Prindi

 

Ammu pole ühelgi raamatuesitlusel näinud nii palju inimesi kui kolmapäeval KUMU teise korruse saalis, kus raamatukangelaseks oli "muutunud" Jaak Salumets. Mees, kes viis muu hulgas Eesti koondise 1970. aastal Kalevi Spordihallis 88:82 võidule USA ja Julius Erwingu vastu, tuues 23 punkti. Sest hetkest möödub 26. augustil 45 aastat.

 

Jaak Salumets, kes eraldi pärast esitluse tänukõnesid tänas oma karateõpetajat ning vaimse muutumise teejuhti Priit Kelderit, on ju ka omamoodi kunstnik. Kuidas muidu nimetada meest, kes tükk-tüki haaval ladus 80ndate lõpul valmis vundamendi taiesele, mida täna tuntakse kui kuldset „Kalev 91“. Kui erinevad olid need tükid mis tuli kokku voolida...

 

KUMUs oli suurem osa neist kuldsetest „poistest“ kohal, vaid meie tagapaari Aivar Kuusmaad ja Tiit Sokku ei haaranud silm; küllap olid nad treeneritööga seotud. Aga oli sootuks nooremaid mängumehi ja oli sootuks kogenumaid seltsimehi, sh näiteks Priit Tomson, kellest meil ka õnneks raamat olemas.

 

Oli kaaslasi Salumetsa suurepärastest mängija-aastatest, kolleege treeneriametist, särasilmil lähisugulasi, niisamuti korvpallirahva president Jüri Ratas ja laigulises sõdurirõivais EOK president Neinar Seli. Taamal lasid aga Sergei Babenko ja Aleksander Karavajev endast pilti teha koos pisut lühema Lembit Peegliga...

 

Õigeid sõnu otsinud ning raamatust ühe katkendi lugenud Salumets tähendas, et pole ammu nii närvis olnud. Samal ajal tunnistas üks omaaegne mängija Salumetsa abikaasale, et Jaagust võidi küll igatepidi arvata, aga põhiline, mida ta 80ndatel noortele poistele õpetas, oli töötegemine. „Sellest ei teadnud me tollal Kalevis mitte midagi...“

 

Kogenud spordiajakirjaniku Andrus Nilgi poolt kirjutatud raamat kannab pealkirja "Salumets. Muutumised." Kirjastuselt Hea Lugu ilmunud 271 leheküljeline rohke pildimaterjaliga raamat peatub Salumetsa elu erinevatel perioodidel ja ei ole kindlasti ainult raamat spordist. 

 

Pealkirjas olev sõna muutumised annab võtme raamatu lugemiseks, sest Salumetsa elu ei ole olnud lineaarne kulgemine. Tema teel on olnud pealtnäha palju käänakuid ja kannapöördeid, kuid kas need ikka on seda alati...? „Raamat ongi kirjutatud läbi minu vaimse muutumise,“ ütleb Salumets.

 

Kas Salumets kahetseb, et on treenerina legendaarsem kui mängijana, küsis Delfi pärast esitlust. "Minu jaoks ei ole sellel tähtsust. Omad asjad tegin ka mängijana ära. Üks asi, mis jäi muidugi tegemata, olid olümpiamängud, aga seal oli juba suure riigi spordipoliitika mängus. Aga ma ei kurda ja ei kahetse," sõnas Salumets.

 

See hulk korvpallirahvast, kes 4. veebruaril 2015 KUMUs viibis, on siiski kõige ehedam kummardus ja lugupidamisavaldus Jaak Salumetsale, legendaarsele kalevlasele ning veel legendaarsemale treenerile. Ning muidugi kinnituseks raamatu autorile sellest, kui tänuväärse töö ta ära tegi, täites tühimiku Eesti spordi loos.

 

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Men NT | NOV '21