Tartu Ülikool Maks & Moorits
Tartu Ülikool/Eviko
TSA Kalev
Tartu Ülikool Maks & Moorits. Foto: Siim Semiskar

Tartu Ülikool Maks & Moorits pani Eesti karika võitmisega kodupubliku tormiliselt juubeldama

19.12.2021

Eneseusk ja üksmeel kandsid Tartu Ülikool Maks & Mooritsa korvpallurid finaalmängus võidule suursoosiku BC Kalev/Cramo üle.

Favoriidi rollis startinud kalevlased-cramolased juhtisid avaveerandajal 19:12, kuid võõrustajad tunnetasid juba vastupanu võimalusi. Teisel 10-minutilisel perioodil tõid Lamonte Beardeni, Patrik Saali ja Adomas Drungilase tabamused tabloole viigi 19:19.

Punkt-punkti heitluses ei avanenud külalistel enam igal rünnakul vabu viskekohti. JeQuan Lewise korvidele vastas tulemuslikult Hendrik Eelmäe.

Pidurdamatuks jäi küll Kristjan Kitsing, kes viis pealinlased juhtima 31:24. Poolajavileks kahandasid tartlased kaotusseisu viiele punktile, 37:32.

Kolmanda veerandaja esimeste minutite paeluvas vastasseisus üllatasid tartlased surve tugevdamisega. Nagu klassikud ütlevad – juhul kui kaitses kõvasti ponnistada ja oma lauda kontrollida, jookseb ka rünnak ladusamalt. Võtmeks sai maa-ala kaitse.

Beardeni läbimurdekorv ja Eelmäe tabavad vabavisked vähendasid allajäämise minimaalseks. Külalised ei pääsenud 24 sekundi jooksul viskele, Eelmäe tõstis jõuavalduse märgiks käed püsti ja tabas rünnakul kaugviske, 39:39.

Resultaati tegid külalistel Silas Melson ja poolhaagi sopsanud Drungilas. Eelmäe patustas pallikaotusega. Taas sopsas Kitsing, Rauno Nurger realiseeris korvi alt Lewise söödu.

Eelmäe läbimurre skoori ei kasvatanud. Kalevlased-cramolased söötsid ümber vastaste kaitsemüüri üksteisele, kuni nurgast sopsas kolmepunktiviske Lewis, 49:41.

Tartu Ülikool Maks & Mooritsa meeskonna peatreener Nikolajs Mazurs vahetas väljakule kolm puhanud hoolealust. Siis algas Märt Rosenthali tähetund. Tõsi, tema esimene vise oli ebatäpne.

Melsoni kaugvise sihile ei jõudnud, kuid ründelauapalli püüdnud Tanel Kurbas realiseeris rünnaku, 51:41. Spurdile 9:0 kulutasid külalised veidi üle kolme ja poole minuti – meisterlikkuse tunnus. Aga etteruttavalt öeldes – meisterlikkusest seekord võõrustajate võitlusvaimu alistamiseks ei piisanud.

Teist mängu järjest tegutsesid kasulikult Tartu meeskonna võõrleegionärid. Emmanuel Wembi lähiviskest ja Edmunds Elksnise kaugviskest kahanes kaotusseis viiele punktile.

Kurbas tabas nii lähedalt kui ka kaugelt, kolmas veerandaeg lõppes seisus 56:46.

Rosenthal läks sõiduvette ja vedas meeskonna kaasa. Tagamängija sopsas hüppeviske ja mõlemad vabavisked.

"KORVPALLIMÄNGU LÕPUMINUTITEL VÕIB KÕIKE JUHTUDA!"

Viimasel perioodil võiduvõimalust haistnud tartlased panid mitu käiku juurde. Wembi tabas korvi lähedalt ja lisas vabaviske. Nurger söötis healt positsioonilt palli auti.

Pidurdamatu Kitsing tegi skooriks 61:56, ent tartlased ei jäänud enam võlgu. Kaare tagant lennutas palli sihtkohta Elksnis, külalised juhtisid vaid 63:61. Martin Dorbeku vise lendas üle rõnga.

Siis puhkes emotsioonidest tulvil lõpuheitlus, millele kodupublik ägedalt kaasa elas. Wembi sopsas lähiviske ja Rosenthal lõpetas kiirpealetungi. Tartlased juhtisid 65:63. Kurbase teine järjestikune kaugvise läks mööda.

Rosenthal tabas mõlemad vabavisked. Läbimurdekorvi tegi Melson. Jälle võttis Rosenthal rünnaku enda peale ja sopsas hüppelt, 69:65.

Drungilas kahmas vaheltlõike ja Elksnis ilmselt ei kahelnud endas, kui kaugviske rõngasse läkitas, 72:65. Võõrustajate kolm ja pool minutit kestnud spurt 14:2 võttis sõnatuks. Samamoodi nagu laupäevases poolfinaalis, leidsid võidujanus Emajõelinna korvpallurid lisakäike, mida rivaal peatada ei suutnud.

Rosenthali läbimurre ja vabavisked kindlustasid edu. Drungilas blokeeris Kurbase palli ülalt korvi surumise katse. Aga kohe sai kalevlane-cramolane palli kätte ja Melson tabas kaare tagant, mispeale Mazurs võttis nõupidamisaja.

