Rain Veidemanilt taas soliidne partii

Va banque jääb igal juhul Tartu peale

15.09.2016

EM-kvalifikatsiooniturniiri eelviimases viiendas mängus alistas Eesti kolmapäeval raskelt alanud kohtumises Portugali lõpuks võimsalt 82:63 (31:27). Ei saanud algul minema ega pärast pidama.

Kõige olulisem küsimus aga - kas Eesti saab alagrupis esimese, teise või kolmanda koha, selgub laupäeval. On nii, et kui Eesti Poolat võidab vähemalt 13 punktiga, oleme EMil.

Miks? Sest juhtus nii, et Poola hävis kodus - tulemus on juba suurem sürpriis, Valgevenele 57:76...! Maalik Waynsilt Valgevene parimana 21 punkti. See muutiski seisu grupis äärmiselt segaseks ja sundis ümberarvutusi tegema. Sest küllap enamus eeldas, et Poola täna kodus Valgevene peanaha võtab ja Eestil jääb kodus laupäeval heidelda grupi teise koha eest.

Matemaatika peaks olema järgmine

Enne viimast vooru on Poolal 4 võitu, Eestil ja Valgevenel 3. Eesti kohtub niisiis laupäeval Tartus Poolaga ning Valgevene sõidab külla võiduta jätkavale Portugalile.

Kui Eesti ja Valgevene võidavad ka viimases voorus (eeldame hetkel sedapidi), tekib kolme meeskonna vahel "surnud ring". Sel juhul on Poolal praegu +13 punkti, Valgevenel -2 ning Eestil -11. Seega vajab Eesti "surnud ringi" võitmiseks Tartus vähemalt 13-punktilist võitu, teise koha saavutamiseks 9-punktist võitu.

Kui Eesti võit jääb vahemikku 9-12, oleme grupis teised ja siis on käes hetk võrrelda end ülejäänud gruppide tise koha omanikega.

Aga Portugali mängust ka. Esimene poolaeg - väga võitluslik. Kaitses surusid mõlemad väga kõvasti ning 17. minuti lõpuks oli (seisul 24:25) tunne, et samamoodi jätkudes võib lõppskoor olla nagu 1972 a Müncheni OMi finaalis (seal võitis NLiit USA-t lõpuks 51:50). Ometi poolaja lõpp õnnestus Eestil paremini ning positiivne oli ka see, et kellegi polnud enam kui kaks viga.

Kuigi Eesti hakkas kolmanda veerandi algul tegema ilusaid asju (Kajupank 3p, Veideman efektselt läbi), püsis Portugal kannul (meie ees 44:40). Taas tegi palju pahandust Joao Gomes (avamängus 26p, seekord 20p+10lp). Õnneks jõudsime ära oodata Reinar Halliku tunni - "Narva" tõi lühikese ajaga kaheksa punkti, Erik Keedus lisas kolmese ning Eesti pääses viimasele pisikesele puhkusele eduseisus 58:47. See vahe oli täna otsustav.

Meeskond tegi head tööd, füüsiliselt pingutati võimete piiril ning haarati igast lahtisest pallist. Tabavus oli  normaalne. Eraldi võiks aga esile tõsta Sten-Timmu Soku tööpäeva: 36 minutit ja 12 sekundit, 10 p+2 lp+9 rs, visked väljakult 7/3. Lisaks kaks pallikaotust, üks viga ja pluss-miinus oli tal +22 ehk meeskonna parim.

Va banque jääb niisiis igal juhul Tartu peale.

Eesti võitis laua 33-27, korvisöödud meile 23-16, pallikaotusi tegime 10, vastane 12. Kahepunktivisked Eesti kasuks 60 vs 42 %, kolmesed meile 42 (26/11) vs 32 %, vabavisked 100 (7/7) vs 93 %. Eesti võitis teise poolaja 51:36. Tegime mängu peale 11 tabavat viset rohkem.

Rain Veideman tõi 17+5+5 (visked 15/7), Kristjan Kitsing 14+5lp (8/6), Tanel Kurbas 11+5+2 (11/4), Sokk 10+9rs, Hallik, Keedus ja Kajupank 8 p.

Mängijate-treenerite kokkuvõtted Basket.ee poolt fibaeurope.com lehele:

Portugal captain Mario Gil Fernandes: We haven’t done so well in the away games this tournament, I’m not sure, why. We have always kept up a good game at half time, never behind by much, but we fall in the second half. We prepared well for today, but they were more confident when it mattered.

Portugal head coach Mario Palma: The result today does not reflect the game well, we stayed in there up until the third quarter, but they Estonia hit some difficult threes, gained courage and we fell behind. A worthy team won, but a 19 point loss was too much.

Estonian captain Rain Veideman: It was a good game from the team, all men played their best. We’re very happy with our fans today as well, and thank them for the tremendous support tonight.

Estonian head coach Tiit Sokk: Good job by our men tonight. Portugal had a height advantage, but we used our best points well and made their life difficult. There was some tension from the two recent losses, but we overcame that tonight and won despite a rough start. Now we have to prepare calmly for our last game with Poland, and give our all.