Itaalias tuleb eestlaste finaal: Treier kohtub Jurkatammega

28.04.2017

Tänavuste Itaalia U20 klassi noormeeste korvpallimeistrivõistluste finaalis - Finale Nazionale lõppvaatuses saab teoks harukordne sündmus - kulla-hõbeda saatuse otsustavad kahe eestlase koduklubid.

Teisisõnu mängivad finaalis PMS Basketball Moncalieri ja Kaspar Treier ning Unipol Banca Virtus Bologna ja Mikk Jurkatamm.

Siinkohal olgu lisatud, et värskes, aprillikuu ajakirjas Basketball on lugu Kaspar Treierist, mida täiendab noormehe enda kirja pandud nädala päevakava.

Poolfinaalid

Tuleme reedeste poolfinaalide juurde. Reedeses esimeses poolfinaalis peaaegu 30 minutit platsil higi valanud Mikk Jurkatamm kerkis 63:52 võiduga lõppenud matšis Consultinvest VL Pesaro üle Bologna meeskonna üheks paremaks mängijaks - tema kontosse kanti 14 punkti ja 6 lauapalli.

Teises poolfinaalis olid vastamisi teise eestlase, Erkmaa Korvpallikoolist sirgunud 17-aastase palluri Kaspar Treieri koduklubi PMS Basketball Moncalieri ja Rooma Stella Azzura.

Avapoolaja järel juhtis PMS 28:22, Treieri arvel jäid 13 minutiga 7 lauapalli, 1 korvisööt ja 1 vaheltlõige. Teisel poolajal lülitasid Treier & Co sisse kiirema käigu ning võtsid lõpuks kindla 79:56 võidu.

Tartlane sai 27 ja poole minutiga kirja muljetavaldavad numbrid: 11 punkti, 13 lauapalli, 2 korvisöötu, 1 vaheltlõike, 1 blokeeritud viske. Pluss-miinus süsteemis oli tema näitaja (+33) ülekaalukalt parim.

"Ma ei oska midagi öelda, sest sõnu lihtsalt pole - superhea tunne," tähendas Kaspar Treier mängu lõppedes. "Homsele finaalile lähen vastu, nagu igale teisele mängule."

Finaal mängitakse Rosetos laupäeval algusega kell 19.30 (Eesti aja järgi) ja selge on see, et eestlased teevad kodust korvpalliajalugu, võites saapamaalt nii kulla kui ka hõbeda.

Veerandfinaalid

Kaspar Treier ja PMS Basketball tegid Tiber Basket Roma kallal veerandfinaalis lõpuks korralikku laastamistööd, alistades vastase 90:65 (poolaeg 44:35). Tiber püüdis küll PMS-i maa-ala kaitsega murda, kuid nende püüdlused jooksid liiva.

Algviisikusse kuulunud 17-aastane tartlane viibis platsil 17 minutit, viskas üheksa punkti, hankis kolm lauapalli, andis kolm korvisöötu ja sooritas kaks vaheltlõiget.

"Jäin tänase mänguga väga rahule," kommenteeris Kaspar Treier. "Kõik olid algusest peale väga valmis." Tema sõnul vastaste maa-ala kaitse nende meeskonda ei üllatanud. "Teadsime, et nad seda mängivad ja olime valmis. Arvan, et saime hästi hakkama," lisas ta.

Mikk Jurkatamm ja Bologna Virtus olid oma veerandfinaalis 60:54 (31:21) paremad Naturart Pistoia BK 2000 meeskonnast. 23 minutit mänguaega saanud 16-aastane tallinlane aitas kaaslasi vaatamata tagasihoidlikule visketabavusele (visked väljakult 5/1) kahe punkti ja kahe lauapalliga.

Alagrupiturniir

Rosetos olid esmaspäeva õhtuses avavoorus vastamisi eestlaste koduklubid. Niisiis, D-alagrupi esimeses matšis heitles Kaspar Treieri meeskond PMS Basketball Moncalieri koondisekaaslase Mikk Jurkatamme Unipol Virtus Bolognaga, saavutades 59:52 võidu.

