ONLINE mängud
Eesti Korvpalliliit
PAF liiga
Korvpalli Meistriliiga
Naiste liigad
Meeste Saku liigad
G4S Noorteliigad
Rahvaliiga
Seeniorid
Karikavõistlused
Balti Matš
3x3 korvpall
Koondised
Tule trenni
Treenerid
Audentese Spordigümnaasium
Kohtunikud
Videoarhiiv
Pood
Korvpall 2030
piletid

Artiklid ja intervjuud

Sten Sokk, kohatisest kriitikast hoolimata üks meeskonna tänavusi stabiilsemaid

Kalev/Cramo toored marjad ehk miks me räägime alati kaitsemängust?

14.11.2015

BC Kalev/Cramo hooaja algus pole olnud selline, mis fänne ja korvpallisõpru rõõmustaks ja rahuldaks. Kaks võitu kuuest kohtumisest VTB Ühisliigas on isegi hea tulemus arvestades mängupilti ja asjade käiku. Eurosarjas on rong sisuliselt juba läinud - kolmest null.

Ilma et sooviks siinkohal eriliselt ebaedu FIBA Europe Cupis lahata või taga nutta, tahaks pigem esile tuua mõningaid faktoreid, mis on ilmnenud kuue mänguga VTB Ühisliiga ja kolmega eurosarjas. Ehk siis mõnigad nopped ja tähelepanekud üheksa rahvusvahelise kohtumise baasilt.

 

Ma ei teeks seda siis, kui ei tunnetaks, et Kalev/Cramol poleks potentsiaali. Pigem võiks seda analüüsi võtta ka kui peegelpilti või negatiivi. Loe: asjaolude teistsugusel väljamängimisel võiks tulemus olla sootuks positiivne ning jutt palju ilusam. Kas Basket.ee ja kirjutaja on liiga paljunõudlik? Võibolla et ongi. Kuid jällegi: näha on, et meeskonnas on sisu märksa enamaks.

 

Kalev/Cramo meeskond oma olemuselt tundub hea, huvitav ja löögijõuline, kuid osad ei tööta, ei klapi omavahel ja lisaks sellele tundub nagu puuduks võistkonnal vaimne liider. Tõepoolest, hakkasin igaks juhuks kontrollima, kes on meeskonna kapten – seda pole kirjas paraku ei FIBA, VTB Ühisliiga ega Alexela KMLi lehel. Ja väljakult seda ei paista. Koondises, tõsi, on kapteniks Gregor Arbet. Aga kapten kapteniks – vahest on vaja emotsionaalset ja vaimset teerajajat, ütlejat, vedajat. Ka Aivar Kuusmaa ei olnud enamati kapten, ükskõik kus ta mängis

 

Esmalt aga alljärgnevalt peatreener Alar Varraku kommentaarid pärast kahe viimase nädala kaotusi:

 

65:79 CEZ Nymburkile

„Võib öelda, et kaotus tuli esimese veerandaja ohtrate pallikaotuste tulemusena (mängu lõpuks 19). Hiljem saime küll korduvalt vahe väiksemaks, aga siis tuli jälle mõni rumal pallikaotus.“ 

 

60:68 Avtodorile

"Lõpuks saavad meile ikka saatuslikuks pallikaotused, täna oli neid 20. Säärased rumalad palli äraandmised on valusad, sest vastane saab seeläbi lihtsaid korve, meie aga viskele ei pääse ja see kõik annab mõju nii skoorile kui meeleolule.“

 

81:92 Maccabi Rishon Le Zionile

„Sellise kaitsega ei ole meil teises ringis midagi teha. Peame lootma, et mõne mehe rünnak korvaks tema eksimused kaitses.“

 

67:100 CSKA-le

"Rünnaku koha pealt mul etteheiteid ei ole meeskonnale, pall liigub, korve tuleb. Tegelikult olen rünnakuga terve selle hooaja rahul olnud. Kaitsemängu osas peame kõvasti tööd tegema ning veel ja veel arenema.“

 

78:80 Sofia Academicule

"Mind ei häiri niivõrd, et vastane viimase sekundi viske sisse pani ja et lõpus punkt-punkti mängus alla jäime. Mure peitub mujal. Taas kaotasime 17 korda palli, mille tulemusena sai vastane umbes 20 punkti. Pallikaotused on probleem. Kõik muu oli enam-vähem."

 

54:84 Himkile

"Ühest muret ei ole. Täna me lihtsalt ei saanud teisel poolajal enam normaalselt viskele. Lisaks muidugi 24 pallikaotust. Alguses olime mänguks valmis, rabelesime, olime mängus. Aga kui Himki kaitses agressiivsust lisas, siis jäime hätta."

