ONLINE mängud
Eesti Korvpalliliit
PAF liiga
Korvpalli Meistriliiga
Naiste liigad
Meeste Saku liigad
G4S Noorteliigad
Rahvaliiga
Seeniorid
Karikavõistlused
Nordic Cup
3x3 korvpall
Koondised
Tule trenni
Treenerid
Audentese Spordigümnaasium
Kohtunikud
Videoarhiiv
Pood
Korvpall 2030
piletid

Uudised

Basketballi kohtunike rubriigis Aare Halliko: meie vilemeeste suvi ja sügis

21.09.2016

Kohtunike töine suvi on lõpule jõudnud. Eelmises Basketballi ajakirja numbris kirjutasime, kes millisele turniirile sõidab. Nüüd veidi suvest sisulisemalt.

Juuni lõpus toimunud Nordic Cupil osales lisaks noortekoondistele ka neli kohtunikku. Mängude teenindamine oli seotud tihedalt ka õppeprotsessiga ning Eestist osalesid sellel korral Rain Peerandi, Alex Talisainen, Hendrik Laas ja Margus Napp.

 

Noorte EM-turniiridele määratakse iga võistkonnaga kaasa üks kohalik FIBA kategooria kohtunik. Kui keegi ei saa turniiril osaleda, võidakse võistkonnaga kaasa määrata ka kohtunik mõnest teisest riigist. Lisaks võistkondadega kaasas olevatele kohtunikele määratakse turniirile veel neutraalsed kohtunikud – oluline, et oleks olemas vajalik arv kohtunikke kõikide mängude teenindamiseks.

 

Mänge vilistatakse kolmekesi ja kõik kohtunikud vilistavad igal päeval. Seega on kohtunikel sama palju mänge nagu võistkondadel. Tavaliselt, 16 võistkonnaga turniiridel, üheksa päeva jooksul seitse mängu. Igal mängupäeval on hommikune „aktiveerimine“, mis koosneb umbes 15minutisest kergest jooksust ja venitusharjutustest, kokku umbes 30 minutit. Pärast hommikusööki on koosolek, kus vaadatakse üle eelmise päeva hästi olnud ning ka problemaatilisemad asjad ja antakse suunised, mida ja kuidas parandada. Pärast koosolekut on juba kõigil vaba aeg, igaüks valmistub personaalselt oma mänguks. Pärast mängu on kohtunikel koos instruktoriga mängu arutelu ja päeva lõpuks peab kohtunik saatma instruktorile mängu kohta eneseanalüüsi.

 

Sellel suvel näitasid meie kohtunikud end turniiridel heast küljest, kuna neile usaldati teiste mängude seas ka väga tähtsaid mänge. Aare Halliko vilistas nii U17 MMi noormeeste kui ka U20 neidude A-divisjoni veerand- ja poolfinaale ning U17 MMil neidude veerandfinaali. Tanel Suslov vilistas U16 neidude poolfinaalmängu.

 

Rain Peerandi vilistas U18 neidude B-divisjoni ja U16 noormeeste A-divisjoni pronksimänge. B-divisjoni pronksimäng on selle turniiri üks kõige olulisemaid, kuna võitja lunastab uueks hooajaks pääsme A-divisjoni.

 

Seega võib öelda, et turniirid olid kohtunikele edukad. Samuti on juba tulnud määramised septembris toimuvateks meeste EM-kvalifikatsioonimängudeks, kus Aare Halliko, Rain Peerandi ja Tanel Suslov saavad vilistada kahte mängu ning Mart Uuehendrik sai määramise ühele mängule. Samuti said komissarid Atso Matsalu ja Andres Tobi määramise ühele mängule. Seega tegutsevad Eesti kohtunikud ja komissarid aktiivselt!

 

Uued huvilised põllul

Kuna suvi on lõppenud, tuleb juba vaadata ka uude hooaega. Augustis korraldati Tallinnas kahel päeval alustavatele kohtunikele praktiline kursus saalis. Tallinnast ja selle lähiümbrusest oli kohal 22 huvilist. Sarnase koolituse korraldame veel Tartus ja Raplas.

 

Loodetavasti tuleb nendest huvilistest meile uusi kohtunikke ja sellega saame leevendada kohtunike puudust ning samuti tiheneb konkurents kohtunike seas. Jätkuvalt kutsume üles meie lugejaid, kellel väikenegi huvi kohtuniku tegevuse vastu, endast märku andma e-posti aadressile aare@basket.ee ja proovima ennast kohtunikuna.

 

Septembris algavad ka seminarid juba tegutsevatele kohtunikele, seega vaadake www.basket.ee lehekülge, kuhu tuleb juba täpsem info.

Sünnipäevad
Täna, 20. september
Remo Holsmer (41)
Ants Norak (42)
Aurika Raamat (60)
Rene Raaperi (39)
Tiiu Ronk Kukk (85)
Anastassia Vahruðeva (32)
Homme, 21. september
Kristjan Karm (40)
Ermil Kuldkepp (61)
Andre Pärn (44)
Sonata Eliis Timofejeva (20)
Sulge

Ülekanded