Eesti U16 tütarlaste koondis

Eesti U16 neiud lõpetasid EM-i 11. kohal!

15.08.2016

Eile päeval pidasid oma viimase EM-i-kohtumise meie U16 tütarlapsed, kes pidasid viimasel kolmel päeval kohamänge. Esimene kohtumine Ukraina vastu (9.-16. koht) võideti suurelt 76:47, seejärel kaotati Inglismaale (9.-12. koht) 62:70 ning lõpetuseks kohtuti teist korda turniiri jooksul Sloveeniaga – seekord aga juba edukalt, tuues koju 75:59 võidu ning B-divisjoni 11. koha!

Esmalt mängust Ukrainaga. Esimesel veerandil said oma mängu paremini liikuma ukrainlannad, võites selle 14:8, kuid teisel veerandil lasid nähtavasti kogu oma turniiri käigus tekkinud sportliku viha valla ka meie neiud ning võitsid teise veerandi 34:12 (!). Poolajale mingi seega seisult 42:26, meie kindlalt ees.

Teisel poolajal eestlannad midagi juhuse hooleks jätma ei nõustunud ning ehkki kolmandal veerandil võeti veidi rahulikumalt, suurendati vahet siiski märkimisväärselt veelgi – kolmkümmend minutit mänguaega möödas ning seis 66:35 meile. Viimasel kümnel minutil sai jala natuke sirgemaks lasta ning see kingiti viisakuse mõttes taas Ukrainale, ehkki napilt. Lõppskooriks, nagu juba mainitud, 76:47 ja võit Eestile!

Meie tüdrukutest tegi parima mängu taas Janne Pulk, kes lisas skoorile 20 punkti, võttis 3 lauapalli ning tegi 2 vaheltlõiget. Teda assisteerisid suurepäraselt mitmed meie neiudest, kuid silma paistis eriti veel Martha Oinits, kellelt 13 punkti ja 6 lauapalli, ning selle mängu parima lauapallide skoori teinud Victoria-Ida Vähi, kes tagamängija kohta igati muljetavaldavad 8 lauapalli kätte sai.
* * *
Mäng Inglismaa vastu kulges meie jaoks väga hästi... kuni neljanda veerandini. Algus oli skoori poolest küll pigem tagasihoidlik, kuid lubav – esimene veerand meile 15:9 ning poolaeg 29:21. Kaheksapunktine vahe ei garanteeri küll korvpallis midagi, kuid annab siiski võimaluse end veidi enesekindamalt tunda. Ka peale pausi jätkus mäng meie jaoks hästi, ehkki sarnaselt teise veerandiga oli mängupilt pigem tasavägine. Veerandi lõpuks suudeti siiski vahet veel kolme võrra suurendada ning seis juba +11. Lootus oli kindlasti juba õhus.

Mis aga kaheminutilise pausi jooksul inglannadega juhtus, jääbki mängu kõrvalt jälgides arusaamatuks. Juba veerandi alguses hakkas neil pall sisse kukkuma senisest märksa paremini ja nad mängu mitte ainult veerandi lõikes tasavägisena hoidsid, vaid nüüd ka juba skoori poolest kannule tulid. Kolm ja pool minutit enne mängu lõppu sai Inglismaa esimest korda juhtima ning seda positsiooni enam käest ei andnudki. Tabati hästi kaugelt, lähedalt ja vabaviskejoonelt ning eesti tütarlastel ei jäänudki üle muud, kui vaid vaadata, kuidas mäng jõuga käest võeti. Vile kõlades olid tablool Inglismaa eksimatud 70:62 võidunumbrid.

Selles mängus tõusid eelkõige esile kolm neiut – kõrgeima efektiivsusnäitajaga oli seekord Johanna Teder, kellelt napilt topeltduubli piiridest väljas olevad 12 punkti ja 9 lauapalli, ef, +18. Taas näitas end heast küljest Victoria-Ida Vähi, kellelt 12 punkti, 6 lauapalli ja 4 vaheltlõiget (ef. +14), samuti Berit Loomägi, 16 punkti ja 8 lauapalli, ef. +11.
* * *
Laupäevase karmi kogemusega ei saanud aga kaua end piinata, kuna viimane kohtumine peeti juba järgmisel päeval. Teist korda tuli vastaseks Sloveenia naiskond, keda peatreener Marek Koitla korduvalt väga tugeva vastasena välja tõi ning kellele eesti naiskonnad viimastel aastatel stabiilselt kaotanud on. Sel korral oli meil aga neile üllatus varuks.

Esimest veerandaega alustas tugevamalt Sloveenia ning rutakate järelduste tegijatele tundus tõenäoliselt, et mäng lõpeb nii, nagu eelnevadki kohtumised nende naiskondade vastu. Teisele veerandajale läksime vastu 5-punktilisest kaotusseisust 15:20. Nähtavasti just seda vaja oligi, kuna teisel veerandil võtsime mängu lihtsalt endale. Võites veerandaja 23:10, läksime mängu teisele poolele vastu juba viisakas eduseisus, 38:30.

Pausilt naasnud, ei andnud eestlannad jätkuvalt Sloveeniale erilist võimalust vahet tagasi mängida. Eelmise päeva valus kogemus ikka meeles, suurendati vahet veelgi sedavõrd, kuidas jaks võttis. Ja jaks võttis küll, veerandi saime endale 24:16 ning vahel juba 16-punktine, 62:46, ikka meie kasuks. Kui nüüd oleks võinud karta, et mäng läheb lukku ning tekib kramp, siis reaalsuses näitasid eesti tütarlapsed, et nad on tehtud hoopis kõvemast puust. Ehkki viimase veerandiga vahet enam suurendada ei õnnestunud, on lõppeks siiski olulisem see, kelle nime kõrval mängu lõpuks suurem skoor on. Oli meie – nende esimese EM-i viimane mäng lõppes seisult 75:59.

Teise Sloveenia kohtumise parimad olid Kadi Kals ja Berit Loomägi, kes mõlemad lõpetasid efektiivsusnäitajaga +16, tuues vastavalt 11 ja 10 punkti ning võttes 8 ja 5 lauapalli. Punktiskoori poolest tuleb aga kindlasti esile tõsta ka Victoria-Ida Vähi, kellelt 20 punkti, ja Janne Pulk, kellelt 15.

* * *
Kogu turniiri kokkuvõttes oli meie parima efektiivusega Victoria-Ida Vähi, kelle keskmine tulemus +11.0 mängus. Parim punktitooja oli Janne Pulk, kes viskas keskmiselt 14.2 punkti mängus (turniiri 4. tulemus!), parim lauavõitleja Berit Loomägi, kes võttis 6.5 lauapalli ning kõige rohkem resultatiiveid sööte jagas Johanna Teder, 3.5 (turniiri 6. näitaja).

"Lõppakord, võit Sloveenia vastu, oli kindlasti väga magus, me suutsime seda ajaloos esmakordselt. Inglismaa osas, ei ütleks isegi, et see kaotus nii hirmus valus oli. Me võitlesime, kuidas suutsime, kuid sellele, kui nad neljandal veerandil teise käigu sisse lükkasid, me ei suutnud enam vastu panna."
"Kokkuvõttes on tüdrukud olnud väga tublid. Nende tiimitöö on olnud super, team spirit väga kõrgel ja nad on kindlasti hakkamist täis. Samast satsist võib tulevikus veel üht-teist oodata. Me ei saa aga lähtuda ainult koondisest, suur töö on vaja ju ära teha aastaringselt. Selge on see, et need tüdrukud on selleks valmis," võttis peatreener Marek Koitla viimased kohamängud lühidalt kokku.