Gregor Arbet (suured pildid Joosep Martinson)

Eesti koondis alistas EM-il Ukraina (täiendatud)

08.09.2015

Eesti korvpallikoondis jätkas oma teekonda EMil kohtumisega Ukrainaga. Viimaste päevade ebaõnnestumised olid jäetud selja taha ning ühtse meeskonnana võeti Ukraina vastu võit 78:71.

Esimesele poolajale tulid eestlased vastu väga motiveeritult, võitluslikult. Mängiti aktiivselt ja võrreldes varasemate päevadega leiti rünnakul paremaid lahendusi ning mängiti agressiivselt kaitses. Kahjuks tabas meie mehi poolaja lõpuminutitel kerge mõõn ja puhkama mindi Ukraina vedamisel 38:28.

Teisele poolajale tulid eestlased vastu veelgi näljasematena. Tabati hästi nii kaugelt kui ka lähedalt ning enne otsustavat kümmet minutit oli ees juba Eesti koondis. Viimasel veerandajal proovisid ukrainlased küll mängu muudatust tuua, kuid Eesti meeskond ning korvpallipublik olid saanud hoo sisse, võites turniiril esimese mängu EM tulemusega 78:71.

Lõpp kiskus närviliseks. 1.40 enne lõppu tabas Ihor Zaitsev kolmese, vähendades Eesti edu 66:65-le. Seejärel realiseeris kristjan Kangur ühe vabaviske ning Jerome Randle Ukraina poolt tegi pallikaotuse. Sten Sokk tabas 52 sekundit enne lõppu üliolulise kolmese (70:65) ning pärast võidetud lahtist palli viskas Sokk sisse ka mõlemad vabavisked - 72:65 ning lõpuni jäi 37,4 sekundit. Lõpp muutust ei toonud: Veideman, Kangur ja Vene tabasid lõpus vabavisked 6st 6.

*       *       *

Kaheksa mehega mänginud eestlaste parim oli 28 punkti visanud Gregor Arbet (visked 15/9). Teda toetasid Rain Veideman 15+6+6 ning 33. minutil vigade pingile maandunud Janar Talts 10+7 lp. Kristjan Kangur sai kirja üheksa silma.

Kõige rohkem pahandus Ukraina poolelt tegi meile Jerome Randle, kes viskas 22 punkti. Oleksandr Mišula lisas 11 ning Ihor Zaitsev 10 punkti.

Laud jäi viiki 37-37. Eestil korvisööte 18 Ukraina 13 vastu, pallikaotusi meil 11, Ukrainal 18. Viksetabavus Eesti kasuks 40 vs 38 %. Kolmesed läksid sisse meil 33st 11, kahesed 30st 14. Eesti võitis kolmanda veerandi 22:6.

Vastaste peatreener Jevgeni Murzin tunnistas pressikonverentsil, et nende meeskond alustas hästi, kuid pärast vaheaega kaotati mäng kaitses - lasti Eestil palju tabada ning jäädi alla võitlusolukordades. "Vastane ihkas võitu ja oli täna platsil parem meeskond." Enam-vähem sama ütles ka Jerome Randle.

Tiit Sokk võttis kokku: "Olime täna arusaadavalt väga motiveeritud. Gregor aitas meid rünnakul hästi käima saada. Poolajaks jäime küll taha kuna tegime palju lihtsaid eksimusi, kuid põhimõtteliselt oli korraldus jätkata teisel poolajal samal moel."

Ta jätkas: "Tahtsime väga võita. Küllap rohkem kui vastane ja eks see oligi edu saladus. Rõhusime kaitses agresssiivsusele ja hoidsime ennast 40 minutit pidevas fookususes - eesmärgi nimel, tehes vajalikke vahetusi."

Homme on D-alagrupis puhkepäev. Koondis teeb ühe trenni ning puhkab.

Seis alagrupis pärast kolme vooru on üpris intrigeeriv: Leedu, Läti, Belgia ja Tšehhi on kahe võidu peal, Eestil on kirjas üks võit ning Ukrainal mitte ühtegi. Kolmapäeval mängime Leedu ning neljapäeval Lätiga.