Kohtumise avaveerand lõppes PMS-i kasuks 15:14, poolajavaheajale mindi viigiliseisult 28:28 ning otsustavat neljandat mänguperioodi alustati PMS-i 44:39 juhtimisel. Algviisikusse kuulunud Kaspar Treier kogus lõpuks võitjate poolel üleplatsimehena 19 punkti ja seitse lauapalli. Mikk Jurkatamm panustas kaotuse vastu võtma pidanud Virtuse heaks kuus punkti ja ühe lauapalli.

Teisel võistluspäeval oli Kaspar Treieri ja PMS Basketball Moncalieri vastaseks Umana Reyer Venezia.

Väga haarava vastasseisu võitis Erkmaa Korvpallikooli kasvandiku koduklubi 73:71 (poolaeg 38:37). Matši parimaks valitud 17-aastane Treier viskas üleplatsimehena 31 minutiga 31 punkti (visked väljakult 16/11, sealhulgas kaugvisked 10/7) ja hankis lisaks seitse lauapalli.

"Täna oli tunne väga hea ja visked läksid," rääkis Kaspar Treier. "Eilne mäng võib-olla natukene oli jalgades, aga tahtmine võita oli väga-väga suur." Tartlase sõnul on Venezia näol tegemist Itaalia selle vanuseklassi ühe tugevama võistkonnaga. "Meiegi tahame kindlasti jõuda võimalikult kaugele, aga iga mängija teab, et kiirustada ei tohi ja tuleb võtta üks mäng korraga," lisas ta.

Tänases teises sama, D-alagrupi mängus oli Mikk Jurkatamme meeskond Unipol Banca Virtus Bologna tulemusega 93:53 parem San Paolo Ostiense Basketist (Rooma). Jurkatamm panustas 22 minutiga 11 punkti, kolm korvisöötu ja kaks lauapalli.

Kolmapäeval tõmmati Rosetos joon alla Itaalia U20 vanuseklassi korvpallimeistrivõistluste finaalturniiri alagrupimängudele. Neljapäeval peetakse veerandfinaalmänge, meister kroonitakse laupäeval.

Viimased alagrupikohtumised pakkusid rõõmu. Treieri meeskond PMS Basketball Moncalieri alistas D-alagrupis San Paolo Ostiense Basketi 68:61 (poolaeg 28:31) ja liikus veerandfinaali täisedu kolme võiduga. Kahes esimeses matšis tublisti rassinud Treier viibis seekord platsil vaid tosin minutit, mille jooksul viskas 11 punkti, võttis maha kaks lauapalli ja andis ühe korvisöödu.

Samas alagrupis saavutas Mikk Jurkatamm ja Unipal Banca Virtus Bologna üliolulises vastasseisus Umana Reyer Veneziaga 64:61 (poolaeg 26:26) võidu, millega kindlustas Venezia ees grupis teise koha ja samuti pääsu kaheksa tugevama hulka. Korraliku tööpäeva teinud Jurkatamm oli platsil 32 minutit, mille jooksul viskas kuus punkti, hankis kaks lauapalli, andis kolm korvisöötu ja tegi kolm vaheltlõiget.

Finaalturniiri alagrupimängude lõplik järjestus:

A-alagrupp

Consultinvest VL Pesaro 6 punkti, Stella Azzurra 4, Pino Dragons Firenze 2, Jumbo Collection Cantù 0

B-alagrupp

Rimadesio Aurora Desio 6, Rimini Crabs 4, Novipiù Junior Casale 2, Grissin Bon Reggio Emilia 0

C-alagrupp

Naturart Pistoia Basket 4, Tiber Basket 4, Vivigas Costa Volpino 2, Banca Sella Biella 2

D-alagrupp

PMS Basketball 6, Unipol Banca Virtus Bologna 4, Umana Reyer Venezia 2, San Paolo Ostiense 0

Foto (PMS Basketball): Kaspar Treier jõudis koos PMS Basketballiga Itaalias esikaheksasse.

