ONLINE mängud
Eesti Korvpalliliit
PAF liiga
Koondised
Naiste liigad
G4S Noorteliigad
Meeste Saku liigad
G4S Noorteliiga esindusvõistkond
Regionaalsed liigad
Rahvusvahelised liigad
Ajakava ja tulemused
Tule trenni
Treenerid
Kohtunikud
Seeniorid
Karikavõistlused
3x3 korvpall
Videoarhiiv
Pood
BSBC
Korvpall 2030

Treenerid

Eesti korvpall hakkab saama saja-aastaseks. Umbes sajand tagasi hakati Peterburi eeskujul Tallinnas Gustav Adolfi kooli võimlas korvpallisarnast mängu harrastama. Esimesed treenerid tekkisid Eestisse vähem kui kümme aastat hiljem – Herbert Niiler, Richard Mast, Aleksei Selenoi.

 

Enne II maailmasõda jõudis juba heale Euroopa tasemele, olles kahel korral EMil viies, medaliks jäi õnne nappima. Aga siinkohal on tähtis lisada, et juba siis töötas kaks meie treenerit piiri taga: Albert Suurnast sai Soome koondise ning Valentin Klõšeikost Poola koondise juhendaja.

 

Aastad möödusid. Tulid Edgar Naarits, Ilmar Kullam, Heino Krevald, Arnold Selge, August Sokk, Jaak Salumets ning Eestile on saanud läbi nende treenerisisiksuste osaks väikse riigi kohta märmimisväärne edu ja hulk medaleid. Osalt tänu neile on meil ka niipalju tiitlivõitjaid.

 

Maailma parim korvpallitreener Gregg Popovich (San Antonio Spurs) on mänginud Tallinnas ning siin oma vitsad saanud (Kalev võitis USA koondist 88:82). Ilus oleks uskuda, et Popovichi treeneri­käekirjas kajastuvad kunagi Tallinnas saadud kogemused, kui ta mängis meie staaride Tammiste, Tomsoni, Salumetsa ja Lipso vastu.

 

Täna on Eestis tekkinud uus põlvkond treenereid, kelle nägemus korvpallist erineb vanemast generatsioonist. Mäng on muutunud kordades kiiremaks, nii on ka suundumused teistsugused.

 

Meie treenerid nõutavad Euroopast FIBA kategooria sertifikaati (kolmeaastane koolitusprogramm) mis on kõrgeim paber, mis siinmail on kätte saada. Täna on meil seitse selle sertifikaadi omanikku – Janne Rits, Indrek Ruut, Alar Varrak, Rait Käbin, Märt Raam, Tanel Einaste ja Indrek Reinbok. Rauno Pehka ja Toomas Kandimaa peaksid lõpetama suvel.

 

Eestis on treeneriks saamiseks peamine tee elementaarne: lõpetada gümnaasium ning astuda seejärel kas Tartu või Tallinna Ülikooli vastavale erialale. Kuid see pole ainus tee, võimalus on minna ka ilma vastava kõrghariduseta kutsekvalifikatsiooni kutsustele, mida täna korraldab TLÜ (läbirääkimised TÜ-ga ses osas käivad).

 

Üks asi on õpikute ja materjalide selgeks saamine ja pähe tuupimine, kuid olulisemaks treeneriks saamisel on ilmselt siiski soov, tahe, entusiasm ja säde treeneri silmis. Need võiks olla olulisemad  märksõnad heaks treeneriks saamise jaoks.

 

¤ ¤ ¤ ¤ ¤

Treenerite astmekoolitus toimub käesoleval aastal Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi kehakultuuri õppekava valikainete kaudu.


TLÜ kontaktisik: Kersti Sirel
Kontaktid: +372 526 2974, kerstisirel@gmail.com

Sünnipäevad
Täna, 21. september
Kristjan Karm (38)
Ermil Kuldkepp (59)
Andre Pärn (42)
Ela Tihane (35)
Sonata Eliis Timofejeva (18)
Homme, 22. september
Remy Aare (40)
Heigo Erm (39)
Jaak Hubelmann (64)
Margus Jaago (56)
Madis Mets (32)
Sulge

Ülekanded