Belgia triumf (foto Siim Semiskar, ERR)

Belgia alistas Leedu (!) ja Läti Tšehhi

07.09.2015

D-alagrupis läks seis tänaste esimeste mängudega märksa huvitavamaks. Leedu sai esimese kaotuse, jäädes alla Belgiale ning teise võidu teenis Läti, olles kaasakiskuvas heitluses üle Tšehhist 72:65.

Nukras ja kurja ilmega leedulasi liikus täna pärastlõunal Riias ringi hulgaliselt, sest hoolimata punkt-punkti mängust uskusid vähesed, et leedulased ei suuda mängu viimasel veerandil enda kasuks kallutada. Ometi nii läks.

Viimasele veerandile mindi Belgia eduseisus 57:54. Leedu tuli otsustaval perioodil järele ja läks ka mööda - kaks minutit enne lõppu oli Leedu ees koguni 74:68. Kuid Jonathan Tabu ja Axel Hervelle'i kaugvisked tasakaalustasid seisu ning Matt Lojeski rünedalauapall ning lõpusireeniga tabanud vise tõid Belgiale ajaloolise võidu.

Belgiale mängis võiduvõimalused kätte leedulaste mängujuht Mantas Kalnietis, kes viigiseisul 74:74 proovis rünnakul kaugviset liiga vara ning jättis belglastele piisavalt aega rünnakuks.

Leedu võitis küll laua 36-22, kuid Belgia tabas paremini - 52 vs 47 %. Eriti suur oli Belgia paremus eemalt visates - kolmesed neil 26/11, samas Leedul 13/1... Lojeski tõi võitjaile 22+4+5, Tabu 16 p, Sam Van Rossom 13+5 rs; Jonas Valanciunas oli Leedu edukaim 25+12 lp, Paulius Jankunas lisas 13+4+4 ja Donatas Sabonis 10+4 lp.

"Raske on sellisest mängust rääkida. Ma ei osanud oodata, et ühe ööga muutuvad mu mehed täielikult," sõnas Leedu peatreener Jonas Kazlauskas pressikonverentsil. "Belgia kasutas ära selle, et me mängisime halvasti. Me olime 13 punktiga ees ja kõik hakkasid mõtlema kuidas ise punkte teha. Meeskondlik mäng kadus ära."

"Muidugi me tegime viimasel rünnakul vale otsuse. Kalnietis poleks tohtinud visata viis sekundit liiga vara. See oli suur rumalus," sõnas Kazlauskas.

Belglaste peatreener Eddy Casteels kiitis oma mängijate võitlusvaimu: "Mul pole palju sõnu. Eile ma ütlesin, et meil on võitmiseks üks võimalus sajast. Nüüd ütlen, et olen uhke, et mul on just selline tiim, kes selle ainsa võimaluse suudab ära kasutada."

*       *       *

Läti võitis kodupubliku toel Tšehhit 72:65 (poolaeg 40:35). Läti pani teisel veerandil sisse sootuks teise käigu, hakates tugevasti kärpima Jan Vesely mänguisu. Kui avaveerandiga tõi Veselu 11 punkti (+6 lp), siis ülejäänud mänguga kokku lisandus 6+6 lp. Tema katmisel tegi silmatorkavat tööd Kaspars Beržins.

Läti võttis mängu kolmandal veerandil üsna selgelt oma kontrolli alla, mängiti ennastohverdavalt - eeskätt kaitses ning ka rünnakul leiti teraseid lahendusi. 35. minutiks saavutas Läti 12-punktise edu ning seda enam käest ei lastud, kuigi korra - 2.17 enne lõppu tõi Patrik Auda donk tšehhid kuue punkti kaugusele - 60:66.

Läti võitis laua 43-37, tabavus samuti Läti kasuks 47 vs 37 %. Üks "reetlik" number veel, selgitamaks lõppseisu: nimelt tabas Tšehhi vabaviskejoonelt vaid 24st 11 ehk 46 %.

Janis Blums tõi 14, Janis Strelnieks 11 p, Kaspars Beržins 11+6 lp, Janis Timma 7+8 lp, Dairis Bertans 9+3+3, Kristaps Janicenoks 6 ja Martins Meiers 6+5 lp. Kaotajate poolel Vesely niisiis 17+11 lp, Tomas Šatoransky meeskonna parimana 22+5+9 ning Blake Schilb 11 p. Kuni neljanda veerandi alguseni oli tšehhidel skoori teinud vaid neli meest.