Sten-Timmu Sokult liidrina Ovaris väärikas partii

KAHEST KAKS. Eesti lõi võõrsil Portugali kaheksa punktiga

03.09.2016

Eesti korvpallikoondis teenis Portugalis Ovaris EM-kvalifikatsiooniturniiri teise võidu, alistades võõrustajate koondise 76:68. Eesti oli juhtrollis enamuse kohtumisest.

Algus oli Eestis veidi rabe, kuid midagi hullu ei sündinud. Veerandaja lõpus õnnestus meil paar lihtsamat korvi saada ning teisele veerandile mindi vastu juba Eesti koondise punktises eduseisus 18:17.

Seekord oli murrangupunktiks teine veerand. Mäletatavasti oli ka kolmapäeval Tallinnas Eesti edu pandiks suuresti teine (samuti kolmas) veerand, samas kui kontrollmängudes oli just teine mänguperiood meie kitsaks kingaks. Teine veerand Ovaris Eestile 22:12 ja puhkama seisul 40:29. Mängupildis oli Eesti ülekaal selleks hetkeks küllaltki kindel.

Mäng siiski tõotas veel põnevust. Kolmas veerand läks närviliseks, sest Portugal jõudis järk-järgult lähemale. Nii kui tabas Eesti, tabas ka Portugal järgmisel rünnakul ning veerandi lõpus kahanes meie edu 78:74-le. Täna oli mäng, kus Portugal tabas kaugelt paremini kui Eesti ning viimasele neljandikule vastu minnes ei olnud eelnenud kindlast seisust enam midagi alles. Meeleolu oli pinev.

Viimasel veerandil Eesti saavutas kord 6-, kord 8-puntkise edu, kuid see kuivas (korduvalt tänu vastase kaugviskele) taas neljale. Mängu käest siiski ei antud ja lähemale kui neli punkti kodumeeskond enam ei jõudnudki. Mitmel korral suudeti edu taas kümnele punktile mängida ja lõpuks võideti kohtumine numbritega 76:68. Rasketel hetkedel säilitati külma närvi ja ühtegi suurt mõõna ei tekkinud. Respekt!

Statistikas oli kahe meeskonna vahel vaid üks suur erinevus ja see on rasvaseks tehtud: laud Eestile 29-27, korvisöödud meile 10-9, pallikaotusi mõlemal 13. Kahepunktivisked Eesti kasuks 66% vs 45%, kolmesed Portugali kasuks 35 vs 26 % ning vabavisked Portugalile 67 vs 65 %.

Kahepunktiviskeid tabas Eesti 35st 23, Portugal 29st 13. Seega, me teenisime kahepunktialast 20 punkti enam ja see on suur vahe! Kolmeseid tabas Eesti 19st 5, võiks öelda, et üle ootuste kehvasti.

Peatreener Tiit Sokk pani suure osa tänasest edust vahetusmeeste arvele.  "Vahetusmeeste pink tegi maksimaalse ära. Sealt see kümme vahet tuli. Päris kõva andmine oli. Müts maha poiste ees, et rasketest olukordadest ikkagi välja tuldi. Murdumise võimaluse momente oli täna palju." Mängijad teenisid kiidusõnu veel ka tubli kaitsemängu eest, ehkki Sokk tõi välja ka mõne nõrga koha. "Gomesi katmisel tegime küll paar pakki. Teadsime, et ta kolmeseid viskab. Las ta paneb parem ühe kahese ära kui kolmese," sõnas peatreener vastaste ühe liidri Joao Gomesi kohta Delfile.

Tulevikule vaatab ta ikka optimistlikult. "Me saame veel paremaks minna. Aga selge on see, et kõik mängud tulevad äärmiselt rasked ja midagi ei saa lõbusat olema. Teeme oma parima, nii nagu sai juba valiksarja alguses lubatud. Peaasi, et poisid normaalselt taastuvad. Siit saime jälle killukese enesekindlust juurde."

Rain Veideman kogus taas edukaimana 16p+4lp+2rs (visked 10/6), lisaks 6 pk, Sten Sokk 13+4+4 (7/4), Indrek Kajupank ja Kristjan Kitsing 10 p (vastavalt 6/4 ja 6/3), Tanel Kurbas 9 p, Martin Paasoja 8+3lp (3/3), Martin Dorbek 5+5+1 (3/2), Erik Keedus 3+4lp.

Pluss-miinus süsteemis olid edukamad: Dorbek +13, Paasoja +10 ja Keedus +8. Efektiivsuse indeksi järgi: Sokk 16, Paasoja ja Veideman 12, Kajupank 10, Kurbas 8 ja Kitsing 7.

Vaste poolel säras Joao Gomes 26p+11lp-ga, Joao Soares lisas 13 p. Gomesi eff oli 30.

Varem õhtupoolikul oli Poola võitnud võõrsil Valgevenet 97:79. Maciej Lampe tõi võitjaile 25+8lp, Przemyslaw Zamojski 15 p, Mateusz Ponitka 14+7+4 ja AJ Slaughter 13+4+6; Valgevene poolel oli resultatiivseim Kalev/Cramo mees Vitali Ljutitš 23 punktiga, Artjom Parahhovski lisas 14 silma - nagu Tallinnaski.

Poolal ja Eestil on alagrupis kaks võitu (Poolal korvid +44, Eestil +27), Valgevenel ja Portugalil null. Kolmapäeval kell 21 kohtuvad liidermeeskonnad Poolas Lublinis omvahel. Vahepeal jõuab koondis Tallinnasse (pühapäeva hilisõhtul), uuesti asutakse teele teisipäeval.

Eesti on visanud kahes esimeses mängus keskmiselt 78,5 p (kontrollmängudes napilt üle 70 p). Tabavus on olnud 46,2 % (11. näit 27 tiimi hulgas). Kahes kategoorias paistame meeskondlikult silma: vaheltlõikeid on Eesti teinud 10 mängus (5. näit) ja pallikaotusi 11,5 (22.-23. näit ehk paremuselt 5.-6.).

Resultatiivsemate mängijate pingereas on Rain Veideman teine 24 punktiga (tabavus 53,6 %). Martin Dorbek on teine vaheltlõigete skaalas - 3,5. Sokk ja Veideman on mänginud keskmiselt 31 minutit.