ONLINE mängud
Eesti Korvpalliliit
PAF liiga
Korvpalli Meistriliiga
Naiste liigad
Meeste Saku liigad
G4S Noorteliigad
Rahvaliiga
Seeniorid
Karikavõistlused
Balti Matš
3x3 korvpall
Koondised
Tule trenni
Treenerid
Audentese Spordigümnaasium
Kohtunikud
Videoarhiiv
Pood
Korvpall 2030
piletid

Ajakiri Basketball

Karika eel: "võõrustaja" Mario Paiste räägib Tarva hooajast

17.12.2015

Teisipäeval avaldas Saare maakonna ajaleht Meie Maa pikema artikli omakandimehest Mario Paistest, kes kahetsuväärselt ei saa Kuressaares karika Final Four'il osaleda, kuid "võõrustajana" näeb teda nii saalis kui kuuleb loodetavasti kommentaatorina TV6 ja Delfi eetris.

Meie Maa artikkel algses, veidi pikemas versioonis on allpool. Link Meie Maa täisversioonile on aga SIIN. Autor Aldo Maksimov (EKLi kommunikatsioonijuht, kes töötas Meie Maas kolm aastat - 2011-2014.

 

*       *       *

Kui eelmisel kevadtalvel kohtusin Rakvere Tarva tollase pikaaegse leegionäri Juris Umbraškoga intervjuuks, nimetas lätlane enda Eesti koondise 12 kandidaati, paigutades tosina mehe hulka ka klubikaaslase Mario Paiste.

 

Oli kuidas oli, võibolla lätlase viisakusest, aga Paiste oleks kindlasti võinud olla selles 25-mehelises nimekirjas, mille Tiit Sokk juuni alguses välja käis, kui saarlane poleks mulluses karikafinaalis saanud reielihase raskemapoolset rebendit, mis vajutas pitseri kogu järgnevale hooajale.

 

Vajalikult ebaordinaarse mängustiili ning raugematu võitlejahingega Paiste tuli tagasi alles märtsis-aprillis, kuid tegi pronksiseerias reiele taas viga. Tarvas jäi pronksiseerias alla Raplale, seega – Paistel on Eesti meistrivõistlustelt medal  puudu.

 

Õnneks sai jalg pärast puhkust suvel korda ning nii aitas Paiste tuua Saarte Mängudelt kullavõidu, olles väärikaks täienduseks BC Huntidest koosnenud tuumikule. Tänavust hooaega, järjekorras teist, alustas 26-aastane saarlane Andres Sõbra käe all Rakveres.

 

Muserdav meistriliiga algus

Hooaeg algas Tarva jaoks masendavalt. Kaotati neli esimest mängu. Murelikkust näitas välja nii mängupilt, korvpalliajakirjanikud kui peatreener Andres Sõber – viimane ilmselt kõige vähem. Muresid oli, kuid mitte ületamatuid, sest sama koosseisuga oldi Triobet BBLis ehk Balti liigas eestlastest edukaim klubi.

 

Tasapisi hakkasidki asjad paremaks minema ning jõuludele läheb Tarvas vastu Alexela Meistriliiga viiendal kohal – pagasis on viis võitu ja kuus kaotust. Omasugused ja nõrgemad on suudetud viimase kuu jooksul ära „kägistada“, kuid VTB Ühusliigas üleeile neljanda võidu saanud Kalev/Cramole kaotati kodus suurelt – 64:90.

 

„Viimase kuu-pooleteisega on asi pilt oluliselt paremaks läinud,“ sõnab Paiste. „Oleme üksteist tundma õppinud ning mehed on rotatsiooni sisse elanud. Tagantjärele hinnates võib vist öelda, et paljudel meestel oli meeskonnas selline eneseotsingute periood, sissesulandumine võõraste jaoks kestis omajagu ja meeskonna üheks tervikuks moodustamine on kõvasti aega võtnud. Isegi praegu pole kõik ideaalne, aga ma ütleks viimaste mängude põhjal, et oleme isegi üllatavalt hästi tänaseks üksteisest hakanud aru saama.“

 

Paiste: „Konfliktini asi ei läinud“

Tarvas oli esimene meeskond, kes juba juuli alguses teatas uutest mängijatest. Ometi ollakse alles praegu komplekteerimist lõpule viimas. Miks on meeskonna mäng tänavu niipalju kahte jalga longanud ning hakkab ilmet võtma alles enne uut aastat?

