ONLINE mängud
Eesti Korvpalliliit
PAF liiga
Korvpalli Meistriliiga
Naiste liigad
Meeste Saku liigad
G4S Noorteliigad
Rahvaliiga
Seeniorid
Karikavõistlused
Nordic Cup
3x3 korvpall
Koondised
Tule trenni
Treenerid
Audentese Spordigümnaasium
Kohtunikud
Videoarhiiv
Pood
Korvpall 2030
piletid

Uudised

Andres Tobi kolis platsilt laua taha - ikkagi soliidsem!

Eesti kohtunikud Euroopa väljakutel anno 2014/15

16.01.2015

Pärast seda kui olime paar korda kirjutanud Korvpalliliidu kodulehel sellest, et FIBA kategooria kohtunik Aare Halliko, kes on ühtaegu ka EKLi kohtunike koolitusjuht, vilistab ühte või teist Euroliiga mängu, hakkas hinnatud vilemees ennast natuke kehvasti tundma.

Tegelikult juhtus veel üks väike apsakas.

 

Nimelt sai esimeses kuukirjas (november) kirjutatud, et ilmus Aare Halliko uus korvpalli „Reegliteraamat“. Justnagu oleks Aare Hallikol omad reeglid või oleks ta need reeglid pikkadel talveõhtutel ise välja nuputanud... Nojahh, eks mõni kiiduväärt kolleeg küllap talle selle näpuka ka välja tõi, märkuse tegi. Meeldiv, et meie elektroonilisel kuukirjal on lugejaid. Aga see selleks.

 

Aarel hakkas seda ebamugavam, et väljas (loe: Euroopas) käib täna vilistamas lisaks veel neli Eesti FIBA kategooria kohtunikku; tõsi, mitte Euroliiga tasemel. Kuid samas Eurochallenge sarjas, naiste Euroliiga ja Eurocupi mängudel, samuti VTV Ühisliigasse on nad aktiivselt kaasatud.

Lisaks kaks komissari staatuses õigusemõistjat. Seega – Eesti kohtunike taustsüsteem on laiem ja mitmekesisem.

 

Istusime Aare Hallikoga 15. detsembril maha ja tegime väikese aruande – selle päeva seisuga. Ilmnes, et meie vilemehed on novembri- ja poole detsembrikuu jooksul käinud kohtunikuna 18 FIBA egiidi all peetud mängul – novembris 11 ja detsembris seni 7.

 

Need on peamiselt Eurochallenge, naiste Euroliiga ja Eurocupi mängud ning siia on kaasa arvatudAtso Matsalu ja Andres Tobi töö komissarina samades sarjades. Niisamuti osalevad mõned vilemehed VTB-s, nii ka Matsalu lauas. Ühisliiga kodumängudel on komissariks Matsalu ja Tobi kordamööda.

 

Lisaks komissaridele toogem ära ka meie FIBA kategooriaga kohtunikud: Tanel ja Timo Suslov, Rain Peerandi ja Mart Uuehendrik. Sel aastal tegi debüüdi FIBAs Peerandi. Kõik nimetatud on tänavu juba vähemalt ühe kohtumise väljaspool Eestit vilistanud.

 

Kohtunike määramine

 

Kohtuniku töö on võib olla ettearvamatu ja põnev. Näiteks Aare Halliko veedab selle nädala suuresti Venemaa avarustel kuna alles hiljuti tuli Türgist ja Leedust. Kolmapäeval oli ta Eurocupi mängul Volgogradi ja Bandirma vahel, reedel Euroliiga viimases voorus ülitähtsal mängul Nižni-Novgorodi ja Kaasani Uniksi vahel.

 

Need määramised tulevad suuresti endast sõltumatult. Ise keegi endale mõistagi mänge ei vali. ULEB või FIBA määrab sind mängule, see käib läbi iga riigi alaliidu ning kohtunik peab lihtsalt kinnitama enda määramise. Euroliigasse kutsutakse siiski sageli ka personaalselt, alaliidu vahenduseta. Sama kehtib üldiselt ka VTB Ühisliiga kohta.

 

Kui FIBA kategooria kohtunikke soovib kasutada ka näiteks VTB Ühisliiga, küsivad viimased hooaja algul alaliidult, kas nad tohivad seal kohtunikke kasutada, neid kutsuda. St, Ühisliiga puhul toimub põhimõtteliselt otsemääramine, aga alaliiduga konsulteeritakse, kas saab jne.