 

70:77 Jenisseile

„Mõni üksik mees on meil stabiilselt heal tasemel, aga enamus mängijate tase kõigub tugevalt üles-alla. Ühel päeval õnnestub üks, teisel teine. Kui võrrelda mullusega, siis samal lainel olemisest jääb puudu, õiget duhhi pole. /-/ Mingi sisu meis kindlasti peidus on ja tahame seda järgnevate mängudega tõestada.“

 

*       *       *

Varrak räägib ülal suuresti pallikaotustest ja väga sageli ka vajakajäämistest kaitsetöös. Kuid millest väga harva juttu tehakse, on ründemäng. Paar korda on Varrak Cramo ründemängu tänavu kiitnud, kuid laitnud põhiliselt vaid pallikaotustega seoses.

 

Vaadelgem numbreid. Kalev/Cramo on VTB Ühisliigas punktiskoori kategoorias viimasel kohal (69 p). Näiteks Himkil on see 93, kuid mullu meie selja taga püsinud Nymburkil koguni 82,6 ja Minskil 83,5. Ka VEFi number on normaalne – 79,6 p.

 

Korvisöötude kategoorias on Cramo 13., lauas aga kõrgel seitsmendal kohal – nii et ka midagi head! Ent ründelauas on Cramo 10 palliga tagantpoolt kolmas ehk 14. Pallikaotuste skaalas on Eesti meeskond viimane ehk kvantitatiivselt esimene - 17,5 mängus (isegi Tbilisi Vital on see number vaid 12) ning samas vaheltlõigete poolest taaskord viimane – 5,3 mängus.

 

Olgu etteruttavalt lisatud, et FIBA Europe Cupis on Cramo teinud vaid 2,7 vaheltlõiget. Õnneks on kolmes eurosarja mängus pallikaotusi pisut vähem – 14, kuid võite on endiselt null. Punkte on vistatud paremini – 76,3, kuid ka vastastel on lastud visata mehemoodi – 83 punkti.

 

Jäi veel üks lahter, mida ei tahtnudki eriti puudutada – need on vabavisked ja 63 % (eurosarjas 62,5 %). See on number, millega Euroopa tippklubid tabavad kahepunktiviskeid. Kuid toogem veel halvem näide: Minski Tsmoki ja Nižni-Novgorod, kes on ühisliiga tipus vabavisete osas, teenivad karistusvisetest ehk agressiivsuse pealt mängus Kalev/Cramost keskmiselt 10-12 punkti rohkem...!

 

Keskmiselt umbes kaks vabaviset mängust on teeninud vaid Rain Veideman, Josh Boone ja Sten Sokk ning vaid Brandis Raley-Ross sellest rohkem – 3,3. Kuid see on ka paraku Rossi ainus ilus näitaja.

 

Kui otsida positiivset, siis Raley-Ross on tabanud vabaviskeid 80 % ning Sten Sokk 85 %. Järelikult on mõnegi mehe panus kaugelt alla keskmise (62,7 %). Nii ongi: Josh Boone’il on see number 31,6 %, Rolands Freimanisel 33,3 % ning Eesti koondise vahest parimal vabaviskajal Rain Veidemanil samuti alla keskmise – 61 %. Positiivne on see, et neil kõigil kolmel „ikka annab“ ses skaalas kehvemaks minna. Aga Murphy seadust enamus teab, nii et mine hullu tea.

 

VTB Ühisliigas on Cramo tabanud kaheseid 45,3 (14. näit) ning kolmeseid 36,1 % (10. näit). Kui kaugvisetega võib kuidagimoodi rahul olla, siis kahepunktivisete tabavus, osakaal ja nende visete valikud ja vabaks mängitud/mängimata kohad (keskpositsioonivisked) on allakirjutanu hinnangul väga valus teema. Millest samas eriti ei kõnelda.

 

Toogem numbritele toetudes mõni näide. Kuues VTB-liiga kohtumises on Kalev/Cramo tabanud vaid kaheksa (sic!!) keskpositsiooniviset. Ehk konkreetselt võttes on sealt tulnud 16 punkti. Korvialusest tsoonist on tabatud 33 korvi ja kolmesejoone tagant 43 korvi. Vähe sellest, et asjad on tasakaalust väljas, näib, et keskpositsioonivise kui selline ei kuulugi meeskonna ründearsenali.

