Gert Kullamäe - hea õhtu, õnnelik lõpp

Möll Emajõe ääres: Tartu tuli kaugelt tagant ja murdis Kalev/Cramo

12.10.2016

Alexela KMLi grandide duellis kohtusid täna Emajõe Ateenas Tartu Ülikool ja BC Kalev/Cramo. Hoolimata Cramo 22-punktisest eduseisust teise poolaja alguses tuli kodumeeskond maruliselt järgi, jõudis viimasel minutil kannule ning läks kuus sekundit enne lõppu ka mööda... Võit 77:76 Tartule.

Esimene poolaeg oli kindlalt Kalev/Cramo mäng – nad kontrollisid lauda, avaldasid kaitses tõhusalt survet ning tabasid kenasti igalt positsioonilt. Seejuures ei teeninud Tartu Ülikool avapoolajal ühtegi vabaviset.

Teise poolaja algul tabas Martin Dorbek kaugelt seisuks 51:29 ning Tanel Tein telestuudios ütles, et olgu et mäng Tartu poolt on kaotatud, võiks siiski mängijate poolt oodata teisel poolajal ilusaid individuaalseid sooritusi...  Seepeale pani Janari Jõesaar pealt (36:51), Dominykas Milka virutas kolmese (42:54) ning 28. minuti algul viskas Mandell Thomas kaks silma seisuks 50:61. Tõsi, veerandi lõpetas Vitali Ljutitši kolmene Cramo kasuks ja nende edu enne viimast veerandit 66:54.

Tartu ärkas ilmselgelt teiseks poolajaks ellu. Enam ei lastud ka Kalevil lihtsaid korve saada, nii kaotasid külalised pikapeale enesekindluse ning võibolla ei leidnud Alar Varrak lõpuks enam optimaalselt viisikut, neid õigeid mehi, kes oleks kõhu külma hoidnud ja asja nö harju keskmisel tasemel„ära hoidnud“. Teise pingi ees oli Gert Kullamäe aga sõna otseses mõttes mängu lülitunud, pintsaku eemale heitnud ning mõõtis küljejoont pidi kilomeetreid - nagu kõige parematel päeval ikka juhtub.

Tartu jaoks algas viimane veerand ideaalselt. Milka, Talts ja Thomas tõid Tartu kolme ja poole minuti järel päris lähedale (65:68), kuid Mickell Gladness, Vitali Ljutitš ja Rain Veideman kohendasid vahe turvalisemaks – 74:68. Seejärel tabas 4.35 enne lõppu kolmese Mandell Thomas (71:74) ning 2.13 enne lõppu tabas Janari Jõesaar ühe vabaviske – 72:74.

1.39 mängida ning Tanel Sokk tegi pallikaotuse Sten Sokule, too lõpetas kiirrünnaku seisuks 76:72 Cramole. Kui seepeale hakkasid osad ajakirjanikud moduleerima pealkirja stiilis „Tartu tegi võimsa tagasituleku, kuid võit jäi Cramole...“, siis Gert Kullamäe ja Ko arvasid teisiti. Kohe tabas Milka viielt meetrilt (74:76), järgmise minuti jooksul aga seis ei muutunud. Kalev sai vähe palli puutuda (Harper ja Sten Sokk kaotasid palli), Tartu viskas mitu korda mööda, kuid sai ka mitu korda ründelaua...

Viimane rünnak jäi Tartule. Janari Jõesaar läks läbi, ent vise ei tabanud, pall kukkus auti. Pall jäi Tartule, aega 6 sekundit. Üsna vabalt pääses viskele Tanel Sokk, kelle kolmene tabas „juurikasse“. Gert Dorbek (pildil) võttis tagasipõrkunud palli ja saatis selle joone tagant sisse – võit Tartule 77:76! Järelejäänud mõne sekundi jooksul sai veel viskele Demonte Harper ja Erik Keedus, kuid ei tabanud.

Võitjate loots Gert Kullamäe lausus Delfi TV stuudios: "Kõva võitlusega tuli see võit. Lootusetus seisus aitas ikka vana hea võitlus, usk endasse, mitte loobumine jne. Kui nii pingutasime ja vastane ühel hetkel murdub, siis on kõik võimalik. Teisel poolajal nad enma nii kergeid korve ei saanud kui esimesel. Teine märksõna oli meie kõva lauavõitlus. Kartsin, et Venky Joisi vigastuse läbi võib meidl sellega probleeme tulla, kuid tuleb nentida, et sel hooajal on meil rivituses mehed, kes lauda meelsasti ise lähevad..."

Venky Joisi puudumist tänasest mängust kommenteeris peatreener järgnevalt: „Venky täna ei mänginud, kuna tal ilmnes hiljuti põlvega päris tõsine probleem. Meie väga tahaksime, et ta mängiks meiega kui veel mitte laupäeval, siis kindlasti teisipäeval, ja selleks ajaks loodame leida tuge süstidelt ja võib-olla isegi valuvaigistitelt. Pikas perspektiivis see kindlasti lahendus aga ei ole, peame nüüd arutama nii arstide kui Venky endaga, mis temaga edasi.“

*       *       *

Tartu võitis laua 42-34, korvisöödud 21-18, pallikaotusi tegi Tartu 9, Cramo 7. Kahepunktivisked Tartu kasuks 46 vs 43 %, kolmesed 37 vs 32 %, vabavisked Kalevile 71 vs 67 %

Tartu Ülikool: Mandell Thomas tõi 20+8+7, Janar Talts 15+5 lp, Dominykas Milka 15+9 lp, Janari Jõesaar 13+7 lp, Gert Dorbek 12+3+6.

Kalev/Cramo: Mark Tollefsen sai kirja 17+4 lp, Demonte Harper 14+4 rs, Robert Upshaw 10+7 lp, Vitali Ljutitš 11 p, Rain Veideman 8+3+4.

Tartu Ülikooli korvpallimeeskonna järgmine kohtumine on Alexela KML-is Pärnu Sadama vastu, kellele sõidetakse külla laupäeval, mil mäng algab kell 17. Järgmine kodumäng on tuleval teisipäeval, kui esimeses FIBA Europe Cupi kohtumises võtame vastu Austra meeskonna Oberwart Redwell-Gunnersi.

Kalev/Cramo on gastrollidel Maarjamaal: 11.11 Rakveres, 15.11 Valgas ning 19.11 Pärnus. VTB-Ühisliigas on välismängud kirjas: 18.11 Peterburis ning 23.10 Minskis. Koju Saku Suurhalli jõutakse tänavu esmakordselt 31. oktoobril, mil võõrustatakse Astana klubi.