TAUSTAST

16 tugevama meeskonnaga jõuproovil oli esindatud veel ühe eestlase, 18-aastase Arnold Mitti meeskond Grissin Bon Reggio Emilia. Paraku ei saanud vigastusest taastuv Mitt, kes mängib Itaalias korvpalli juba neljandat aastat, seal kaaslastele toeks olla.

U20 meistrivõistluste finaalturniirilt jäi kõige napimalt eemale veel kolmaski Erkmaa KK kasvandik, 18-aastane Hugo Erkmaa ja tema kodumeeskond Mens Sana Basket 1871. Karmis konkurentsis lahutasid Siena klubi lõpuks otsepääsust finaalturniirile paar võitu ja testturniirist üks võit.

Põhiturniiri alustas Itaalia U20 meistrivõistlustel kokku 67 meeskonda, kes olid jagatud regioonide kaupa kaheksasse alagruppi. Otsepääsme finaalturniirile tagasid sõltuvalt alagruppides osalenud meeskondade hulgast kas kaks esimest või siis ainult võitja (ühel puhul pääses võitja „ainult“ testturniirile).

Torino PMS kogus küll oma regioonis esikohale tulnud Biellaga võrdselt 12 võitu ja kaks kaotust, kuid pidi leppima teise kohaga, mis tähendas nende jaoks täiendavat kadalippu testturniiri näol. „Üks loll kaotus nõrgema võistkonna vastu keeras meie plaanid veidi sassi,“ tunnistas Kaspar Treier.

Lõplik finaalturniiri pilet võideldi välja aprilli alguses Napolis peetud testturniiril, kus võideti kõik kolm kohtumist – Milantore Basket 72:47 (Treier 5p), VL Pesaro 66:62 (Treier 12p) ja VIS 2008 Ferrara 75:60 (Treier 8p). „Kokkuvõttes läks Napolis tegelikult väga hästi ja endalgi oli huvitav mängida uute võistkondade vastu,“ lisas Treier.

Itaalia U20 vanuseklassi finaalturniiril mängib ta kaasa esmakordselt. „PMS-il on finaalturniirile pääs alati olnud eesmärgina silme ees ja võidutahe suur,“ rääkis 14-aastaselt saapamaale siirdunud tartlane. „Eelmisel aastal jäi pääsust finaalturniirile napilt puudu.“

*       *       *

Treier karastub põhimeeskonnas

Põneva faktina olgu lisatud, et PMS-i U20 meeskond koosneb valdavas enamuses paar aastat nooremate U18 tiimi mängijatest. „U20 meeskonnaga koos teen trenni tegelikult väga vähe - nädalas korra või paar umbes tund aega,“ märkis Treier, kelle põhiline higivalamine käib Itaalia tugevuselt kolmandas liigas ehk Serie B-s oma alagrupis liidrikohal paikneva esindusmeeskonna juures.

„Kui võrrelda liigat Itaalia kahe tugevama Serie A ja Serie A2-ga, siis on põhiline erinevus lisaks tasemele selles, et Serie B-s ei mängi ameeriklasi. Samas Eesti liiga meeskondadest me ilmselt Kalev/Cramole, Tartule ja Raplale vastu ei saaks, kuid kõigile ülejäänud satsidele küll,“ tähendas ta.

Kaspar Treieri sõnul suhtutakse igasse võistlusmängu Itaalias põhjalikult – uue liigakohtumise ettevalmistust alustatakse juba nädala sees. Sinna hulka kuulub muu hulgas vastasmeeskonna korralik videoanalüüs.

„Minu jaoks on hooaeg kulgenud natuke üllatavalt. Teadsin küll, et hakkan koos põhimeeskonnaga trenni tegema aga et nii hästi kohanen ja platsile pääsen, seda mitte,“ rääkis ta. „Alguses oli väga harjumatu. Väike närv oli ikka sees ja kartsin mingites asjades eksida, kuid need kartused osutusid asjatuteks.“

Kaspar Treieri ja PMS Basketball Moncalieri esimeseks vastaseks Itaalia U20 meistrivõistluste finaalturniiril on esmaspäeva, 24. aprilli õhtul Mikk Jurkatamme koduklubi Unipol Virtus Bologna.

Tekst: Erkmaa KK