselt finaali!

06.05.2017

Alexela KMLi poolfinaalseerias sündis see, mida spordisõbrad vargsi ootasid, lootsid või kartsid. Oli kõva intriig Tartu Ülikooli ja AVIS Utilitas Rapla vahel, millest paremusega 3:1 väljus võitjana pealt 5000 elanikuga Rapla esindus. Tänane tulemus 79:75 Raplale.

Põhihooaja kolmes kohtumises oli võitjaks Tartu Ülikool - kodus 96:66 ning võõrsil 79:73 ja 68:65. Kokku sel hooajal niisiis 4:3 Tartu kasuks. Ent hõbedale mängib Rapla.

Tänaseks oli poolfinaalseeria seisus 2:1 Rapla kasuks ning mänguks oli valmis Rapla Sadolin spordihoone - karukoobas, kus kindlasti Raplat on väga raske võita nii Tartu Ülikoolil kui ka Kalev/Cramol. Samas oli Tartu murdnud kodus viimati Rapla maha koguni 85:61. Ennustada oli raske, palju oli peas kinni.

Esimene veerand aga näitas, et eelmine mäng on unustatud - Rapla võitis selle 27:13 (!), kõik mis lendu lasti, sisulilselt ka tabas, nagu tartlaste peatreener Gert Kullamäe mängujärgselt kahetses. Külm dušš Tartule. Ning 13. minuti alguseks oli seis Rapla kasuks juba 37:17, oli Tartul vesi ahjus. Tartut ei lastud kergelt viskele, laud oli Rapla käes.

Poolaeg Raplale 48:30. Rapla oli tabanud kaugelt 10st 7, Tartu 9st 1. Muud vahed väga suured ei olnud - kuid jah, viksetabavus selgelt Raplale. Suarezi arvel oli 11 pt, Marsi ja Paasoja nime taga 10 pt ning Kajupanga kontos 8 pt. Milka oli kogunud 8, Dorbek 7 pt.

*       *       *

Kolmandal veerandil pinge kasvas, mõlemal pool. Kuid eriti kodumeeskonna leeris, kes seisid ajaloolise finaalipääsu lävel... Mitmed Tartu põhimehed olid täna "kinni" (Jõesaar, Sokk, pisut vigastatud Talts), seetõttu võttis viimaks Mandell Thomas ette ja tabas kaks hädatarvilikku kolmest (57:46) - Bratoži pealt kärises kaitses. Õnneks lõpetas seesama Bratož läbimurdega veerandaja - 59:46. Tuleb tunnistada, et vahe võinuks olla palju väiksem, kui Tartu oleks pooledki oma võimalused ära kasutanud.

Neljas veerand. Tartu püsis pea neli esimest minutit kuival ent ka Rapla suutis visata vaid kaks silma. Korraga hakkas siiski juhtuma. Rapla tegi kolm pallikaotust järjest, palli ei suudetud ründestsooni viia. Jõesaare, Soku ja Thomase korvidest vähenes vahe viis minutit enne lõppu Tartu poolt vaadates 54:59-le. Rapla sai 5.30-ga kirja vaid kaks silma niisiis...

Lõpu puhul on tarvilik märkida, et Rapla olulised korvid tõid peamiselt eestlased. 4.29 enne lõppu tabas Kaldre kaks vabaviset, Dorbek pani seejärel kolmese mööda. Bratož tabas viielt meetrilt (63:54) ning 2.50 enne lõppu sopsas Kajupanga viimasel ründeaja sekundil sooritatud kolmene... - seis 68:58.

2.08 enne lõppu oli seis ometigi 70:64, kuid Kaldre tabas kolmese, olles nurgas vaba - 73:64. Dorbek tegi 2+1, kuid Kajupank donkas. Minut enne lõppu Taltsilt kaks silma ja 46 sekundit enne lõppu Jõesaarelt tabav kaugvise (77:72). Rapla tappis aega, korvi ei saanud, seejärel veel Thomaselt kolmene (77:74). Viga Paasoja vastu ja Passa tabas mõlemad vabavisked! Lõpptulemus 79:75, sest Thomase vabavisetest tabas üks ja pall ja lauda Tartu enam ei saanud.

Rapla võitis, teenitult ja mängib esmakordselt ajaloos korvpalli meistriliiga finaalis. Õnnitleme neid, aastatepikkune töö on kandnud vilja ja medal on sel aastal kindlasti erinevat värvi. Neljas poolfinaal oli aga selle hooaja parimaid mänge Alexela KMLis, eriti kuna Tartu Ülikool selle lõpu veel sedavõrd põnevaks suutis mängida.

AVIS Utilitas Rapla-Tartu Ülikool 79:75 (48:30)

Lauapallid: 41-29

Korvisöödud: 11-12

Pallikaotused: 12-7

Vaheltlõiked: 2-10

2 p: 43 vs 49 %

3 p: 47 vs 20 %

vv: 70 vs 77 %

Rapla: Thomas van der Mars 16 pt+16 lp (14/7), Indrek Kajupank 15+7+2, Martin Paasoja 14 pt, Domen Bratož 13+2+5, Carlos Suarez 11+6 lp, Sven Kaldre 9 pt

Tartu: Mandell Thomas 18+5+2 (15/7), Dominykas Milka 14+7+3 (10/6), Gert Dorbek 12 pt, Janari Jõesaar 7+9 lp, Tanel Sokk 8+2+5.

Indrek Kajupank, täna parimaid mehi platsil ja Rapla klubi "lunastaja".