 

Paiste selgitab: „Tarvas on alati olnud üsna palju leegionäre. Ent tänavuseks hooajaks vahetus pea terve koosseis, kui välja arvata mina, David Haughton ja mõned nooremad. Verevahetus oli lihtsalt niivõrd suur, et see ei saanud jätta mõju avaldamata. Ka oli septembris lootus, et äkki liituvad meeskonnaga Reinar Hallik ja Sten Sokk. Kui aga need variandid ära langesid, tekkis teatav tühimik ja tuli taas tegeleda uute meeste leidmisega. Kõik aga kohe ei sobinud. Nii tuli rida kaotusi ja tuli just nappe kaotusi, mis tingimata ei mõju hästi meeskonna sisekliimale ja meeleolule. Oli rahulolematust, ebamugavat pinget.“

 

Samas lisab Paiste, et konflikete kui selliseid ka kõige tühjemal hetkel meeskonnas polnud. Uurisime ka peatreeneri hoiaku kohta sellistel hetkedel. – „Ka temalt polnud mingit närvilisust või erilist hoiaku muutust. Ta uuris ja küsis, rääkis meestega personaalselt. Sõber on nii vilunud suhtleja ja hea tajuga psühholoog, et saab vihjetest otsad kätte, mis võib valesti olla ning mõistab, miks mõni meest ei saa oma rollist aru või on kolmandad põhjused. Rumalate kaotuste põhjuseks oskangi ma nüüd öelda, et me ei tundud siis teineteist piisavalt,“ lisab Paiste.

 

Kuumad leegionärid Balkanilt

Tarvas on lisaks ameeriklastele David Haughtonile ja Brandon Goode’ile kanda kinnitanud ka kolm meest Balkanilt (uuem trend Eesti korvpallis) – serblased Nemanja Maric, Radomir Marojevic ja Maksim Kovacevic. Lisaks saab Tarvalt palka kaks lätlast – Reinis Strupovics ja Roberts Stumbris (mullu eemaldati võistkonnast dopingu e kanpeiga vahelejäämise pärast, kuid kutsuti tänavuseks hooajaks meeskonda tagasi – toim).

Eesti meeste au peab lisaks Paistele üleval hoidma Rannar Raap, samuti Ameerikas ülikooli pooleli jätnud andekas ründemängija Janari Jõesaar, kes Tarvas veel siiski täielikult avanenud pole.

 

„See, et Balkanilt on meil nüüd kolm kogenud meest, on iseenesest positiivne, sest nii tunnevad nad ennast siin väikelinnas paremini. Kolmekesi toimetamine platsil ja väljaspool seda kindlasti pigem aitab neid. On temperamentsed vennad, kuid korvpallikool on neil tasemel.

 

Kui vaadata statistikat, siis kõik kolm ongi vajalikud mängijad ja tähtsas rollis, kuid mõne mehe tase mängust-mängu ehk kõigub liiga palju. Kuid laskem hooajal edeneda.

 

„Tean, mida Sõber mult ootab“

Küsisime ka seda, kas Tarvas on tugevam või nõrgem kui mais 2015? Paiste jäi mõttesse ja muigas: „Oleneb, kas ma olen vigastatud või mitte...“ Selles enesekindlas repliigis on paradoksaalset tõtt. Kevadel võis Paiste trauma medali saatuse osas saada kaalukeeleks.

