Põnev lõppmäng: mehed kaotasid Cluj' turniiril punktiga Rumeeniale (lisatud Soku ja Muresani kommentaar)

12.08.2016

Eesti meeste koondis pidas Rumeenias Cluj' turniiril avamängu võõrustajatega ja kaotas 66:67 (35:39). Eesti oli lõpus ees 66:64, kuid paar eksimust maksid kontrollkohtumises võidu.

Eesti jäi taha 2:7, kuid viigistas seisu 9:9 (7 punkti Tanel Kurbaselt). Vastane kasutas juba esimesest veerandist maa-ala, mille vastu Eesti kuigipalju harjutada pole siiani saanud. Veerand Rumeeniale 14:13.

Teine veerand polnud Eesti poolt vaadates eriti särav mäng. Vaid poolaja lõpp oli natuke ärksam, toimus elavnemine ning Indrek Kajupanga kiirrünnaku lahenduse järel olime taga vaid 33:36. Poolaeg 35:39. Hoogu, särtsu ja sujuvat rünnakut ei olnud sel määral, et rahul olla.

Kolmas veerand. Jõuame kannule, aga ei enamat. Sten Sokk, Kurbas ja veelkord Sokk tabavad kaugelt, samas tuleb öelda, et ehk liga palju viskame kaugelt (30st 10 ehk 33,3 %). Nagu peatreener Tiit Sokk hiljem ka ütles, korvi all oli meil täna keeruline nende pikkade vastu hakkama saada. Viimasele veerandile viiepunktises kaotusseisus - 49:54.

Veerandi algul valitseb korvipõud. Pärast paari minutit Sokk avab kolmesest skoori - 52:55 ja Puidet viskab alt - 54:55. Vähem kui kuus minutit enne lõppu viib Kajupank meid ette 57:56 ent Rumeenia mängib targalt tsooni ning oleme taga 59:63. 1.46 enne lõppu saab aga silmad pähe Martin Dorbek, temalt kolmene ja seis 62:63. 38 sekundit enne lõppu teeb Veideman korvi alt 66:64, kuid 21 sekundit enne lõppu Rumeenia tabab haagi korvi alt - 66:66.

Lõpp. Meie pallikaotus, vastane teenib vea 0,5 sekundit enne lõppu ja tabab kahest ühe. 66:67.

Peatreener Tiit Sokk: "Meie jaoks peamine raskus oligi Rumeenia maa-ala, mida jõudsime läbi teha vaid tänahommikusel treeningul lühidalt. Seeläbi kannatas meie ründemängu rütm. Teadsime, et neil on jõudu korvi all, teadsime ka seda et ameeriklane on terav. Samas näiteks Moldoveanu saime maha.

Lõpp oli selline, et paar halba lahendust jäävad küll kripeldama. Muidu suutsime taas neljandal veerandil kenasti mängu dikteerida ja kui päris lõpp välja arvata, siis ka mängudistsipliini ja üldise joonisega võib rahul olla."

Sokk jätkas: "Meie mängus sel turniiril ei ole eraldi fookust kaitse- või ründemängul. Aega on küllalt vähe, seega peavad eri nüansid meie mängus arenema kooskõlas ja ühtaegu. Ma näen edasiminekut, samas näen ka neid asju palju, mida tahaks kiiremini ja paremaks saada. Mis puudutab viskekohti, siis umbes kümme viset ses mängus ei olnud ehk kõige parematelt kohtadelt või kõige õigemal hetkel tehtud, ülejäänud olid õiged visked. Peame suutma oma mängu parandada."

Sokk tunnistas veel, et käib ka võitlus koondisekohtadele ja see seab talle tulevaseks kaheks turniiri mänguks teatud ülesanded mänguaja osas.

Mängu jälgis ja lasi endaga koos pilte teha Rumeenia kuulsaim korvpallur läbi aegade Gheorge Muresan, kel pikust 2 meetrit ja 31 cm. Küsisime pärast mängu tema muljeid. Muresan vastas. "Tasavägine mäng. Eesti, mulle tundub, on kvaliteedilt parem, kuid eks meid aitas see, et mängisime kodus. Te alles öösel ka tulite. Eesti oli hea, eriti viimasel veerandil - sel perioodil võis teie mängu paiguti lausa nautida. Kuid kokkuvõttes tuleb tunnistada, et mõlemad meeskonnad mängisid liiga aeglaselt."

Küsisime Muresanilt ka seda, kas ta mäletab 1993 a EMi kvalifikatsiooniturniiri, mil Eesti võitis Rumeeniat 17 puntkiga. - "Ei. Ei mäleta (mõtleb pingsalt). Kus see toimus? Wroclawis? Pagan, ei meenu. Aga hea teada. Sellest on nüüdseks juba niikaua aega möödas. Eesti korvpallureid tean aga küll - Tiit Sokku, Martin Müürseppa, Aivar Kuusmaad ja Reinar Hallikut."

*       *       *

Rumeenia võitis laua 39-34, korvisöödud Rumeeniale 18-17, pallikaotusi tegime 13, vastane 12. Kahepunktivisked Rumeenia kasuks 44 vs 43 %, kolmesed Eestile 33 vs 27 %, vabavisked meile 67 vs 52 %.

Rain Veideman, Sten Sokk ja Tanel Kurbas tõid kõik kolm 13 punkti, Veidemanilt lisaks 4lp ja 3rs, Sokult 5lp ja 4rs ning Kurbaselt 6lp ja 2rs. Indrek Kajupank lisas 9p, Reinar Hallik 6 ning Jaan Puidet 4+4lp.

Päeva esimeses mängus võitis Bulgaaria Ungarit üllatuslikult võimsalt - 87:59. Bulgaaria edukaim oli edurivimees Aleksandar Vezenkov 15 punktiga.

Laupäeval kell 16.45 kohtub Eesti Bulgaariaga.

Eesti rahvuskoondise peasponsor on Utilitas ning suurtoetajad Elme Metall ja Ramirent.

Piletilevis on müügis nii Toyota Nelja Rahvuse Karikaturniiri kui EM-kvalifikatsioonimängude piletid.