 

Hetkel on meil Eestis niisiis viis rahvusvahelise kategooria kohtunikku, lisaks kaks komissari rahvusvahelisel tasemel. See on hea tulemus, hea seis. Mitte ülearu hea, liiga suurepärane number, kuid igati rahuldav, neli pluss hinne olukorrale.

 

„Võibolla oli Eestis isegi üks hetk, kui Ats (Matsalu – toim) ja Tobi vilistasid ja nooremad olid just alustanud – siis võis olla hetk, kus meil oli korraga kuus rahvusvahelist kohtunikku. Aga võin ka eksida või oli see hetk väga põgus.“

 

Euroliiga ja Eurocupi peale kokku koostatakse iga hooaja hakul nimekiri, kuhu sel aastal näiteks kuulub 102 kohtunikku. Aare Halliko nende hulgas. Ning nagu see sügis on näidanud, on eestlasele usaldatud vägagi raskeid mänge nagu näiteks Galatasaray-Crvena Zvezda (kus fännide arveteklaarimises hukkus viimati serblasest fänn – toim.), Zalgiris-Anadolu Efes ning juba mainitud Nižni-Novgorod-Uniks täna - 19. detsembril - kuukirja ilmumise päeval..

 

Kohtunike kohustused ja köögipool

 

Rahvusvahelise kohtuniku elu pole samas mingi lillepidu – ainult välissõidud, glamuursed hotellid ja uhke võõrustamine. See tähendab ka kaks korda aastas kohustuslikku testi – jaanuaris ja juulis: jooksutest ja teooria.

 

Eestiski toimub noortele kohtunikele koolitusi ja suvelaagreid – on võimalusi kohtunike kasvulavaks ja arenguks. Neli aasta järjest näiteks on käsikäes aastavahetuse BSBS-turniiriga toimunud ka kohtunike koolitus, kaks aastat on meie järelkasv käinud koolitusel Nordic Cupi raames.

 

„Meie noored kohtunikud käivad ka omal initsiatiivil rahvusvahelistes suvelaagrites. Aktiivsed koolitustel (BSBC, Nordic) ning suvelaagrites käijad on Alex Talisainen, Ivo Kitsing, Janno Ritsberg, Rein ja Rauno PeerandiJegor Mitrofanski, Aleksei Mohhov, Ruudi Laan, Ranno Konks ja Mihkel Männiste,“ loetleb Halliko.

 

Meistriliiga ja BBLi peale kokku koosneb Eestis hetkel kohtunike ring 18 mehest. Kas see on piisav?

 

„Ühelt poolt katab see nende kahe liiga vajaduse, teisalt lisasime just sel sügisel kolm meest. Nii et täitsime mõningase tühimiku – juurde tulid Ivo Kitsing, Risto Visnapuu ja Ruudi Laan. Anname neile võimaluse, loodetavasti haaravad nad sellest kinni ja löövad läbi,“ rääkis Halliko.

 

Lõpetuseks ütlebki Halliko väikse üleskutsena, et kui klubides, noortegruppides, ükskõik kas noorte või treenerite seas: kui on huvilisi, keda huvitab kohtunikutöö, siis andku endast teada EKLi koolitusjuhile. Konkurents ainult tugevdab meie kohtunike üldist kandepinda ja taset.

 

„Mida rohkem massi, seda suurem on ka tõenäosus, et sellest pinnasest tõusevad esile eredad kohtunikud, isiksused. Ütlen siiralt – häid kohtunikke pole kunagi liiga palju. Mänge on palju, aina rohkem ning kohtunikke on alati vaja. Ning tänasel päeval, nagu kogu eelnevast jutust aru saite, on kohtunikel eneseteostuseks ka erinevaid väljundeid. See on tõsine üleskutse!“

 

Pildil Andres Tobi veel "välitöödel", viimasel ajal aga komissarina lauas.

Sünnipäevad
Täna, 22. september
Remi Aare (42)
Heigo Erm (41)
Jaak Hubelmann (66)
Margus Jaago (58)
Homme, 23. september
Lauri Luks (34)
Külli Reinfeld (37)
Igor Tavaste (72)
Risto Visnapuu (39)
Sulge

Ülekanded