 

Tõsisemalt lisas Paiste siiski: „Koosseis on meil võibolla ikkagi tugevam kui mullu. Mõnes mõttes on, mõnes mõttes ei ole ka. Pink on kindlasti pikem ja pika hooaja mõttes on see kasuks – kui tuleb traumasid või personaalselt kehvemaid mänge, siis üks silub teist. Pikem pink tähendab ka seda, et Sõbral on rohkem käike. Ei ole sel hooajal üht kindlat liidrit (Brandis Raley-Ross), kellele kogu mäng rajatud.“

 

Enda rolli osas on Paiste kindel ja rahulolev. „Mul on klubis stabiilsus olemas, saan oma minutit kätte nii KMLis kui BBLis. Tean, mida treener minult ootab, mida minult näha tahetakse. Tunnen ennast meeskonnas ilma agadeta väga hästi.“

 

Kõige rohkem on aga Paistel kahju sellest, et Tarvas ei jõudnud karika Final Fouri, mis peetakse sel laupäeval-pühapäeval Kuressaare Spordihoones. „Sellest on ikka kuradi kahju...! On ju kindlasti saarlasi, inimesi Kuressaares, kes on mu nime kuulnud küll, kuid pole ihusilmaga näha saanud, et mis mees selline on... Kahju. Kuid saan Kuressaarde jõulu eel koju tulla ja mängudel kohal olla, asi seegi!“

 

****

Lõpetuseks ütleb Paiste, keda mitmedki korvpallivaatlejad lugesid eelmise hooaja meistriliiga enimarenenud mängijaks (siiski: õige oleks ilmselt väide – kahe viimase hooaja – toim.), et tema eesmärgiks on veel paljudes mänguelementides juurde panna.

 

Nagu paljud Eesti korvpallurid, hakkab Paiste parimasse korvpalluriikka jõudma (loodetavasti) 27-28-aastaselt. Septembris 26-seks saanud Paistel on veel sutike aega, kuid mitte ülearu.

 

„On kõvasti asju, mängulisi elemente, mida treida,“ sõnab Paiste. „Kui rääkida koondisest, siis eks igal treeneril on oma valik, omad eelistused. Aga kuna tunnen ka ise, et olen kahe hooajaga teinud suure sammu edasi, tuleb lihtsalt sama rada edasi tallata, nö taguda rauda, kuni see on kuum.“

 

SIDEBAR

Mario Paiste hooaeg numbrites

Mario Paiste (26 a-186 cm) on tänavu teinud kaasa 20 ametlikus kohtumises: kaheksa mängu on peetud Alexela Meistriliigas, seitse Triobet BBLis (Balti liiga) ning viis OlyBet karikavõistlustel.

 

Alexela KMLis on Paiste olnud mängus keskmiselt 24:42 ning toonud selle ajaga 6,5 punkti, võtnud 3,3 lauapalli ning andnud 1,9 korvisöötu. Balti liigas on näitajad vastavalt 28:11, 7,5p+4,8lp+2rs. Karikavõistlustel jäi tänavu kirja 9,2p+4,4lp+3,2rs.

 

On üsna mõistlik oodata ja loota, et Paiste paremad mängud sel hooajal on ees. Nagu Rakvere Tarvalgi. Joon liigub üles.

 

Mullu – vigastustest räsitud hooajal, olid Paiste numbrid KMLis 8,7p+2,4lp+1,4rs. Seega, ajapikku on Paiste Tarvas veelgi enam õppinud mängima meeskonnale. Kuid teades tema mängijaloomust, on temas ka otsustavust, et rasketel hetkedel mäng enda peale võtta. Nagu korvpallis öeldakse: „Ei ka rasketel hetkedel ridade vahele ära...“

Olulised sündmused
Kuupäev Kellaaeg Sündmus
L 13.08.2022 00:00 EKL juhatus
K 14.09.2022 15:00 EKL juhatus
K 12.10.2022 15:00 EKL juhatus
K 09.11.2022 15:00 EKL juhatus
Sünnipäevad
Täna, 11. august
Anete-Elisabeth Adler (19)
Viktor Dergatšov (65)
Timo Ilves (36)
Pille-Riin Tammik (39)
Marek Viik (53)
Homme, 12. august
Kristi Kallassalu (44)
Taavi Kangur (48)
Mare Krutta Nõmmik (59)
Mihkel Kurg (35)
Priit Pihelgas (48)
Nikolai Porhun (47)
Igor Solomkin (64)
Sulge

Ülekanded

   
Sulge

IK 100 - turniir + konverents