Olümpiahõbe Prantsusmaa võitis teistkordselt Eestit

24.02.2016

Täna, Eesti vabariigi 98. sünnipäeval, kohtusid Tallinnas Audentese Spordihoones EM-kvalifikatsioonitsükli neljandas mängus Eesti ja Prantsusmaa. Valitsev olümpia- ja EM-hõbe Prantsusmaa oli parem 76:47.

Pärast Merike Andersoni viigistavat viset (4:4) kaotas Eesti oma rünnaku ülesehitamisel juhtlõnga ning vajus nelja-viie pallikaotuse järel vaiksesse letargiasse. Kui Prantsusmaa tabas esimesest 11st viskest 7, siis Eesti 11st vaid ühe. Kogunes kaotusseis 4:11, 4:15 ja veerandi lõpuks 5:21. Vastastele tõi Enene Miyem seitsme minutiga 9 punkti.

Teisel veerandajal hakkas kaitse toimima küllalt hästi, Prantsusmaa ka eksis palju, kuid omad punktid olid visad tulema. Laina Mesila-Kaarmanni korvist oli kaotusseis 17. minutil 11:29 ning vaid tema kuum käsi skoori neil minuteil mõistuse piires hoidis (15:33). Poolaeg Miyemi (1. p.a 11+6+4) viskest 39:17 külalistele.

Eesti vahespurdile 11:7 (Nikolai 8 p), seisuks 30:50, vastas Prantsusmaa omakorda spurdiga 15:2 ning seis külalistele 65:32. Eesti ometi päriselt ei murdunud ning võitles ilusti edasi – 35 minuti järel seis 40:67. Mitu ilusat lahendust pakkus Birgit Piibur, ühe Merike Anderson. Kahju vaid, et kaugelt polnud taaskord meie päev, siis olnuks prantslastel rohkem tegu, et siit väärikas võit kätte saada.

Lõpp oli sõbralik. Jõudude vahekord jäi samaks mis novembris Bourges’is, stsenaariumgi oli suurelt jaolt sama, vahe jäi ka sisuliselt samaks – 29 punkti (toona 28 p).

Protokollist

Prantsusmaa võitis laua 43-32, korvisöödud 21-9, pallikaotusi tegime 18 prantslaste 17 vastu. Kahepunktivisked vastase kasuks 52 vs 35,4 %, kolmesed 36 vs 10 % (meil 10/1), vabavisked Eesti kasuks 83 vs 77 %.

Mirjam Nikolai, pildil tõi 16p+9lp+3rs (visked 11/6), Laina Mesila-Kaarmann 9+3lp (9/4), Mailis Pokk 8 p, Merike Anderson 4+4+2.

Prantsusmaa edukaimad olid Endene Miyem 17+7+5-ga, Helene Ciak lisas 14 silma, 25 minutit mänginud naiskonna kapten Celine Dumerc täna 3+4+5 (visked 7/1).

Pressikonverentsil

Celine Dumerc, Prantsusmaa kapten: „Mängu alguse edu ja võidu võtme andis see, et me väga tahtsime võita – seda oli alguses kindlasti ka kõrvalt näha. Reisisime nüüd Horvaatiasse ja sealt siia Tallinnasse. Võõrsil on alati raske, nii ka seekord. Polnud lihtne mäng.

Keeruline on mängida vastase vastu, kes on üsna lühike, pikad viskavad eemalt ja samuti on Eesti häid mängijaid, kes üks-üks ette võtavad.

Kui määravatest teguritest rääkida, siis eks loomulikult ka size matter... Olime korvialuses tsoonis üle. Kuid muus osas oli võitlust kõvasti, tegime liiga palu pallikaotusi.“

Valerie Garnier, peatreener: „Olen rahul. Oli raske mäng, seisust hoolimata, sest vastane võitles lõpuni, kõik 40 minutit ega andnud alla. Eestil on kvaliteetne võistkond.

