Rock pääses esimese Eesti klubina Triobeti Balti liiga finaali

TÜ/Rock pääses esimese Eesti klubina Balti liiga finaali, Tarvas alistas koduses liigas Valga-Valka

23.03.2016

Kolmapäeval oli võistlustules kolm Eesti tiimi. TÜ/Rock tegi ajalugu ja jõudis esimese Eesti klubina Triobeti Balti liiga finaali, alistades Valmiera ka korduskohtumises, seekord võõral väljakukul 75:68.

Alexela Korvpalli Meistriliigas võõrustas Rakvere Tarvas BC Valga-Valka/Maks&Mooritsat. Mängu võitis Rakvere Tarvas 95:87.

Rock läks korduskohtumisele neljapunktilise eduga. Teadupärast lüüakse Balti liiga kohamängudes kahe tulemuse punktid kokku. Seega oli Rockil küllaltki minimaalne edu ning väga suurt kindlustunnet ei saanud neil olla.

Avapoolaeg oli igatahes eestlastele positiivne. Avaveerandi järel juhtis Rock 22:18 ning poolajaks olid edunumbrid juba 47:35. Siiski sarnaselt avakohtumisele tuli Valmiera teisel poolajal Rockile järele ning kolm minutit enne mängu lõppu jõudis Läti klubi 65:65 viigini.

VÕTMEHETK

Järelejäänud ajaga andis Rockile abikäe enda tabavad kolmesed ning Armands Škele. Samal ajal, kui Rocki kasuks tabasid kolmesed Tanel Sokk ja Tanel Kurbas, siis Eesti publikule väga tuttav Škele tegi pallikaotuse ning eksis kolmesel.

Rocki 71:65 eduseisul eksis ka Arturs Beržins Valmiera meeskonnast kolmesel, kuid Rockile kindlustas võidu Aigars Škele mööda visatud kolmene minut enne lõpusireeni, mil lätlaste kaotusseis oli 65:73. Kohtumine lõppes Rocki 10:3 vahespurdiga ning lõpptulemuseks kujunes 75:65. Rock alistas Valmiera kahe mängu kokkuvõttes 14 punktiga.

PUNANE NIIT

Otsustavaks sai Rocki palju parem tabavus kaugelt. Rocki sooritas 11 kolmepunktiviset Valmiera 24 vastu, aga eestlastel tabas viis kolmest Valmiera kuue vastu. Protsendiliselt on vahe väga suur – 45 vs 25%. Kui Valmieral oleks läinud kolmesed samasuguse protsendiga mis Rockil, oleks tartlastel võitmine olnud väga raske.

MÄNGU TEGIJA

Avamängus kahvatuks jäänud Evaldas Žabas andis täna pingi pealt väga suure panuse – 18 punkti, neli resultatiivset söötu ja kolm lauapalli. Teine mängujuht Tanel Sokk tegi samuti suurepärase esituse – väljakult visked 8/10, kokku 17 punkti ja neli resultatiivset söötu.

Üleplatsimees ja ühtlasi ka vastaste resultatiivseim oli Armands Škele 21 punktiga. Lisaks kogus ta ka neli vaheltlõiget, kolm resultatiivset söötu ja kaks lauapalli, aga mis peamiselt – ta sooritas ka viis pallikaotust.

STATISTIKA EI VALETA

Kolmeste tabavust sai juba varem mainitud, aga ka kokkuvõtlik visketabavus oli Rockil parem – 55 vs 44%. Lauavõitluses jäi 33 vs 28 peale Rock (see andis positiivselt tunda ka otsustavatel minutitel), kes samas sooritas 14 pallikaotust Valmiera 13 vastu. Samuti andsid lätlased ühe resultatiivsema söödu rohkem – 15 vs 14.

NII NAD RÄÄKISID

Gert Kullamäe kommenteeris klubi pressiteate vahendusel: „Kindlasti õnnitlused klubile ja kogu Eesti korvpallirahvale. See on tubli saavutus, et esimest korda on Eesti korvpall esindatud Balti liiga finaalis. Esimese poolaja mängisime väga hästi. Kolmanda veerandi alguse pikk mõõn jääb tänase mängu ainukeseks negatiivseks varjundiks. Kahju, et see tekkis, aga hea et me lõpuni ära vajunud ja me ei lasknud neid ette."

Ta lisas: „Lõpus saime tähtsad visked sisse ja lõpus dikteerisime mängu. Üldiselt oli ju tänase mängu eesmärk edasi pääseda ja nüüd saime veel kahe võiduga – kokkuvõttes väga kõvad mängud. Kindlasti tahame tänada kogu meeskonna poolt neid inimesi, kes Valmierasse kaasa tulid. Me oleme siin aastaid mänginud ja sellist atmosfääri nagu täna pole siin enne näinud. Loodetavasti said hea kõik hea elamuse,“ lisas Kullamäe.

BALTI LIIGA FINAAL

Finaalis tuleb Rockile vastu Leedu klubi Šiauliai, kes alistas kahe mängu kokkuvõttes 22 punktiga Lietkabelise meeskonna. Finaalis mängitakse samuti kaks kohtumist – üks kummagi kodus ning võitja selgitatakse kahe mängu kokkuvõttes.

Seeria avamäng peetakse 29. märtsil ehk järgmise nädala teisipäeval Tartu Ülikooli Spordihoones. Korduskohtumine peetakse 6. märtsil Leedus. Mõlemast finaalmängust teeb otseülekande Viasat Sport Baltic.

*    *     *

Alexela KMLis läksid vastamisi Rakvere Spordihallis Rakvere Tarvas ja Valga-Valka/Maks&Moorits. Arvestades, et põhihooaeg lõppeb vähem kui kuu pärast ning mõlemad võistkonnad võitlevad parema asetuse pärast oli see mäng väga oluline mõlemale.

Esimesed kolm veerandit sai näha väga lahtist ning kõrgetempolist korvpalli. Poolaeg lõppes Tarva napis 51:48 eduseisus, kuid enne viimast neljandikku oli seis viigis 74:74.

Otsustavaks sai viimane veerand, mille alguses tegid võõrustajad nelja minutiga 10:0 vahespurdiga. Sellega oli kohtumine sisuliselt ka tehtud ning Valga-Valkal ei suutnud enam väga ohtlikuks osutuda. Kohtumine lõppes Rakvere 95:87 võiduga.

Mängu resultatiivseim ja vaieldamatu täht oli Janari Jõesaar (pildil), kes viskas Andres Sõbra tiimi kasuks 25 punkti ning hankis ka kaheksa lauapalli. Reinis Strupovics lisas 24. Valga-Valka/Maks&Mooritsa suurim korvikütt oli vanameister Valmo Kriisa 23 silmaga, Jurijs Aleksejevs lisas 22p+11lp.

Võiduga tõusis Rakvere Tarvas kuuendale kohale 13 võidu ja 16 kaotusega. Koht eespool on Pärnu Sadam samuti 13 võidu, kuid 15 kaotusega. BC Valga-Valka/Maks&Moorits on kaheksandal positsioonil üheksa võidu ja 19 kaotusega.

Tarvas kohtub üliolulises kohtumises laupäeval kodusaalis AVIS Raplaga. BC Valga-Valka/Maks&Moorits madistab samuti laupäeval TLÜ/Kaleviga vastaste koduväljakul.

Pildil: Hooaega AVIS Rapla treeningutel alustanud Janari Jõesaare hooaja keskmised on kerkinud tänaseks 22 mänguga 10,5 punkti ja 5,8 lauapalli peale. Ja seda vaid pisut enam kui keskmiselt 18 minutiga õhtu kohta.