Prindi

Eesti võeti kuus aastat enne II Maailmasõda FIBA liikmeks ning peagi saadi osaleda ka Euroopa Meistrivõistlustel. Eesti seni kõrgeimad kohad – kaks korda viies, pärinevadki sellest perioodist.

 

Väike deja vu tunne võiks tekkida seoses 1937 a EMiga Riias, mis oli Eesti jaoks esimene tiitlivõistlus, paljutki tehti põlve peal. Eesti alistas Läti 41:19 ning lõpetas viiendal kohal just Läti ees.

 

Kaks aastat hiljem, 1937 a Kaunases peetud EMil oli Eesti Lätist parem 26:25. Mõlemal korral säras nooruke Heino Veskila – vastavalt 13 ja 15 punktiga. (1937 Riias oli Veskila kogu EMi resultatiivseim mees 16,7 punktiga, mis tollal oli võimas näit).

 

Road to Riga

 

Nüüd on taas aeg seada sammud Riiga. Mitte nagu Kristjan Jaak Peterson 19. sajandil,  krõpa-krõpa jalgsi ega isegi nagu meie mehed 1937 aastal – rongiga, vaid endale sobival moel – kas võtta ette fännireis näol bussiga, lennukiga, laevakruiisiga või omal käel isikliku autoga.

 

Ajad on muutunud ning Eesti jaoks on vahepeal EM muutunud pigem harulduseks, „punase raamatu“ nähtuseks ning käegakatsutamatuks eldoraadoks... Ometi, mitmete asjaolude kokkulangemisel tõttu lunastati 2013 aseptembris esimesena pääse 2015 aasta Euroopa Meistrivõistlustele.

 

Nädala pärast piletid müügis!

 

Lisaks sellele, et Eesti pääses EMi alagrupiturniirile Riiga, mis toimub 5.-10. septembrini, oleks eestlasest koondise poolehoidjal vaja teada veel ühtteist. Alagrupikaaslased selguvad, tõsi, 8. detsembril, misjärel selguvad ka mängupäevad, kellaajad ja ainus alagrupitunriiri vaba päev. Raasuke kannatust selles osas.

 

Kuid on rida praktilisi aspekte, mille kallal Korvpalliliit on tegevustega alustanud juba kuu-kaks tagasi ning tänaseks töötanud koostööpartneritega välja juba lahendusi. Sellest tulebki allpool juttu.

 

Piletimüük stardib 12. septembril ning eelmise nädala keskpaiga seisuga on kinni pandud üllatavalt suur hulk pileteid. See on hetkel natuke alla viiendiku soovitud 3500 pealtvaatajast igale mängule. On aeg atra seada...

 

Riga Arena, sugugi mitte äärelinnas. Ruumi seal õnneks on: nii kõrgetasemeliseks hokiks kui Stingi kontserdiks.

 

*          *          *

Oliver Läll: „Müük edeneb juba täna väga soodsalt“

 

Siia juurde väike usutlus Oliver Lälliga, kes sellest sügisest töötab EKLis turundusjuhi ametis. Tema ametisseasumine aasta enne EM-finaalturniiri ei ole kindlasti juhuslik.

 

Oliver, mida korvpalliliit teeb, et Eesti koondise poolehoidjatel oleks hõlpsam Riia EM-uudistega kursis olla ning kohale sõita?

 

8. detsembril saame teada alagrupivastased. Hiljemalt 12. detsembril lähevad piletid üksikmüüki. Seni oleme saanud teha oma koostööpartneritele ja peamistele toetajatele eelbroneeringuid.

 

Pileteid saab esmajoones osta Sportlandi poodidest ning alates 29. detsembrist ka muudest kanalitest, peamiselt siis piletimüügiagentuuridest, aga ses osas läbirääkimised praegu käivad.

 

Oleme alustanud ka kuukirja „Korvpall“ koostamist ja saatmist paljudele oma partneritele, korvpallirahvale.

 

Tean, et telgitagustes on huvi juba päris suur. Ütle omavahel, palju piletied  „kõrvale“ on pandud?

 

Peab tunnistama, et eelbroneerimine on olnud vägagi aktiivne. Toetajatelt tuli esimese seitsme päevaga tagasisidet 200le eelbroneeringule.

 

See numbriline vihje sai eespool just ära toodud, täpne number tänase seisuga (29.11) on 645 piletit. Natuke hakkab vist tekkima olukord „kes ees, see mees“, sest paremad kohad võivad kevadeks täis saada. 

 

Sponsorid on niisiis ka aktiivsed korvpallisõbrad ja reisihuvilised?

 

Jah. Ja nii on see traditsiooniliselt olnud. Peamiselt toetajatele oleme eelbroneerinud 290 viiepäevast paketti.

 

Kuid konkreetsemalt, kuidas EKLi inimeste kohale toimetamist hõlbustab?