Püüdsime kontrollida palli, kuid sellest hoolimata tegime palju praaki. Oli asju, millega ei saa päriselt rahul olla enda mängu puhul. Bourges’i mäng näitas, et peame mänguks täiel määral valmis olema, sest Eestil on ohtlikke viskajaid, ohtlikke mängijaid.“

Mailis Pokk, Eesti koondis: „Prantsusmaa vastu mängides tajud, kuipalju rohkem on neil kogemust, Euroliiga tasemelt ja suurvõistlustelt. Neil on väga head post-player’id, kelle tugevus mõjutab kogu mängu iseloomu.“

Mida meie tegime täna hästi? – Meile tuli kasuks see, et nende pikad olid head peamiselt korvi all, meie omad viskasid eemalt. Sest kui hinnata vastase tegutsemist, siis täna olid nad palju kõvemini kaitses peal kui olid kodus novembris.“

Jaanus Levkoi, Eesti koondise peatreener: „Tugeva vastase julm, tappev pealetung teeb meid relvituks, ka täna juhtus nii. Ometi selle teema olime eelnevalt läbi võtnud. Hollandiga juhtus sisuliselt sama.

Kiituseks oma naiskonna kohta ütlen seda, et me jäime kilbile, maha meid ei tallatud. Kohati oli isegi väga ilusaid hetki. Kuid mängusaatuse seisukohast see rolli ei mänginud – klassivahe oli selge. Kuid proovisime võimetele vastavalt kannul püsida.“

Prantsusmaa kui tippriigi „ehmatuse“ kohta (PM küsimusele vastuseks): „Seda ei saa kinnitada, sest Bourges’is peetud mängu me lõpetasime üsna hea tundega (suutsime OM-hõbeda hoida nende oma kodus 69 puntki peal – toim). Mingit krmapi enne mängu ma küll ei täheldanud. Pigem on tegu ikkagi klassivahega: nemad suudavad teha neli korvi, meie kaks. Vastase tempo, kiirused, visete ajastus, sööduga vabaksmängimine – need on asjad, millest meil on palju õppida.“

Vahekokkuvõte peatreenerilt

Järeldus neljast peetud mängust. Jaanus Levkoi: „Tsükli keskel suuri kokkuvõtteid ei tahaks tegema hakata. Aga põhimõtteliselt saab mängud hetkel jagada kaheks: kaks nö „võimatut missiooni“ Prantsusmaa vastu (mille suhtes mul erilist okast hinges ei ole), samas kaks sellist raskelt meenutatavat mängu Horvaatia ja Hollandiga kodus, mis jätsid tõrvatilga meepotti, sest tegu oli hammustatavate vastastega.

Vaadates pärast laupäevast mängu videotki, no pagan, korv siit-sealt, oleks kõik olnud lõpus vastupidine... Ma tean, et see jutt ei maksa ja me oleme võiduta, aga me pole olnud kaugeltki peksupoisid vaid võidelnud kõik see mäng. Loodaks ikkagi sügisel ühe võidu kätte saada.“

PM küsimusele naiskonna peamise „põhjuse“, vajakajäämise kohta hetkel (viitega, et selleks võiks olla füüsis), vastas Levkoi: „Füüsis pole küll meie tugevaim külg, aga kui meie füüsis oleks kehv, ei tekiks niipalu ka häid viskekohti. Mida me aga kahjuks ära ei pane...

Seega, pigem on asi kõrvade vahel. Peamine allajäämise põhjus on psühholoogiline enesekindlus. See johtub suuresti tasemest, milles igapäevaselt mängime, meie nö mugavustsoonist. Mida kõrgemal tasmeel mängime igapäevaselt, seda rohkem on lootust ka EM-sarjas edukalt esineda.“

Järgmised mängud peab Eesti naiste rahvuskoondis novembrikuus - võõrsil Horvaatia ja Hollandiga.