Pau Gasol ja Felipe Reyes

Tiitel targa mänguga Hispaaniale, Leedu jäi hambutuks

20.09.2015

Prantsusmaal Lille'is pühapäeval lõppenud korvpalli Emi finaalis ei andnud Hispaania Leedule mingit võimalust ning võitis turniiri MVP-ks valitud Pau Gasoli 25 punkti toel 80:63 (41:33).

Esimene poolaeg lõppes Jonas Maciulise kolmese ning Leedu jaoks veel lootusrikka noodiga. Ka kolmas veerand, mil miinus 12 punktises kaotusseisus kaotas Hispaania trauma tõttu Rudy Fernandezi, tundus mäng veel leedulaste jaoks päästetav. Kuid Leedu ei olnud täna see Leedu, keda olime harjunud nägema Itaalia ja Serbia vastu. Rünnakulahendused olid hambutud ning ka kaitses ei suheldud omavahel piisavalt.

Taaskord oli Hispaania kangelaseks Pau Gasol, kes viskas 25 punkti, hankis 11 lauapalli ja jagas 4 korvisöötu. Sergio Llull kogus 12 silma, 6 lauapalli ja 5 söötu, Rudy Fernandez lisas 11 punkti ja Nikola Mirotic ning Felipe Reyes mõlemad 8 silma, Victor Claver lisas 7+6 lp.

Kogu kohtumise tagaajaja osas olnud Leedu poolel viskasid Mantas Kalnietis ja Renaldas Seibutis 13 punkti (Kalnietis lisaks 6 rs, kuid visked vaid 15st 5)), Jonas Valanciunas kogus 10 silma ja 9 lauapalli. Mindaugas Kužminskas lisas 8+6+2, Jonas Maciulis 8+4+2. Puudu jäid täna Paulius Jankunas regulaarsed (3 p kokku, visked mängust 4/0) ja Arturas Milaknise hullud punktid (samuti 3 p, visked 3/1).

*       *       *

Tähtede viisikusse valiti veel hispaanlased Pau Gasol ja Sergio Rodriguez, leedulased Jonas Maciulis ja Jonas Valanciunas ning prantslane Nando de Colo.

Hispaania on nüüd EM-finaalturniiril viimase 16 aasta ja 9 turniiri jooksul medalita jäänud vaid 2005. aastal, kui pronksimängus kaotati suurelt Prantsusmaale. Selle aja jooksul on võidetud nüüd kolm kulda (2009, 2011, 2015), kolm hõbedat (1999, 2003 ja 2007) ning kaks pronksi (2001 ja 2013).

Leedu jaoks oli tegemist läbi ajaloo kolmanda hõbemedaliga. Varem oli nii kaugele jõutud 1995 ja 2013. Euroopa meistriks on Leedu kroonitud kolmel korral (1937, 1939 ja 2003) ning korra on jäädud pronksile (2007).

Pronksimängus domineeris Prantsusmaa Serbia vastu alates teisest veerandajast ning võitis 81:68. Võõrustajate edu avaldus kõige selgemini lauavõitluses - 43 vs 29.

Nando De Colo tõi võitjaile 20+3+4, Rudy Gobert 15+14 lp, Evan Fournier 15+5+2, Tony Parker 13+2+4; teisel poolel Bogdan Bogdanovic 14 p, Nemanja Bjelica 12+6+3, Miroslav Raduljica 11+8+4.