 

Meie üks eesmärke on, et fännid saaks minna kohale, ostes paketi ühest kohast – st et esmajärgus oleks transport ja majutus koos. Siin on meie koostööpartneriks Estonian Holidays, kes loob oma keskkonna kõrvale ka vastava erilehe, kuhu koondub kogu info. Sellele lisanduvad kindlasti kampaaniad sotsiaalmeedias.

 

Kas  sa usud, et populaarseimaks paketiks saab „viis mängu ühes“ või mõni pisem pakkumine?

 

Raske öelda. Usun, et on erinevaid soove ja paketid jagunevad üsna mitmeks. On hulk neid kes tulevad viieks-kuueks päevaks (päevade hulk sõltub sellest, kas ja millal on puhkepäev – toim), populaarseks saavad kindlasti nädalavahetuse paketid ühe ja kahe ööga. Ning kui juhtub, et ka esmaspäeval on mäng (seda me täna veel ei tea), siis võibolla ka kolme ööga pakett.

 

Lisaks tuleb ka ühepäevapakett, Estonian Holidays viib hommikul sinna ja toob õhtul hilja tagasi.

 

Kas Riiga tulevad ka laevakruiisid?

 

Sellele küsimusele saan paremini vastata umbes kuu aja pärast. Küsimus on hinnas. Hinnas kliendile.

 

Olen kuulnud, et lisaks Riga Arenale tuleb vanalinna ka eestlaste kogunemispaik. Kuhu tuleb ja mis seal saama hakkab?

 

Teeme siin koostööd Läti alaliidu (kellega meil on olnud siiani väga meeldiv ja tõhus koostöö) ja Riia Linnavalitsusega, et saaksime oma mitte just väga väikse ala Esplanaadi parki – see on teadupärast päris tsentris.

Parki tuleks suur telk-fännitsoon 800le külalisele. Kas jääb kitsaks? Võib jääda väikseks. Aga me loodame, et septembri algul peab ka natuke veel ilma ja siis pole vaja kõiki telgi alla mahutada.

 

Telk ei tule ka niisama söömiseks-joomiseks, fänniatribuutika müügiks ja muljete vahetamiseks vaid loodame tuua sinna ka armastatud eesti artiste.

 

Kas on teada, kuipalju tuleb erinevalt poolt Eestist Riiga fännireise omal käel?

 

Seda on mul täna küll väga riskantne ennustada. Olen kuulnud mitmetest, et mitte öelda paljudest grupeeringutest – Peipsist Saaremaani (kuressaarlastel pidi juba teine bussitäis koostamisel olema – toim.). Loodame jõulude paiku teha esimesed vahekokkuvõtted.

 

Hinnad. Kordame üle.

 

Fännireiside piletihinnast peab rääima konkreetne korraldaja, aga mina usun, et majutusega pakettide puhul – oletades, et sisse jääb kaks ööd, on inimeste valulävi kusagil 150 euro juures. See on puhtalt minu isiklik arvamus. Kui tegu on laevakruiisiga koos kahe söögiga päevas, võib see hind olla pisut kõrgem. Laevakruiiside osas käivad meil praegu läbirääkimised.

 

Aga mängupiletite hinnad?

 

Esimese tasandi üksikpilet heas kohas platsi küljel maksab 45 eurot, esimese tasandi pilet otsatribüünil maksab 25 eurot ning teise tasandi pilet nii külgedel kui otstel maksab 20 eurot. Need pandi paika läbirääkimiste tulemusel Läti KLiga.

 

Tundub, et alates oktoobrist on tulnud teha esiteks palju tööd ja teiseks tegeleda asjadega, mis on alaliidu jaoks mingis mõttes täiesti uus maailm?

 

Absoluutselt tõsi. Me pole 14 aastat EMil käinud, pole olnud põhjust ka poolehoidjaid kuhugi viima, nii et olemegi uues olukorras.

 

Me pole midagi sellist varem teinud, sest 2001 oli olukord sootuks teine. Fänne küll sõitis EMile, kuid see oli lõunamaa - paljud ühendasid selle plaažipuhkusega kuldsetel Türgi liivadel. Septembris toimub aga EM sisuliselt siinsamas, nõks Pärnust edasi, paari tunni sõidu kaugusel.

 

Millised on ajalised tähtajaid, olulised daatumid huvilistele, piletiostjatele?

 

Huvi ja kampaaniat saame tekitada vaid 31. märtsini. 1. aprillil pannakse Eesti fan zone põhimõtteliselt kinni, ehk me peame mittemüüdud piletid lätlastele tagastama.

 

Kui optimistlik sa oled selle 3500 koha müümise suhtes igale mängule?

 

Vaadates tänast seisu, vägagi optimistlik. Ma näen, et me saaksime müüdud 3000 piletit per mäng 20-25 euroga ning 500 hinnaga 45 eurot. Tehe on lihtne, aga ma ei näe põhjust siin asja keeruliseks ajada.

 

 

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Saksamaa