Betoonmüürist püüab läbi murda Rait Keerles. Fotod: Taivo Kivimäe

Saku I lõpparve Paide võidu taustal (lisatud videointervjuu Janno Viilupiga)

03.04.2016

Paides paistis kaks päeva päike ja kaks päeva hingis Kesk-Eesti väikelinn korvpalli rütmis. Kahel päeval kokku käis Final Four’i mänge jälgimas ca ligi 1500 inimest, mis näitab nii mõndagi. Oli vägev üritus, Paide korvpalli suur tähtpäev, ühe väikelinna klubi edulugu, Rapla mulluse Alexela KMLi pronksi "väike vend"...

Väikelinna poolehoidjate toetus omadele, lisaks mujalt kohaletulnud (neid oli üksjagu Tartust – Rock II fännid, oli 40-50 Betoonimester/Tiit Soku KK/SK Nordi fänne, oli poolehoidjaid Kohilas, Rapla korvpalli eestvedajaid-treenereid jpt) näitab, et korvpallil väikelinnade tasemel on sageli enam potentsiaali kui hajusas pealinnas.

Kas Paidel aga KMLile mõelda tasub, on teema omaette. Fännibaas on ju olemas, aga küsimärk on kindlasti finants ja ka mängijate valik sel tasemel. Kusjuures Paide enda inimeste seas oli sel teemal kuulda üsna erinevaid arvamusi – alalhoidlikumad leidsid, et jää KMLi jaoks on liiga õbluke, optimistlikumad leidsid, et oma noorte, mõne hea Eesti täienduse ja kahe välismaalasega võiks KMLis Pärnu mudeli moodi mängida küll.

Paide vormistas Saku I liiga võidu esmalt poolfinaalvõiduga Kohila/SK Telia/Webware üle 82:66 (50:42) ning finaalis alistati teist aastat järjest hõbedale tulnud Betoonimeister 78:68 (50:44). „Sellega ei harju kunagi,“ kommenteeris hõbedasi medaleid, kuid samas kaotust finaalis Mart Uuehendrik, Betooni treener.

On tähelepanuväärne, et Paide meeskond suutis mõlemas mängus ennast maksma panna (eskätt kaitses), teisel poolajal. See tähendab: jaksu, füüsist selleks jätkus. Nii Kohilal kui Betoonil lasti teisel poolajal visata vaid 24 silma, seejures mõlemal juhul kolmandal veerandil vaid üheksa...! Mõlemas mängus tegi Paide 13 pallikaotust ja seda oli näiteks kaheksa vähem kui Betoonil.

Raido Ringmets tõi kahes FF mängus kokku keskmiselt 20,5p+13,5lp+1,5rs, Rait Keerles kogus 16+8,5l+2, Siim Kams 12,5+2,5+2,5, Saamuel Rõigas 10,5+4,5lp, Kaspar Rätsep 9p, Rauno Nurklik 7,5+6lp.

Värskelt Paide Spordi- ja Tervisekeskuse juhiks saanud Mario Polusk, kõva esi- ja meistriliiga karastusega „hunt“, lausus finaalmängule iseloomuliku tõdemuse: „Finaali otsustavad minutid, kolmas veerand tõestas, et Paide Viking Window ei ole kahe mehe – Ringmetsa ja Keerlese meeskond. Neil tähtsatel minutitel tõid kastanid tulest Siim Kams, Rauno Nurklik, Kaspar Rätsep jt kes mängus olid. See tõendab, et eelkõige on meil meeskond ja tugev meeskond.“

Paide klubi treener ja linna korvpalli vedur Janno Viilup rääkis 20 minutit pärast autasustamistseremooniat ka Basket.ee-le väikse jutu, mille võtsime videosse – vt SIIT

Noorem generatsioon, kahel päeval saalis nõu ja jõuga abiks olnud ning häält kähedaks karjunud Sander Viilup (Audentese SG/Noortekoondis) säras teistele paidekatele omaselt pärast finaali nagu fantapudel (tsiteerides klassikuid) ja ütles enda „kõrvalejäämise“ kohta: „Enne playoffi oli isegi mõte mind Paide eest üles anda, see jäi siiski tegemata. Aga näed, selgus, et mind polnud vaja... (naerab) .“

Sander Viilup lisas: „Üleminkumängude puhul on arussadav, et reaalselt meie lootus pole suur, sest KMLis meie mõistes nõrku vastaseid ei ole. Oleks olnud teoreetiline variant, et Pärnu tuleks vastu, kui leegionärid neil koju läinud, et siis neid hammustada. See variant oleks olemas ka Valga-Valka puhul, aga TTÜ-ga samas mitte.“

Meistriliigasse pääseb pea eranditult sportlikul printsiibil (kui v.a Audentese SG/Noortekoondise näide). Kuid kui klubi näitab esiliiga võitjana ära oma tugevused – katteallikad, eelarve, esindused noorteliigades, koosseisus tuumiku, spordihalli ja fännibaasi, siis on teoreetiliselt kõik võimalik.

„Uue klubi KMLi tulemise puhul ei näe ma niivõrd takistusena rahalisi vahendeid kuivõrd puhtalt inimressurssi. Kuipalju on meil mängijaid, kes sel tasemel suudaks mängida? Kas Paide suudaks välja panna löögijõulise meeskonna? Selles on põhiküsimus, ma arvan. Samas, viibides siin, olen ma Paide korvpalli edu üle uhke; näha on, et soodne pinnas on siin olemas ja klubi areneb õiges suunas,“ sõnas kohapeal medaleid jaganud EKLi president Jüri Ratas.

Kuld on Paide meeskonna mängijate kaelas. Tänuavaldus publikule. Fotod: Taivo Kivimäe