Külaliste meeleheitlik kaitse jättis Eelmäe korvi all vabaks, 80:72. Võidutulemuse 82:73 vormistas Rosenthal, kes tõi meeskonna viimasest 19 punktist koguni 11!

Tribüünil puhkes kaasaelamismöll. Kas nähtud elamus tähistab oktoobrist saadik piinelnud Tartu meeskonna taastõusu tippu, näitab aeg.

Karika võitsid Märt Rosenthal, Adomas Drungilas, Edmunds Elksnis, Hendrik Eelmäe, Emmanuel Wembi, Robin Kivi, Kaspar Sepp, Lamonte Bearden, Oliver Suurog, Patrik Saal, Joonas Anton Jürgenstein ja Patrik Peemot, peatreener on Nikolajs Mazurs, treenerid Tiit Sokk ja Olari Narits, üldkehalise ettevalmistuse treener Ott-Erik Kalmus, füsioterapeut Rauno Kuusemets, mänedžer Robert Peterson, spordidirektor Janar Talts ja Tartu Ülikooli akadeemilist spordiklubi juhib Gert Prants.

Teise koha teenisid Kristjan Kitsing, JeQuan Lewis, Silas Melson, Kamari Murphy, Rauno Nurger, Tanel Kurbas, Ojars Silinš, Kregor Hermet, Marcis Vitols, Kristjan Kangur, Martin Dorbek ja Davion Berry, võistkonda kuulusid ka Egert Haller ja Georg Kask, peatreener on Roberts Štelmahers, treenerid Indrek Reinbok ja Akselis Vairogs, füsioterapeudid Priit Lehismets ja Tarmo Riitmuru ning mänedžer Ramo Kask.

Finaliste autasustasid Tartu linnapea Urmas Klaas ja Eesti Korvpalliliidu president Priit Sarapuu.

Finaalmängu kõige kasulikumaks korvpalluriks valitud Rosenthali sõnul aitas võitu kindlustada peatreener Nikolajs Mazursi õige valik, kuidas tõhusamalt kaitses tegutseda: “Kui jäime kümne punktiga taha, siis ütlesin, ärge vaadake skoori, peame kõik tegema selleks, et püsida lõpuni mängus. Teame ju, et korvpallimängu lõpuminutitel võib kõike juhtuda.”

19 punkti, 5 lauapalli ja 6 resultatiivset söötu kogunud Rosenthal võttis viimaste minutite rünnakud enda peale ja uskus liidriomadustesse: “Võttes arvesse meie väga kehva hooaja algust, tähendab võit meile oi-oi kui palju. Kaks päeva oli saalis nii vägev emotsioon, kõik fännid uskusid meisse hoolimata väga halvast hooaja algusest. Väga loodan, et läheme igat mängu täpselt sama emotsiooniga mängima.”

Võitjate heaks tõid veel Eelmäe 15, Drungilas 13, Elksnis ja Wembi 11, Saal 9 ja Bearden 4 punkti. Wembi hankis 8 ja Eelmäe 7 lauapalli.

Drungilase sõnul pole meeskond hakanud Mazursi taktikepi all teistmoodi treenima, võidukursile jõuti tänu iga korvpalluri täielikule pingutusele ja võitlemisele: “Kui jätkame samamoodi võitlemist, siis võime Paf Eesti – Läti Korvpalliliigas alistada iga vastase. Pole vahet, kes on kogenum ja kes noorem mängija, kui igaüks ka edaspidi tugevasti pingutab, siis saame häid tulemusi.”

Drungilas toonitas, et karikavõitja selgitas ainult üks mäng ja siis tuli anda endast maksimum: “Alguses Cramo visked tabasid, aga lõpus viskasid nad vabadelt positsioonidelt mööda.”

Eelmäe täiendas võistkonnakaaslast: “Olime hooaja alguses nii palju ebaõnnestunud, tundsime, et ei saa enam kaotada. Läksime täiega peale ja andsime endast kõik. See tõi meile edu.”

Tartlased on üles leidnud igaühe tugevamad küljed ja mehed tunnevad ennast väljakul mugavalt: “Rõhusime sellele, et säilitada mängujoonist. Kitsing viskas 26 punkti, teised said vähem palli ja olid seetõttu ebakindlamad. See sai mu meelest lõpus määravaks.”

Kitsing tunnistas, et nad ei leidnud vastaste maa-ala kaitse murdmiseks lahendust: “Olime karikafinaaliks valmis nii hästi kui võimalik ja üritasime parimat mängu näidata. Tartlased surusid meid kaitsega ära, tegime pallikaotusi ja nad said kiirrünnakutesse joosta. Me ise ei leinud kaitses oma mehi üles, mis oli paha.”

FINAALI fotosid saab vaadata SIIT.

Eesti karikavõistluste finaalmängu vaheajal andsid Eesti Korvpalliliidu president Priit Sarapuu ja Tartu linnapea Urmas Klaas G4S / Alexela stipendiumi ülikoolides korvpallitreeneri haridust omavatele Kevin Rajasoole, Kristjan Kruusimaale ja Elisabeth Rõigasele.