 

Veel eraldi üks anomaalia VTB Ühisliiga meeskondliku statsi lehelt. Keskpositsiooni vasakust tsoonist pole Cramo tabanud sel hooajal ühtegi (!) viset, samas kui kolmest üritatakse vasakust servast kümme korda sagedamini kui paremalt äärest.

 

Kui te mind ei usu, siis veendugem SIIT.

 

*       *       *

Kui siin üksvahe arutati, kellele kuulub Varraku noomitustest kaitse aadressil kõige enam nooli, siis võtkem lahti pluss-miinus statistika ja me näeme, mis ühendab viit kõige sügavamat miinust toonud viisikut – neis kõigis on esindatud Boone ja Raley-Ross. Ja kui nad rünnakuga ei kompenseeri puudujääke kaitses ja seda nad ei tee, siis on pahasti.

 

+- süsteemis on plusspoolel vaid Veideman (+3), Sokul, väga vähe mänginud Olmrel ja Keedusel on see -10-11, teistel märksa kaugemal miinusel (Ross viimasena -93).

 

Kaks kõige tõhusamat viisikut on seni olnud:

  1. Sokk, Veideman, Keedus, Freimanis, Boone
  2. Sokk, Veideman, Arbet, Freimanis, Killingsworth

 

Mängijate punktid üheksas mängus (VTB+Europe Cup):

Freimanis 10,7, Boone, Arbet 10,2, Raley-Ross 9,2, Sokk 8,9, Killingsworth 8,8, Veideman 7, Keedus 4,2

 

Lauas on edukamad: Boone 8,6, Killingsworth 5,8 ja Freimanis 4,9. Korvisöödud: Sokk 4,3, Veideman 2,9, Arbet 2,1.

 

Kahepunktivisked: Killingsworth 61,8 %, Boone 52,4 %, Freimanis 44,4 %, Raley-Ross 42,6 %, Veideman 41,4 %, Sokk 37,5 %, Keedus 33,3 %, Arbet 31,3 %.

Kolmepunktivisked: Sokk 48,4 %, Arbet 41,5 %, Keedus 34,6 %, Veideman 33,3 %, Freimanis 31,9 %, Raley-Ross 16,7 %.

 

Palju kõneldud pallikaotused: Killingsworth teeb keskmiselt üle kolme pallikaotuse, Sokk pisut alla kolme, Freimanis, Ross ja Veideman ligi kaks pallikaotust mängus, Keedus ja Boone ca 1,5 pk. Vaid Arbet jääb siin „tagashoidlikuks“ – tal 9 mänguga vaid 5 pallikaotust.

 

*       *       *

Kogu eelnev numeroloogia oli toodud ära ka selleks, et pisutki kummutada müüti, et kõik hädad algavad kaitsest. Rünnakul on palju nii meeskondlikke kui individuaalseid puudujääke. Ning siin peavad kõik mehed peeglisse vaatama. Mida teha, et parandada positsioonirünnakut, ründemängu maa-ala vastu ja kuidas saada paremini kiiresse, kuidas leida teine-kolma sööt jne.

 

Kui me vaatame enda ümber ja natuke kõrgemale, siis näeme, et Euroopa tipptasemel pole enam ammu sagedased päevad mil meeskonnad viskavad 90 või 100 punkti. 65 ja 70 p mängud ongi pigem juba vähemuses. Rahvaski soovib näha mängu, kus pall maandub korvi, mitte pelgalt armutut kaitsetööd.

 

Niipalju siis Kalev/Cramo mängude anatoomiast. Ja seda kõigest pärast viiendikku ühisliiga põhiturniirist ning pooli eurosarja alagrupimänge. Võtkem seda nii, et loodetavasti saab kõik ainult paremaks minna. Soku kolmesed, meeskonna kaitselaud ja Rossi ning vabavisked – need võivad jääda ka samaks...!

 

Kirjutas ja tegi väljavõtteid Aldo Maksimov

 

Olulised sündmused
Kuupäev Kellaaeg Sündmus
L 13.08.2022 00:00 EKL juhatus
K 14.09.2022 15:00 EKL juhatus
K 12.10.2022 15:00 EKL juhatus
K 09.11.2022 15:00 EKL juhatus
Sünnipäevad
Täna, 12. august
Kristi Kallassalu (44)
Taavi Kangur (48)
Mare Krutta Nõmmik (59)
Mihkel Kurg (35)
Priit Pihelgas (48)
Nikolai Porhun (47)
Igor Solomkin (64)
Homme, 13. august
Juulika Hännile (35)
Aron Kuusik (28)
Sulge

Ülekanded

   
Sulge

IK 100 - turniir + konverents